Dobře rozehraný zápas ztratili starší dorostenci v nájezdech

Radek Bařina • 18.12.2010

Dobře rozehraný zápas nedokázali dotáhnout do vítězného konce starší dorostenci VHK. Přesto, že do utkání nastoupili bez několika opor, vedli ve 37. minutě již 4:1. Brankou inkasovanou při vlastní přesilovce ale vrátili Pardubice do hry a hosté, kteří byli Vsetínu minimálně vyrovnaným soupeřem, dokázali ve třetí třetině, smazat dvoubrankové manko. Utkání nakonec dospělo až do nájezdů, ve kterých byli úspěšnější hosté. Vyhráli je 2:1, celé utkání potom 5:4 a z Valašska si odvážejí dva body.

ESD - II. část so 18.12.14:00
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
4:5sn(2:1, 2:1, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Tobola (Janeby, Štrbík), 17. Daněk (Žák), 29. Žák (Pokorný), 37. Kohout (Brida) - 5. Poulíček, 38. Řezníček (Bureš), 42. Řezníček (Bureš), 48. Chmelař (Poulíček, Mládek), rozh. nájezd Poulíček. Rozhodčí: Ligiger - Laczko, Poruba. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 150. Střely na branku: 33:40. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:5.
VHK ROBE Vsetín: Kohn – Žabčík, Hradil, Žák, Báchor, Kovář, Štědrý – Neuwirth, Daněk, Pokorný, Štrbík, Stodůlka, Kohout, Kývala, Janeba, Brida, Tobola.
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Veselý – Kubín, Fridrich, Mládek, Pilný, Petira, Voženílek, Poulíček, Chmelař, Bohuněk, Březina, Moravec, Zelinger, Bureš, Schneider, Řezníček, Mejtský.

Starší dorostenci VHK Vsetín vstoupili do duelu se svými pardubickými vrstevníky oslabeni o opory Slováčka, Ptáčníka a Pelce a tento fakt jakoby se v úvodu utkání podepsal i na výkonu zbylých vsetínských hráčů. Od prvního vhazování totiž byli lepším celkem hosté a brankář Kohn se musel mít od začátku na pozoru. Už po minutě hry se v dobré příležitosti ocitl Březina, první, ze svých mnoha minisoubojů s domácím brankářem ale prohrál. Další šance hostů přišla v jejich oslabení ve 3. minutě, na Kohna ale nevyzrál ani Poulíček a dorážející Březina trefil jen boční síť. V čase 4:54 už se ale hosté po zásluze dočkali. Puk doputoval na mezikruží, odkud jej rozjetý Poulíček poslal z voleje na branku a přemisťující se Kohn neměl nárok (0:1).

Inkasovaný gól jakoby domácí probral z letargie. Valaši náhle zlepšili pohyb, vyrovnali hru, a když přežili bez újmy velkou šanci Chmelíčka, vyrovnali, v minutě 11., i skóre. Janeba si to s pukem namířil bez rozpaků přímo na branku, a byť jej hostující bek dokázal zastavit, volný kotouč si na hranici brankoviště našel Dominik Tobola a svým doklepnutím našel skulinku v pokleku Veselého (1:1). Od té chvíle byl k vidění rychlý hokej nahoru – dolů, v němž ale obrany dominovaly nad útočníky. Změnila to až minuta 17. a druhá přesilová hra Valachů. Od modré v ní vypálil Žák a Veselý vyrazil puk, aniž věděl kam. Než se stihl zorientovat, ujal se touše ležícího před brankářem Josef Daněk a nikým neatakován zavěsil puk pod břevno (2:1). V závěru třetiny mohly Pardubice vyrovnat v přesilovce. Kohn však vyhrál další dva „tváří v tvář“ souboje proti Březinovi, a především díky tomu odcházeli do kabin spokojeněji hokejisté VHK.

I v úvodu druhé třetiny utěšeně pokračoval souboj Březiny s Kohnem. Jen v první čtyřminutovce měl elitní útočník hostů hned čtyři velmi dobré příležitosti, tři z nich mu ale lapil Kohn a tu čtvrtou poslal Březina mimo tři tyče. Domácí v prostřední dvacetiminutovce poprvé vážněji zahrozili až v minutě 26. Kdy měl krátce po sobě hned dvě velké příležitosti Kohout. V obou případech ale prosvištěl kotouč o pár centimetrů vedle levé Veselého šibenice. V zápětí si obvyklý rituál zopakovali Březina s Kohnem, opravdu zajímavé věci se ale začaly dít až v minutě 38. Hostující Kubín zcela mimo hru atakoval domácího hráče a za tento zcela zbytečný faul putoval na lavici hanby. Snad inspirován jeho zákrokem se hlavní rozhodčí zaměřil na práci pardubických beků na brankovišti v důsledku čehož vyloučil v během následující minuty další dva Východočechy. První část přesilové hry na tři domácí využili. Žák vypálil od modré a jeho rána zapadla přesně k Veselého tyči (3:1).

Zbytek dlouhé přesilovky pět na tři již Vsetín nepřetavil v branku a poté, co se hosté znovu ocitli v pěti, zahráli ti také oni v početní výhodě - dvacet sekund dokonce ve dvojnásobné. Přesilovka ale Pardubicím nevyšla a Kohn musel zasahovat jen proti několika pokusům od modré. Ledva se vyloučený hráč Valachů vrátil na led udeřili domácí znovu. Brida nahodil puk z rohu před bránu a agilní Kohout jej těsně před brankářem ze vzduchu usměrnil za Veselého záda (4:1). V tu chvíli se zdálo, že domácí definitivně zlomili odpor hostů. Jenže přišla chyba Valachů ve vlastní přesilovce a Pardubice byly znovu ve hře. Bureš vypíchl puk na vlastní modré, přistrčil ho do jízdy Jakubu Řezníčkovi a ten zakončil svůj brejk nekompromisní ranou nad lapačku. V čase 37:33 to tudíž bylo znovu o dvě branky (4:2). Za tohoto stavu také druhá třetina skončila.

V začátku třetí třetiny se zdálo, že se paní štěstěna rozhodla během přestávky přestoupit. Hned po sedmdesáti osmi sekundách totiž hosté hned svou první šanci v této dvacetiminutovce přetavili v gól. Bureš našel před brankou špatně obsazeného Jakuba Řezníčka a ten nadvakrát překonal Kohna. Svým druhým gólem v zápase dotáhl Pardubice na rozdíl jediné branky (4:3). Valaši pak v poklidu přestáli oslabení a i poté úspěšně odráželi hostující snahy o ohrožení branky. Až přišla 48. minuta. Ve zprvu nevině vyhlížející akci se Poulíček protáhl až před Kohna, tísněn obráncem ztratil puk, ten si to ale namířil přímo k Adamu Chmelařovi, který z blízka zavěsil puk přesně do horního růžku. Rázem bylo na Lapači srovnáno (4:4).

Další minuty přinesly úpornou bitvu, odehrávající se především ve středním pásmu. Hosté ve třetí třetině viditelně přitvrdili, svým důrazem drželi Valachy daleko od Veselého branky a naopak sami začali získávat převahu. Ta vyvrcholila v 57. minutě. Nejprve Poulíčkův oblouček orazítkoval břevno a o chvíli později pálil tentýž hráč z bezprostřední blízkosti na přemisťujícího se Kohna. Ten ale výborným zákrokem betonem podržel svůj tým. Poslední minuty se již odehrály bez střel a šancí, po 60. minutách tak svítil na ukazateli stav 4:4.

Na startu prodloužení měl velkou šanci Janeba, proti Veselému ale neuspěl a stejně se o chvíli později vedlo též Řezníčkovi s Březinou v souboji s Kohnem. Utkání tak dospělo až k trestným střílením. V první sérii konečně protrhl svou střeleckou mizérii Březina, ve druhé se trefil Janeba, rozhodovat tak musela série číslo tři. Daněk v ní po úspěšné kličce ztratil rovnováho a nezakončil přesně, kdežto Řezníček uklidil, přesnou střelou, s pomocí tyče, puk do brány. Rozhodl tak o tom, že Východočeši si z Lapače odvezou dva body.