Starší dorost nadělil Slávii půltucet

Václav Trávníček, Radek Bařina • 28.01.2011

V jednoznačnou záležitost se proměnil duel extraligy SDO mezi Vsetínem a jeho tabulkovým sousedem Slavií. Na úspěch si Valaši zadělali dvěma přesilovkovými trefami v úvodní dvacetiminutovce, další čtyři zásahy si důraznější domácí připsali ve třetině třetí. Hosté naopak působili v koncovce bezradně a když už se přeci jen dostali do šance, stál proti nim výborný Kohn. Vsetínský brankář si tak připsal druhou nulu v sezóně. Dvakrát mířil do černého Martin Ptáčník, dvě přihrávky si pak připsal uzdravený Josef Daněk. Další utkání čeká Valachy zítra kdy od 14:00 přivítají Spartu.

ESD - II. část pá 28.1.16:30
HC Slavia Praha
6:0(2:0, 0:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 5. Žák (Slováček, Daněk), 20. Janeba (Štrbík, Pokorný), 42. Ptáčník (Stodůlka, Žák), 46. Ptáčník (Slováček, Daněk), 53. Štrbík (Pokorný), 58. Janeba (Kovář). Rozhodčí: M.Škrobák - Z.Novák, P.Škrobák. Vyloučení: 4:9, navíc Slováček (VSE) 2+10 za úder do oblasti hlavy a krku, Drahorád (SLA) 2+10 za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Průběh utkání: 0:0, 6:0.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Žabčík, Pelc, Hradil, Žák, Vašíček, Báchor, Gália, Kovář, Surý, Daněk, Pokorný, Štrbík, Ptáčník, Stodůlka, Kohout, Kývala, Janeba, Slováček, Brida.
HC Slavia Praha: Mouček - Ryzák, Rod, Drahorád, Novák, Burián, Mašín, Vacek, Hejda, Žemlička, Jedlička, Törek, Nádvorník, Brzák, Kotyra, Freisler, Fortelka, Kafka, Hložek, Benda, Hlinka.

Slavia přijela do Vsetína s cílem bodovat, což je jí v posledních pěti utkáních podařilo pouze jednou. Ani bilance Valachů v posledním období nebyla reprezentativní – svěřenci trenéra Luboše Jenáčka se z vítězství radovali naposledy 14. ledna proti Plzni. Kdo by však čekal upocený souboj dvou celků v psychické nepohodě, musel být zklamán. Domácí Vsetín vstoupil do utkání aktivně, hned v prvním střídání se elitní pětka zelenožlutých prokombinovala do útočného pásma a kdyby kapitánu Daňkovi nechyběl klid v zakončení, vedli by Valaši hned od první minuty. Pozornost slávistického gólmana Moučka prověřil rovněž Tomáš Surý, jenž trefil skulinku mezi betony hostujícího brankáře, ten je však na poslední chvíli dokázal sklepnout. Velká chvíle Vsetína tak přišla až při první přesilovce. Slováček našel od mantinelu kolmou nahrávkou v mezikruží Michala Žáka, který pálil z první a otevřel gólový účet zápasu – 1:0.

Šanci na vyrovnání měl Michal Fortelka, ale jeho pokus skončil ve výstroji strážce domácí svatyně – Tomáše Kohna. Nedorozumění vsetínských obránců na modré čáře mohl využít Kotyra, jenže Kohn si povyjel z branky, zmenšil slávistickému útočníkovi střelecký úhel a ten nedokázal zakončit přesně. Podobně jako v další početní výhodě mohl slavit domácí Kývala, ale hostující Mouček jeho puk se štěstím ukryl pod betony. Co se nepodařilo Kývalovi, zrealizoval o několik okamžiků později Janeba. Talentovaný hokejista ze zlínské líhně stál na konci kombinační akce, kterou Valaši naprosto rozložili obrannou čtveřici sešívaných – 2:0. V prvním dějství byly přesilovky velká zbraň Vsetína. Zatímco hokejisté v zelenožlutých dresech využili dvě početní výhody ze třech, Slavia hrála pouze jednu a tu nevyužila.

Po zbytek zápasu už Vsetín v přesilovkách tak smrtící nebyl. Během druhé části si vynutil tři početní výhody, ale ke své škodě nevyužil žádnou. Slávisté si přesilovku nezahráli. I tak mohl vedení domácích zvýšit Daněk - Mouček však jeho pokus z mezikruží vykopl pravým betonem. Podél mantinelu se dvakrát za střídání dokázal proplížit reprezentační útočník Ondřej Slováček: dvakrát to zkusil k bližší tyči - a dvakrát si na Moučkovi vylámal zuby. V polovině utkání přišly chvíle domácího brankáře Kohna. Když slávistický Kotyra opouštěl trestnou lavici, dostal rychlou přihrávku, ale nakonec sám před Kohnem pálil metr nad. Na odchovance novojičínského hokeje si nepřišel ani Luboš Brzák, jenž to zkusil z pravého kruhu. Fakt, že sešívaní nebyli s to ve druhé třetině vstřelit branku, se projevil v závěrečné dvacetiminutovce: na Pražany sedla křeč, naopak Valachům rostla křídla.

Důkazem toho byl zásah Martina Ptáčníka z dvaačtyřicáté minuty. Stodůlka nahodil kotouč k pravé tyči a pro vsetínského snajpra už nebyl problém jej dopravit za brankovou čáru – 3:0. Domácí Kohn se mezi třemi tyčemi blýskl akorát při akci Kotyry, který to zkusil od levého mantinelu, nebo Brzáka, jenž zakončil přečíslení dva na jednoho nepřesně. Ze zbytku třetího dějství se už stalo show domácích hokejistů. Daněk zpoza brány našel v mezikruží volného Ptáčníka, ten vypálil z první a svojí druhou brankou v zápase počtvrté rozjásal Vsetín. Stejný scénář se opakoval o několik střídání později. Ptáčník sahal po hattricku, ale tentokrát si na Moučka nepřišel.

Zatímco hosté z Prahy měli v závěrečné periodě tři početní výhody, nedokázali z nich vytěžit ani jednu branku. Vsetínští sice nebyli v přesilovkách tak smrtelní jako v první třetině, přesto dokázali jednu ze tří výhod využít. A jednou se prosadili i v oslabení: Pokorného ránu v závěru ještě Mouček vyrazil, Štrbíkovu dorážku už ale neměl šanci chytit. Bylo to 5:0 a šance Peckova výběru na bodový zisk zhasly. Dvě minuty před koncem ještě vsetínský Janeba pečetil v přesilovce po individuální akci stav na konečných 6:0. Tři body tak zůstaly v pátek na Lapači. Slavia se o vítězství musí pokusit v sobotu ve Zlíně, Vsetín doma vyzve Spartu. Bude se ale muset obejít bez útočníka Ondřeje Slováčka, jenž v pátečním duelu dostal druhý desetiminutový trest.

Miloš Pecka (HC Slavia Praha): Soupeř byl jasně lepší a k zápasu jsme přistoupili zakřiknutě. Hodně jsme faulovali a pouštěli soupeře do šanci. Ve druhé třetině nastolo mírné zlepšení, ovšem v té třetí nás opět potrestaly individuální chyby, čímž nás soupeř přehrál a zaslouženě zvítězil.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Utkání se nám vydařilo, hodnotí se mi dobře a musím kluky pochválit. Zápas měl obrovské tempo a soupeř hrozil ojedinělými breaky. Celé utkání jsme měli ve své moci, takže spokojenost a proti Spartě další utkání se budeme snažit lídru soutěže být vyrovnaným soupeřem.