Starší dorostenci nestačili na Spartu

Jiří Kubják, Václav Trávníček • 29.01.2011

Starší dorostenci Vsetína podlehli pražské Spartě 1:6. Svěřenci trenéra Luboše Jenáčka byli hostujícímu celku dvě třetiny vyrovnaným soupeřem, jenže je zradila koncovka a střelecké štěstí, které si vybrali proti Slávii, se od nich odklonilo. Valaši se museli obejít bez útočníka Ondřeje Slováčka, jenž se v pátečním duelu vyfauloval. Sparta si po porážce ze Zlínem odváží z turné po Zlínském kraji do Prahy tříbodové vítězství.

ESD - II. část so 29.1.14:00
HC Sparta Praha
1:6(1:2, 0:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 6. Daněk (Brida, Pelc) - 3. Müller (Brzobohatý, Hudec), 4. Brzobohatý (Hudec, Müller), 36. Simon, (Procházka, Hudec), 46. Brzobohatý (Hudec), 48. Procházka (Simon, Vacek), 53. Simon (Procházka, Brém). Rozhodčí: Škrobák, Janča, Laczko. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 260. Střely na branku: 27:40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:6.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Pelc, Štědrý, Hradil, Žák, Vašíček, Báchor, Galia, Kovář, Surý, Daněk, Pokorný, Štrbík, Ptáčník, Stodůlka, Kohout, Kývala, Janeba, Brida.
HC Sparta Praha: Bílek - Kliment, Košťálek, Arnošt, Bílek D. Vacek, Bodnár, Březina, Hemr, Müller, Brém, Brzobohatý, Hudec, Pulkrab, Slavíček, Simon, Procházka.

Duel Vsetína se Spartou představoval střet dvou týmů z opačných konců tabulky nadstavbové části. Zatímco Sparta je suverénní, Valaši několika prohrami v posledním období klesli k jedenáctému místu. V pátečním duelu ale zelenožlutí přehráli pražskou Slavii jasně 6:0 a protože Sparťany překvapil Zlín 5:3, vzaly předzápasové předpoklady za své.

Svěřenci trenéra Luboše Jenáčka doplatili proti Spartě na nezvládnutý úvod. Hokejisté z hlavního města totiž během prvních čtyř minut vstřelili dvě branky, což zásadně ovlivnilo další průběh utkání. Slabé chvíle si vybrala vsetínská defenziva: nejprve nechala ujet do brejku hostujícího kapitána Dominika Müllera, který s rutinou poslal Pražany do vedení. Poté se sice vsetínský Štrbík dostal do šance, kdy na pravém kruhu naznačil kličku, ale jeho střela postrádala razanci. Na druhé straně tak podruhé udeřila Sparta. Vsetínská obrana se nestihla vrátit a Patrick Brzobohatý zakončil přečíslení dva na jednoho na výbornou. Stav utkání byl 0:2 a se vsetínskými akciemi to vypadalo dost bledě. Přesto ukázkovou akci předvedli Michal Brida s Josefem Daňkem. První jmenovaný našel Daňka před hostujícím gólmanem Bílkem a vsetínský kapitán touš efektně tečoval za brankářova záda – 1:2.

Po vyrovnání sahal Žák, který se pokusil Bílka překonat podle stejného scénáře, jako před několika okamžiky Brida s Daňkem. Od modré vyslal střílenou přihrávku, Lukáš Stodůlka ji ale usměrnil těsně vedle. V závěru třetiny mohl vedení Sparty pojistit Denis Hudec, jenž se objevil před vsetínským brankářem Kohnem zcela sám, ale ke škodě hostů poslal puk pod časovým tlakem mimo.

Ve druhé části si Valaši nástup pohlídali a stejně jako před první sirénou, sahali i teď po vyrovnání. Trojka Janeba, Štrbík, Pokorný si vypracovala slibnou šanci, přečíslila soupeře, ale Bílek Pokorného střelu na poslední chvíli vytěsnil pravým betonem. V přesilovce mohl vyrovnat Žák, ale rychlý Daňkův pas před prázdnou bránu nezachytil. A když od modré čáry vypustil projektil do té doby plonkový Vítězslav Pelc, stáli při Bílkovi všichni svatí. V pětatřicáté minutě se však projevilo známé hokejové nedáš – dostaneš. Obrana domácího výběru trestuhodně zaspala, kotouče se před Kohnem zmocnil Dominik Simon a vsetínský gólman lovil puk ze sítě potřetí. Mimochodem, druhou asistenci u Simonovy trefy si připsal Patrick Brzobohatý, pro kterého to byl už třetí bod v utkání. Jak se ukázalo posléze, hokejisté z hlavního města touto brankou definitivně zlomili vsetínský odpor a rozhodli o třech bodech. Hlad Vsetína po vyrovnání byl ten tam.

Třetí dějství už bylo jen promo akcí Sparty, která kráčela za vítězstvím a podařilo se jí vstřelit ještě tři branky. V šestačtyřicáté minutě trefil rozehrávající vsetínský hráč nohu Brzobohatého, od které se kotouč obloučkem snesl za Kohnova záda – 1:4. Následně Martin Procházka nalezl v závěru situace dva na jednoho skulinu u pravé vsetínské tyče a zvýšil na 1:5. Za Vsetínské mohl alespoň kosmeticky upravit výsledek Kohout, jenž se v chvilkovém zmatku před sparťanskou klecí zorientoval nejrychleji, ale sám byl až příliš překvapen situací, do níž se dostal.

Když se pak těsně po uplynutí vsetínské přesilovky trefil do černého Simon, čímž zvýšil na 1:6, nebylo co řešit. Družina trenéra Pavla Gefferta si z Lapače po zásluze odvezla tři body a napravila tak páteční zaváhání ve Zlíně. Naopak Vsetínští nenavázali na úspěšný pátek, kdy šest branek vstřelili Slavii.

Ohlasy k utkání

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): „Sparta byla kvalitnější, ne nadarmo je na prvním místě tabulky nadstavbové části. Utkání nám nevyšlo tak, jak bychom si přáli. Soupeře začal v jiném tempu než den předtím Slavia a někteří naši hráči do toho vlaku nenasedli a nestíhali celý zápas. Ti, kteří stíhali, byli schopni si nějaké šance vytvořit. Za stavu 1:2 a 1:3 jsme měli šance, hlavně v přesilovce. Sparta se ale mohla opřít o skvělého Bílka v bráně, jenž působil suverénním dojmem. Museli jsme dotahovat, stálo nás to spoustu sil. Bohužel nám to dnes nesedlo, soupeř nás vytrestal a byl prostě lepší.“

Pavel Geffert (HC Sparta Praha): Dnes zvítězil lepší celek a tím jsme byli my. Tím nesnižuji kvality Vsetína. Jsme rádi za tři body.