Junioři porazili našlapané Vítkovice a drží si domácí neporazitelnost

Radek Bařina • 05.10.2013

Mladší dorost, starší dorost a teď i junioři Vítkovic nebudou na Lapač vzpomínat v dobrém. Možná nejsilnější český juniorský celek totiž nestačil na nadšeně bojující juniory Vsetína a podlehl jim 4:3. Domácí začali dobře, ve druhé třetině se ale karta obrátila a i díky mnoha přesilovkám hosté zvrátili vývoj střetnutí. Domácí se ale nevzdali, ještě před druhou sirénou získali vedení zpět na svou stranu a to již ve třetí třetině nepustili. Po výborném výkonu Vsetín porazil Vítkovice 4:3 a nadále si doma drží 100% úspěšnost.

ELJ - 10.kolo so 5.10.14:00
HC Vítkovice Ridera
4:3(1:0, 2:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Abdul (Neuwirth), 27. Surý (Kuchařík), 39. Abdul (Tobola, Hryciow), 44. Neuwirth (Zvonek) – 23. Slováček (Blahuta), 26. Byakov (Sysala, Stránský), 50. Česlík (Pop, Holý). Rozhodčí: Jeřábek ml. – Hanzlík, Štěpán. Vyloučení: 7:7, navíc Pokorný 5 min. + DKÚ a Vašíček 10 min. OT (oba VSE). Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 278. Střely na branku: 30:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:3.
VHK ROBE Vsetín: Bača – Žabčík, Hryciow, Zuzaník, Hruška, Červínek, Vašíček, Hajda – Pokorný, Klečka, Kuchařík, Forch, Surý, Klíma, Jirušek, Stodůlka, Neuwirth, Abdul, Tobola, Račický, Zvonek.
HC Vítkovice Ridera: Horváth – Hawlík, Demel, Pop, Charvát, Černín, Cabák, Rudl – Ballner, Tomi, Holý, Česlík, Blahuta, Kuťák, Stránský, Slováček, Sysala, Škutchan, Byakov.

Už třetí sekunda duelu ELJ Vsetína s Vítkovice mohla přinést velký šok pro hostující celek. Neuwirth totiž nahodil puk ze středního pásma, gólman Horváth máchl lapačkou do prázdna a černá guma vytvořila razítko na tyčce jeho brány. Zvonění v uších hosty probralo, jejich následný nápor ale výraznější šanci nepřinesl. Hra se poté vyrovnala. Domácí díky své bojovnosti a přímočarosti nedali Vítkovickým nic lacino a v útočném pásmu byli nebezpečnějším celkem. V sedmé minutě se po několika náhodných odrazech puku dostal ke střele Pokorný, z úhlu ale odkrytou klec Horvátovu netrefil.

O dvě minuty později si první vyloženou šanci utkání připsali i hosté. Tomi si v přesilovce sjel na mezikruží, dostal ideální pas, prudkou ranou ale Bačovu bránu těsně minul. Již po pár sekundách toho hosté mohli náležitě litovat. Jindřich Abdul, vracející se z trestné lavice, dostal puk do jízdy, rychlou kličkou si vychutnal brankáře a pak bez problému zasunul do opuštěné brány. Ostravané mohli vzápětí odpovědět v přesilovce, kterou nehráli špatně, důrazná obrana Valachů ale dokázala jejich nebezpečné příležitosti včas odvracet.

Vyrovnaný rychlý hokej byl poté k vidění i ve zbytku první třetiny, obrany obou celků ale pracovaly na výbornou a větší šance proto k vidění nebyly. Až hostující přesilovka v samém závěru třetiny přinesla vzruch před Bačovou bránou. Domácí však, i s trochou štěstí, velký vítkovický tlak přestáli. Do kabin proto odcházeli s jednobrankovým náskokem.

Do druhé třetiny vysunuli hosté napadání a ihned si vytvořili velký tlak. Domácí odolávali jen minutu a půl. Pak museli faulovat pronikajícího Kuťáka a Ostravané v přesilovce srovnali. Ex-vsetínský Ondřej Slováček si svým typickým způsobem sjel od mantinelu do střelecké pozice a s notnou dávkou štěstí prostřelil Baču. Hosté i poté pokračovali ve velkém náporu. Ten ještě zesílil po vyloučení centra první domácí formace. Pokorný dostal trest na 5 minut + do konce zápasu za to, že se pokusil vykopnout zalehnutý puk zpod hráče Vítkovic. Tomu evidentní zdržování prošlo, naopak Valachům přišly krušné časy.

Dlouhou přesilovku hosté využili už po minutě. Na křížný pak napříč obranným pásmem si sjel Dmitrij Byakov a neomylně zakončil do odkrytého kouta brány. Ve zbytku přesilovky si Vítkovice vytvořily ještě několik dobrých příležitostí. Branku však již nevstřelily, přestože při Holého teči měl Bača i notnou dávku štěstí. Další velkou příležitost ke zvýšení měli hosté v minutě třicáté páté. Znovu to byl Marek Holý, kdo měl šanci. V úniku byl faulován a rozhodčí Jeřábek nařídil trestné střílení. Sám postižený si ale vylámal zuby na Bačovi.

Domácí trenér Jenáček si posléze vzal oddechový čas, aby probudil zdecivovaný mančaft VHK. Ukázalo se to jako skvělý tah. Domácí znovu ožili a ve třicáté sedmé minutě se jim z čista jasna povedlo vyrovnat. Pomohla jim k tomu chybná vítkovická rozehrávka. Tu vystihli Kuchařík s Tomášem Surým a druhý jmenovaný křížnou střelou k pravé tyči srovnal.

Krátce poté si restartovaní domácí zahráli teprve svou druhou přesilovku v zápase a využili ji. Nejprve si ve vyložené šanci vylámal Tobola zuby na pohotovém betonu Horváta o chvíli později ale udeřilo. Hryciowovu střelu od modré doráželo hned trio Valachů. Úspěšný byl nakonec Jindřich Abdul, který uklidil puk za záda bezmocného Horvátha a svou druhou trefou v utkání stanovil skóre po dvou třetinách na 3:2.

Vstup do třetí části si domácí pohlídali. Přestože začínali v početní nevýhodě, nepustili hosty do žádných větších příležitostí a v čase 43:40 navíc sami udeřili. Skvělou práci odvedl Zvonek, který se protáhl po křídle do útočného pásma, nalákal na sebe obránce i brankáře, aby následně poslal puk na najíždějícího Roberta Neuwirtha, který zavěsil pod víko. Následně si oba týmy zahrály po přesilovce, nic z nich ale nevzešlo.

To padesátá minuta už brankový plod přinesla. Hosté se nastěhovali do útočného pásma, Pop vypálil od modré a jeho pokus tečoval Petr Česlík ze vzduchu mimo dosah Bači. Vsetín se brankou nenechal deprimovat a odpověděl ofenzívou. Vzešla z toho tutovka Toboly, ten ale nedokázal usměrnit prudkou přihrávku Abdula do odkryté brány. Svou aktivitou si nicméně Valaši vynutili dvě přesilové hry. Ty sice nevyužili, hostům se v nich ale výrazně zkrátil čas na vyrovnání.

Přes výborně bránící Vsetín se navíc hosté do šancí takřka nedostávali, a když už vystřelili, byl na místě Bača. Poslední minutu odehrály Vítkovice v power-play. Těsně před závěrečnou sirénou se dostaly do několika nebezpečných příležitostí, Bača ale svůj tým podržel. Vsetín tak mohl slavit cenný úspěch, Vítkovice zdolal 4:3.

Luboš Jenáček (trenér Vsetína):
"My jsme šťastní, velmi šťastní! Věřil jsem, že jedno z víkendových utkání vyhrajeme za tři body, což jsme splnili už včera. Jenže s jídlem roste chuť. Věděli jsme, že Vítkovice jsou špičkový juniorský tým, obhájce titulu a vyhrát s nimi za tři body je paráda, splnění snu. Zápas jsme měli dobře rozehraný, ale mohlo se to zlomit při našem pětiminutovém oslabení. Vítkovice hrají přesilovky asi nejlépe v lize, naštěstí nám dali jenom jeden gól. Vypadli nám Pokorný (trest do konce utkání) a Jirušek (zranění), proto jsme tým stáhli na tři pětky. Podařilo se nám otočit na 3:2 a velice důležitá byla poté branka na 4:2 - po krásné nahrávce Zvonka na Neuwirtha. Nešťastnou tečí jsme sice dostali gól na 4:3 a Vítkovice měly i v závěru při hře bez brankáře dvě velké šance, ale my jsme to bojovností a našim vsetínským srdcem dokázali ubojovat. Jsme šťastní, pro nás jsou to totiž velice důležité body. Příští týden máme jen jeden zápas v Pardubicích, takže si kluci mohou trochu odpočinout. Věřím, že mužstvo se bude ještě zlepšovat. Od srpna jsme už ušli pěkný kus cesty."

Jakub Petr (trenér Vítkovic):
"Řekl bych, že to nebylo oboustranně úplně kvalitní utkání, dnes to bylo spíše o bojovnosti. Vsetín předvedl velice organizovaný výkon, na naší straně pak rozhodovaly individuální chyby. Máme velkou marodku, chybí nám deset hráčů a je to znát. Určitě jsme se tento víkend neprezentovali takovým hokejem, jaký jsme předváděli na začátku sezóny. Utkání rozhodovala bojovnost a nám dnes chyběla kvalita. Gratuluji domácím k vítězství."