Starší dorost znovu vítězně, Ptáčník nastřílel hattrick

Václav Trávníček • 01.10.2010

Především díky třem trefám Martina Ptáčníka si starší dorostenci VHK připisují do tabulky další tři body. V pátek odpoledne vedli na ledě brněnské Komety dvě třetiny vyrovnanou bitvu, aby ve třetím dějství rozhodli. Brno sice ve 43. minutě snížilo na 1:2, ale Valaši za pětadvacet vteřin bleskově odpověděli třetí brankou, čímž definitivně zlomili odpor domácích. Kromě Ptáčníka, kterému se podařilo nastřílet hattrick, se utkání bodově povedlo i Ondřeji Slováčkovi, jenž si připsal tři asistence.

ESD - 10.kolo pá 1.10.
HC Kometa Brno
2:5(0:1, 0:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 43. Pospíšil (Jaroch, Mrázek), 59. Buhaj (Kupčík) - 15. Ptáčník (Báchor), 35. Pelc (Stodůlka, Slováček), 43. Ptáčník (Daněk, Slováček), 54. Ptáčník (Slováček, Daněk), 59. Janeba (Báchor). Rozhodčí: Humpolíček - Bilík, Chocholouš. Vyloučení: 4:5, navíc Buhaj (KOM) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 47. Střely na branku: 27:41. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 2:5.
HC Kometa Brno: Klimeš (Krkoška) - Mytiska, Kupčík, Klíma, Pospíšil (C), Buhaj, Máša, Vašíček, Raška, Jaroch, Mrázek, Vojáček, Lašák, Čtvrtníček, Vágner, Šidák, Boček, Beneš, Fusek, Lamač, Sedlák,
VHK ROBE Vsetín: Kohn (Bača) - Pelc, Žák, Gajdoš, Báchor, Štědrý, Hradil, Vašíček T., Ptáčník, Slováček, Daněk (C), Brida, Tobola, Janeba, Stodůlka, Pokorný, Kohout, Štrbík, Neuwirth, Kývala.

Zápas začali daleko aktivněji Valaši, kteří se také dostali do první vážnější šance utkání. Z levé strany se pokoušel prosadit Daněk, ale z bezprostřední blízkosti trefil bekhendem jen Klimešovy betony, a to běžela teprve první minuta. Ani v dalších minutách si brněnský brankář rozhodně na nedostatek práce nemohl stěžovat. Ke střeleckým pokusům se však dostala i Kometa, jenže žádný pokus nehlásil příliš velký poplach ve vsetínské obraně. Poplach musela naopak vyhlásit domácí obrana, v mezikruží totiž zapomněla na Pokorného, jenž však se svojí šancí nenaložil úplně nejlépe a napálil puk jen do Klimeše.

Postupem času se hra začala vyrovnávat, oba týmy se předháněly v útočných výpadech. Rozhodující chvíle však znovu patřily zelenožlutým barvám. Ve čtrnácté minutě se ještě neprosadil Slováček, když svojí tečí jen těsně minul tyč. O pár okamžiků později už však Martin Ptáčník zvedal ruce nad hlavu. Vsetínský hráč využil nekompaktnosti obrany, když se nevrátil jeden z brněnských útočníků, dostal se ke střele a z blízkosti překonal Klimeše mezi betony. Inkasovaná branka pak už probouzející se Brno dostala dolů a zbytek třetiny patřil Valáchům, kteří dokonce po jedné ze střel orazítkovali břevno.

Prostřední dějství začalo očekávanou aktivitou Komety, která se oklepala z vývoje úvodní části a Vsetín tak měl mnohem víc práce. Hra byla hodně vyrovnaná a udeřit mohl kterýkoliv z týmů. Jako první poslala výrazné varování Kometa, už po jedenácti vteřinách využil Pospíšil málem závaru před vsetínskou brankou, puk však do sítě nedostal. Hosté ihned kontrovali, když přečíslili domácí obranu a Tobola mohl pálit z mezikruží, jeho pokus však dobře pokryl Klimeš.

Hra nabrala velká spád, bojovalo se o každý centimetr ledu, hodně se bruslilo a nikdo nešel daleko pro ránu. V šestadvacáté minutě se dostal ke svému umění Raška, který měl dostatek prostoru, ukázal své šikovné ruce, s kličkováním to však přehnal a nakonec jeho velká šance vyšla do ztracena a zastavila se o Kohnův beton. O zajímavé situace nebyla nouze ani na druhé straně. Divákům předvedli krásný hokejový moment střílející Žák a od modré lapačkou švihnuvší Klimeš.

Brnu nebyla zlepšená hra nic platná, protože i ve druhé dvacetiminutovce inkasovalo. Po kombinaci vsetínského celku se puk dostal až k Vítězslavu Pelcovi, jenž svoji střelou od modré čáry prostřelil vše, co mu stálo v cestě - 0:2. Tento gól opět dostal Kometu trochu do kolen, ne však jako v první třetině. Brno bylo i nadále aktivní, ale problémy si přivodilo málem samo. Vágner nastřelil v přesilové hře Kývalu, který tak mířil sám na Klimeše. V zakončení mu ale na poslední chvíli zabránil rybičkou jeden z brněnských hráčů.

Jestli padly v předchozích čtyřiceti minutách jen dvě branky, v závěrečné třetině jich bylo rovných pět. Kometa vlétla do poslední třetiny po hlavě a úspěšně, jenže Buhaj se v dvaačtyřicáté minutě radoval předčasně, rozvlnil sice svojí střelou síť, ale byl pískán ofsajd. To brněnský hráč těžce nesl a inkasoval tak desetiminutový osobní trest. Z trestné lavice pak mohl sledovat, jak chvíli na to jeho spoluhráči střílí branku, tentokrát už regulérní. Pavel Pospíšil ujel obraně a v nájezdu na brankáře se nemýlil, měl však trochu štěstí, jeho bekhendovou střelu na lapačku Kohn málem chytil, nakonec se však puk došoural do brány - 1:2.

Vstřelená branka byla pro domácí potřebným impulzem, to by však Kometa nesměla hned vzápětí inkasovat. Uběhlo jen pár vteřin a Valaši se dostali do úniku dva na jednoho. Martin Ptáčník dostal ideální přihrávku a nebylo už pro něj problémem vstřelit branku kolem roztaženého Klimeše. Tato trefa byla rozhodující a do utkání vnesla poměrně jasno, tak těžký úder už Brno nerozdýchalo. Ano, šance ještě mělo, ovšem k ničemu to nebylo. Obrana domácích byla kvůli nutnosti útočení přeci jen trochu volnější a v 54. minutě se tak mohl dostat Slováček do úniku dva na jednoho, našel před bránou opět Martina Ptáčníka, který udělal Klimešovi bekhendový blafák do protipohybu a dokonal hattrick - 1:4. Když dal pak v závěru branku Jaroslav Janeba, nebylo už v podstatě, co řešit - 1:5. Kometa jen snížila, když si trochu spravil chuť Tomáš Buhaj, byla to však trefa s hořkou příchutí.

Pavel Pazourek (Kometa Brno): Bojovali jsme, ale na soupeře to nestačilo. První dvě branky jsme dostali po chybách, a pak už jsme hráli vabank, s tím, že soupeř ještě v závěru zvýšil vedení. V soubojích jsem byli o krůček horší, v tom byl asi největší rozdíl. Soupeř byl kompaktnější.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Utkání se mi hodnotí dobře, protože jsme vyhráli. Myslím si, že jsem odehráli dobrý zápas, je vidět, že jsme v pohodě, že kluci si dovolí, což mi dělá radost. Nenahazujeme jen puky, ale snažíme se hrát hokej, samozřejmě s důrazem u obou branek, ale také kombinační takový český hokej - technický. Jsme na vítězné vlně, protože jsme ještě po šedesáti minutách neprohráli, takže si to všichni užíváme a snažíme se tu sérii natáhnout co nejvíce. Kometa se snažila, myslím si, že hrála důrazný hokej. Trápí se, protože prohrála nějaké zápasy, ale je to kvalitní tým a myslím, že se určitě zvedne a půjde tabulkou nahoru.