Starší dorost vstoupil do soutěže úspěšně, na Kometě vyhrál v prodloužení

Václav Trávníček, Zdeněk Plánka, Tomáš Čekal • 04.09.2009

Starší dorostenci mají za sebou první utkání nové sezóny. Na ledě brněnské Komety, která dočasně působí v azylu Hokejové haly dětí a mládeže, ukořistili dva body za výhru v prodloužení. Svěřenci kouče Jenáčka ještě čtyři minuty před koncem třetí třetiny prohrávali 2:3, k obratu je však nastartovalo proměněné trestné střílení Davida Klimka. V nastaveném čase pak početní výhodu zužitkoval David Jurík a zajistil Valachům první body sezóny.

- 1.kolo pá 4.9.17:00
HC Kometa Brno
3:4p(0:0, 2:1, 1:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Crhák, 33. Buhaj (Fusek), 47. Fuzik (Horehleď) - 29. Kitzberger, 46. Slováček (Žák, Jurík), 57. Klimek, 65. Jurík (Podešva).
HC Kometa Brno: Barus - Bilčík (C), Máša - Koukal (A), Šidák - Dittrich, Odehnal - Buhaj, Boček, Fusek - Pospíšil, Horehleď, Fuzik - Novák, Touška, Crhák (A) - Čtvrtníček, Beneš, Sedlák.
VHK ROBE Vsetín: Novák - Fryšara, Žabčík, Pelc, Hurtík, Trška, Žák, Tyralík (C), Báchor - Kajaba, Podešva(A), Kozák - Káňa, Slováček, Klimek - Kitsberger, Jurík, Daněk - Pešat, Kývala, Ptáčník.

Valaši vlétli do zápasu s velkou aktivitou. Z které se rázem vylouply dvě přesilové hry a tedy i možnost pro hosty hrát 44 vteřin jen proti třem hráčům Komety. Z této výhody však žádný hráč zelených nic nevytěžil. Mnohem blíže byl k první brance, v pokračující výhodě 5 na 4, hostující Klimek, který přízemní střelou z mezikruží pořádně vyprášil Barusův levý beton. Brno kritické chvíle v oslabení ustálo a pomalu se osmělovalo v útoku. První vlaštovkou byla střela Bočka, která ale byla stečována do ochranné sítě. Na vážnější šanci čekali domácí v úvodní dvacetiminutovce marně. Naopak na druhé straně se do obrovské šance dostal Podešva, k němuž se odrazil puk od mantinelu přímo mezi kruhy. Jenže vsetínský útočník nechal vyniknout domácího gólmana Filipa Baruse a jeho levý beton. Valaši tak i touto šancí ukázali, že první třetina patřila z větší části jim, do kabiny tak i za nerozhodnutého stavu mohli jít jenom přece o něco spokojeněji než Kometa.

Druhé dějství vyšlo Kometě na výbornou, když dokázala využít nabídnutou početní výhodu. Ivo Crhák zblízka zavěsil pod břevno a poslal svůj tým do vedení – 1:0 Hosty ale branka příliš nezaskočila a dál se tlačili dopředu, proháčkovat až před Baruse se pokusil Klimek, což se mu také povedlo, se zakončením to už tak slavné nebylo. Vsetín mohl vyrovnat skóre v další v pořadí již čtvrté přesilovce. Paradoxně se však dostali do velmi nadějné příležitosti domácí. Touška s Crhákem ujeli do přečíslení dva na jednoho, prvně jmenovanému ale přihrávka nevyšla podle představ, a tak mohlo Brno jen litovat promarněné šance. Potrestat domácí za nevyužitou příležitost mohl Vsetín o několik chvil později, konkrétně v 28. minutě. To se řítil do přečíslení Podešva, zvolil střelu a přestřelil. O několik vteřin později už Vsetínští trefili do černého. Přečíslení tři na dva se už zdálo být z pohledu Komety jako úspěšně přežité, nakonec však přeci jen doklepl puk do sítě pod ležícím Barusem Sebastian Kitsberger – 1:1.

Bezbrankový stav však dlouho nepřetrval. V 34. minutě se opět z vedení mohlo radovat Brno a znovu to byla branka z přesilové hry. Jakub Fusek zpoza brány našel perfektně Tomáše Buhaje a ten se štěstím, ale jenom přece, překonal Jiřího Nováka – 2:1. Hosté se ještě v druhé části dočkali vyrovnání, René Kajaba se už radoval z branky, jenže rozhodčí mu jeho radost překazil. Gól totiž nemohl být uznán kvůli postavení jednoho z vsetínských hráčů v brankovišti. Do přestávky mohli zhlédnout přítomní diváci ještě tři velké šance. Nejprve orazítkoval břevno svojí střelou od modré hostující Žabčík. Krátce po něm se vydal na výlet po pravé straně brněnský Pospíšil, ale forhendové zakončení změnu stavu nepřineslo. Celou třetinu pak zakončil neproměněnou šancí agilní Podešva, který z první trefil Barusovu vyrážečku.

Snaha Vsetína o vyrovnání ze závěru druhé třetiny se přenesla i do začátku třetiny následující. Klimek i Káňá si však ve svých šancích vylámaly zuby na dobře chytajícím Barusovi. Ondřej Slováček se ovšem neúspěchem nenechal odradit a ve 46. minutě konečně domácího brankaře překonal – 2:2. Jenže Kometa předvedla bleskový kontra úder. Po chybě hostujícího brankaře se prosadil Jakub Fuzik – 3:2. Po těchto dvou rychlých trefách, měli Brňané tři velmi dobré příležitosti na to, aby svému soupeři zasadili rozhodující úder. Svoji šanci však zahodil Boček a ve dvou možnostech neuspěl Novák. Vsetín však nesložil zbraně, do samostatného nájezdu se dostal Kývala, a i přes veškerou snahu domácího obránce dokázal zakončit. Sice branku nevstřelil, ale atak na jeho osobu se ukázal jako nedovolený a rozhodčí bez váhání nařídil trestné střílení. Odpovědnost na sebe vzal David Klimek a s pořádnou porcí štěstí skóroval, když se puk došoural za brankovou čáru pod Barusovými betony – 3:3. Zbývající minuty už přinesly spíše taktickou bitvu, na řadu tedy muselo přijít prodloužení.

Úsilí Brna o zisk dvou bodů nalomilo vyloučení Toušky. Domácí se sice ubránily, jenže když přišlo ihned po návratu Toušky další vyloučení, tentokrát Fuzikovo, zdál se být osud Komety zpečetěn. A také se tak stalo. Vyčerpaná trojice Brna už se déle nedokázala bránit. David Jurik obkroužil branku a zasunul kotouč do sítě – 3:4.

Kdyby nepřišel ten nájezd, měli bychom tři body, tvrdí Filip Barus

Zápas jsme hodnotili také s hlavními aktéry. Za domácí tým se přímo nabízel brankář Filip Barus, který týmu přes výborný výkon nedokázal pomoci k více než jednomu bodu: „Zápas byl dobrý, ale myslím, že nás hodně zařízl rozhodčí. Ty dva fauly v prodloužení tam myslím nebyly. Přesto jsme to prodloužení zahráli dobře, ale už jsme prostě nemohli, plandali jsme nohama. Škoda toho gólu,“ litoval rozhodující branky, která byla pro domácí na druhou stranu vysvobozením ze čtyřminutových galejí.

Zápas se ale pro domácí nevyvíjel tak špatně, když ve třetí části vedli 3:2, nevypadalo to s nimi vůbec zle. Jen do chvíle, kdy přišlo trestné střílení Vsetína a šťastná branka na 3:3. Toho si byl Filip také vědom: „Myslím, že kdyby ten nájezd nepřišel, udrželi bychom to na tři body.“ Inkriminovanou situaci ještě upřesnil: „Já jsem věděl, že mám puk mezi nohama, ale jak jsem sklapl druhý beton, tak jsem si ho tam sám hodil,“ povídal nespokojeně.

David Jurík: Zkusil jsem to a naštěstí to tam padlo

Z tábora Valachů se s námi o své pocity podělil David Jurík, který si v zápase připsal dva body za rozhodující branku a jednu nahrávku. A jak ho sám viděl? „Brno jsme přestříleli. Myslím si, že jsme měli více ze hry, až na některé chvíle, kdy jsme se propadli. Rozhodlo to naše proměněné trestné střílení, které nás v podstatě zachránilo,“ podobně jako Filip Barus našel zlomový okamžik ve vývoji zápasu. Při remíze po třetí části totiž může brát bod navíc kdokoliv: „V tom prodloužení už bylo o náhodě, komu to tam spadne,“ byl si vědom možného vyústění, jaké prodloužení většinou přináší. „Při herní situaci čtyři na tři by měl většinou padnout gól. Ten tým už to má nacvičené. Měli jsme tam šanci a spadla tam i tyčka. Nakonec to bylo už více o síle. Byla škoda, že jsme to nedotáhli do vítězství v normální hrací době. Brno dnes ale bylo vyrovnaným soupeřem a doufám, že zítra porazí Zlíňáky,“ uculoval se.

Také ho jsme vyzvali, aby nám ještě popsal rozhodující okamžik zápasu, tedy jeho branku na 3:4. David se nadechl a povídá: „Abych řekl pravdu, byl jsem na ledě už tak dlouho, že jsem nemohl a chtěl jsem aspoň přerušit hru. Všiml jsem si, že brankář se dívá na druhou stranu a hlídá si nahrávku před brankoviště, tak jsem to zkusil a naštěstí to tam padlo,“ přibližuje provedení svého šibalského zakončení zpoza brány.

Milan Vlk (HC Kometa Brno): Ze začátku nás Vsetín trošičku přebrusloval. Musím říct, že jsme nastoupili v takové trošičku omlazené sestavě, protože máme dlouhodobě zraněných pět devadesát dvojek (starší ročník). Přesto si myslím, že kluci odvedli maximum. Líbil se mi výkon brankáře, který se předvedl úplně perfektně, odchytal parádní utkání. Také se mi zdálo, že bylo dnes uděleno strašně moc trestů, protože tak moc vyloučení je většinou v pěti zápasech dohromady. Jinak ale za dnešek nemůžu klukům vůbec nic vyčíst.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): V první třetině jsme byli lepší. I celkově jsme ten zápas odehráli velmi dobře. Měli jsme spoustu šancí, spoustu střel. Bohužel pro nás stál proti nám výborný gólman Filip Barus, který podal excelentní výkon a bylo těžké se přes něj prosadit. Jsme tedy hrozně rádi, že se k nám to štěstí otočilo a dali jsme tam ty góly. K tomu nám dost pomohlo vyrovnání z trestného střílení. V prodloužení jsme měli čtyři minuty přesilovku čtyř proti třem, takže jsem rád, že nám to tam nakonec padlo. Na druhou stranu musím uznat, že Brno taky nehrálo špatný hokej i přes to, že mají dost zraněných hráčů. Jejich hlavní opora je ale v bráně a myslím si, že spoustě týmům se tady bude hrát špatně.