Starší dorostenci rozstříleli Vítkovice

Radek Bařina • 18.02.2011

Jednoznačné vítězství po velmi dobrém výkonu, si na svá bedra připisují starší dorostenci VHK Vsetín. Na favorizované Vítkovice doslova vlétli a po dvaceti minutách vedli zcela po zásluze 5:1. Ve druhé třetině sice hosté využili snížené aktivity Valachů a dvěma brankami utkání lehce zdramatizovali, třetí třetina již ale znovu patřila Vsetínu. Ten Vítkovicím odskočil až na pětibrankový rozdíl a byť v závěru hosté dvěma zásahy snížili, na zaslouženém vítězství VHK to již nemohlo nic změnit.

ESD - II. část pá 18.2.16:30
HC Vítkovice Ridera
8:5(5:1, 0:2, 3:2)
Branky a nahrávky: 5. Pokorný (Pelc), 6. Pelc (Ptáčník, Slováček), 15. Daněk (Ptáčník), 17. Pelc (Slováček, Daněk), 19. Štědrý (Pokorný), 49. Janeba (Kohout), 52. Kývala (Pelc, Brida), 55. Báchor (Štědrý) - 5. Celner (Černín), 34. Klečka (Blahuta), 37. Zdráhal (Blahuta), 59. Tomi (Rimmel, Černín), 59. Tomi (Černín). Rozhodčí: Dobeš - Dočkal, Štefková. Vyloučení: 7:12 navíc Blahuta 10 min OT. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 125. Střely na branku: 45:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1, 5:3, 8:3, 8:5.
VHK ROBE Vsetín: Kohn (59. Bača) – Surý, Pelc, Hradil, Žák, Báchor, Galia, Štědrý - Daněk, Pokorný, Štrbík, Ptáčník, Kohout, Kývala, Janeba, Slováček, Brida, Tobola.
HC Vítkovice Ridera: Ďuriš (17. - 52. Seifert) - Zuzaník, Charvát, Celner, Klok, Černín, Cabák - Tomi, Klečka, Kysučan, Kovář T., Blahuta, Rimmel, Zdráhal, Ballner, Sysala.

Výborný vstup do utkání proti favorizovaným Vítkovicím, měli starší dorostenci VHK Vsetín. Ti od prvních minut zřetelně ukazovali, kdo je na Lapači pánem a za svou úvodní aktivitu byli v 5. minutě po zásluze odměněni. Při hře čtyři na čtyři podržel Pokorný puk v útočném pásmu a nakonec svou střelou zaskočil gólmana Ďuriše v brance celku z Ostravy (1:0). Radost z vedení ovšem vydržela Valachům pouhých jedenáct sekund. I s trochou štěstí se k puku na útočné modré dostal Patrik Celner a, ač faulován, zakončil svůj brejk přesně umístěnou střelou nad Kohnovu lapačku (1:1). Strhující minuta ovšem vyrovnáním zdaleka neskončila. Za dalších 41 sekund už totiž domácí znovu vedli. Stále ještě při hře čtyři na čtyři ujeli do přečíslení Slováček s Ptáčníkem. Druhému jmenovanému se sice střela příliš nepovedla, Ďurišem vyražený puk se ale odrazil přímo k Pelcovi, najíždějícímu ze druhé vlny, a ten z blízka nekompromisně překonal sedícího gólmana (2:1).

Po brankové smršti se hra na chvíli uklidnila, přesto byl na Lapači i nadále k vidění pohledný, rychlý hokej a také jasná převaha domácího celku. V 11. minutě měli tutovky na holích Janeba a Slováček, ani jeden však v závaru nedokázal překonat hostujícího brankáře. Aktivita Vsetína přinesla alespoň dvě, po sobě jdoucí, přesilové hry a tu druhou domácí dokázali zužitkovat. V dalším ze závarů před Ďurišem se nejlépe orientoval Daněk a střelou po ledě našel skulinku ve výstroji klečícího gólmana (3:1). Hostující hráči poté v rozpětí jediné minuty znovu dvakrát faulovali a nabídli tak Vsetínu přesilovku pět na tři. Vítězslav Pelc, jehož střela od modré zápěstím prošla až do brány, ji s díky využil a domácí vedli o tři branky (4:1). To nevydržel brankář Ďuriš a nechal se vystřídat kolegou Seifertem. V zápětí sice Valaši nevyužili další minutu přesilovky pět na tři, v čase 18:48 ale přesto udeřili po páté. Pokorný nabil Michalu Štědrému a jeho střela od modré prošla za záda nového muže ve vítkovické svatyni. Při vedení 5:1 se tak domácím odcházelo do kabin více než příjemně.

Do prostřední dvacetiminutovky vstoupili hosté s očividným odhodláním porvat se s nepříznivým vývojem zápasu. Hned ve 22. minutě při přesilové hře vytvořili velký závar před Kohnem, přestože ale puk ležel chvíli před zcela odkrytou bránou, nikdo z Ostravanů nebyl schopen doklepnout jej na místo určení. O dvě minuty později se po krásné kombinaci Vítkovic dostal do brejku Zdráhal, neméně krásný zákrok ale předvedl Kohn, který jeho bekhendovou kličku dokázal vytěsnit betonem. Valaši poté přežili hostující přesilovku, přesto byla i v dalších minutách třetiny patrná územní převaha celku z Ostravy.

Když pak Slováčkovu utěšenou teč vytěsnil Seifert ramenem, ani nevěděl jak, dočkali se modří zaslouženého snížení. Obléhání domácí svatyně proměnil v branku Denis Klečka, který doslova protlačil puk skrz Kohnův beton až za brankovou čáru. V úvodu 34. minuty tak vykřesal jiskru Vítkovické naděje (5:2). V minutě 37. se pak jiskra změnila v plamének. Vsetín hrál přesilovku, hosté však vystihli přihrávku na obránce a po vypíchnutí puku se ve dvou řítili osamoceného na Kohna. Blahuta předložil kotouč Zdráhalovi a ten si napodruhé spravil chuť (5:3). Ve druhém dějství až příliš pasivní Valaši po snížení přeci jen ožili a až do konce třetiny byli aktivnějším celkem oni. S několika nebezpečnými pokusy si ale Seifert poradil a tak po čtyřiceti minutách vedl Vsetín již jen o dva góly.

Poučeni druhý dějstvím vstoupili Valaši do třetí části hry mnohem aktivněji a v první polovině třetí třetiny se hra přelévala ze strany na stranu. Ve 42. minutě měl dobrou příležitost hostující Zdráhal, proti kterému se ale zaskvěla Kohnova lapačka. Z protiútoku si pak na Seiferta nepřišel Daněk. Ostravané pak nevyužili přesilovou hru aby v čase 48:05 přišli o značnou část nadějí. V akci dva na jednoho přihrával v nelehké pozici Kohout Janebovi, hostující brankář ve snaze o vypíchnutí promáchl puk a domácí útočník, ač na dlouhou hůl, dokázal usměrnit touš podél Seiferta do brány (6:3).

Vstřelená branka domácí uklidnila, hosty srazila a rázem to byli Valaši, kdo znovu jasně vládl ledové ploše. Přesilovka v 52. minutě navíc znamenala další domácí radost. Pelcovu ránu Seifert vyrazil, u puku byl nejrychleji Kývala a odražený kotouč poslal pod gólmanovým ramenem do sítě (7:3). Po sedmém zásahu Vítkovice znovu vyměnily brankáře a do klece se postavil Ďuriš. Rozjetí domácí mu rozhodně nepřipravili jednoduché uvítání. Úvodních několik pokusů Ďuriš lapil, v 55. minutě již ale znovu vytahoval touš ze sítě. Vsetínští totiž už po třetí v zápase skórovali při hře čtyř proti čtyřem. V ukázkové akci se za hostujícími zády vydal na zteč obránce Báchor, ve středním pásmu dostal ukázkovou křížnou přihrávku od Štědrého, přejel útočnou modrou a pak přesnou ránou na vyrážečku pokořil hostujícího gólmana (8:3).

S chutí hrající Valaši měli poté i další příležitosti, Pelce, Daňka i jejich spoluhráče již ale Ďuriš dokázal vychytat. V 59. minutě pak přešlo závěrečné vzplanutí Ostravanů. V čase 58:11 se protáhl po pravém křídle Vojtěch Tomi a přesnou střelou mezi betony pokořil Kohna (8:4). O dvanáct sekund později se pak tentýž hráč radoval znova. Puk se po několika odrazech dostal až k brankové čáře a byť se červené světlo nerozsvítilo, rozhodčí se po delší poradě shodli, že puk překročil brankovou čáru (8:5). Víc než snížení ovšem domácí mrzelo zranění Kohna, který po této brance musel s vykloubeným ramenem střídat a mezi tři tyče se postavil Bača. To však již nemohlo nic změnit na konečném vítězství Vsetína. Vítkovice porazil po vydařeném výkonu 8:5 a připsal si cenný skalp třetího celku tabulky.