Starší dorost vyhrál derby! Zlín porazil 4:2

Radek Bařina • 28.09.2010

Velmi prestižní utkání s dobrým koncem pro Vsetín sehráli starší dorostenci VHK Vsetín. V krajském derby přivítali rivaly ze Zlína a v napínavé a vyrovnané bitvě nakonec dokázali strhnout vítězství na svou stranu. Berani přitom dvakrát vedli, Vsetínu se ale vždy podařilo bleskově srovnat a ve třetím dějství strhnul vedení na svou stranu. To už si domácí, opírající se o skvěle chytajícího Kohna, vzít nenechali. Naopak v samém závěru ještě dokázali své vedení pojistit a Zlín porazit 4:2. Po devíti kolech se Vsetín dostal do čela tabulky východní skupiny extraligy SDO.

ESD - 7.kolo út 28.9.16:30
Berani Zlín
4:2(0:0, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 23. Ptáčník (Pelc, Slováček), 38. Pokorný (Hradil), 50. Ptáčník (Slováček, Pelc), 60. Kývala (Gajdoš, Báchor) - 22. Jurík (Sedláček, Řezáč J.), 38. Hrazdíra (Jurík). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 295. Střely na branku: 27:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Pelc, Daněk, Ptáčník M., Žák, Slováček, Štrbík, Hradil, Janeba, Tobola, Štědrý, Pokorný, Stodůlka, Vašíček, Kohout, Báchor, Neuwirth, Kývala, Brida, Gajdoš.
Berani Zlín: Rozum - Buchta, Jurša, Jurík D., Hrazdíra, Papežík, Mika, Macharáček, Popelka, Matula D., Řezáč J., Strojil, Skočík, Sekerka, Sedláček, Stuchlík, Tomeček, Valuculín, Galuška.

Krajské derby mezi Vsetínem a Zlínem začalo šancí hostů. Již po minutě hry nahodil kotouč od modré Buchta a domácímu brankáři Kohnovi zazvonilo u hlavy břevno. O chvíli později se navíc hostům naskytla možnost zahrát si v početní výhodě, krom jednoho závaru v ní toho ale příliš nevymysleli. V dalších minutách převzali iniciativu hráči vsetínského celku. V 6. minutě se po narážečce dostal k puku na mezikruží Ptáčník, v ideální pozici ovšem netrefil branku. I poté byla optická převaha na straně VHK, zejména první formace domácích ve složení Daněk – Slováček – Ptáčník, dávala hráčům z krajského města řádně zabrat.

V 11. minutě pálil v nadějné pozici Janeba, jeho pokus ale brankář vytáhl a Štrbík se z blízka k dorážce nedostal. O tři minuty později zahrozili po delší době Berani. V závaru před domácí brankou zůstal ležet volný puk na brankovišti, nikdo z dotírajících hráčů v modrém ale puk do branky nedošťouchnul. Hned poté přišly dvě početní výhody vsetínských v řadě. Jedinou příležitost však si vypracoval Žák, který si sjel na krásnou přihrávku Slováčka, zblízka ale Rozuma v brance neprostřelil. V nervózní úvodní dvacetiminutovce jsem tak branku neviděli.

Úvod druhé třetiny přinesl hostující početní výhodu po faulu Pelce. V ní nejprve zahrozil domácí Slováček, jehož rána z levého křídla rozezvučela konstrukci hostující svatyně. Takřka v zápětí ovšem udeřilo na straně druhé. Jurík si sjel pro přesnou přihrávku na mezikruží a svou následnou střelu umístil nechytatelně pod víko Kohnovy svatyně (0:1). Vsetínská odpověď přišla přesně za 66 sekund. Slováček se dostal u domácí střídačky k puku, poslal přesný křížný pas na zcela volného Ptáčníka a tomu stačilo jenom nastavit hůl (1:1).

Po vyrovnání to byli hosté, kdo převzal iniciativu. S několika nebezpečnými střelami si ale poradil jistý Kohn. V minutě 27. se hned ke dvěma ranám z dobré pozice dostal Mika. Pálil sice velmi tvrdě, ale současně nepřesně. Vsetínští pak bez problémů přečkali oslabení a v zápětí opět vyrovnali hru. Brankové šance však solidně zaplněný Lapač viděl až v minutě 32., zato přišly hned dvě najednou. Nejprve hosté vystihli domácí zaváhání a ve dvou se řítili proti Kohnovi. Svou tutovku ale vyřešili tak špatně, že Kohn neměl příliš práce puk zlikvidovat. Z protiútoku se dostali do přečíslení Štrbík s Kývalou, pokus druhého jmenovaného ale Rozum vytěsnil.

V čase 37:09 už branka padla a radovali se z ní Berani. Juríka v tutové pozici ještě Kohn zázračným zákrokem betonem dokázal vychytat, o pár vteřin později ale právě Jurík ideálně našel Hrazdíru a ten z bezprostřední blízkosti uklidil touš do branky (1:2). Odpověď VHK byla opět blesková. Vsetínu tentokrát stačilo k vyrovnání pouhých 34 sekund. Zlínští zaváhali v defenzívě, Hradil našel u pravé tyče neobsazeného Pokorného a ten propasíroval kotouč za Rozumova záda (2:2). Po dvou třetinách tak svítil na ukazateli nerozhodný stav 2:2.

Třetí dějství začali domácí dohrávanou přesilovou hrou, Rozuma v ní ale příliš neprověřili a iniciativu pozvolna začali přebírat Zlínští. Ve 44. minutě dvakrát od modré prověřil Kohna Tomeček, skutečná tutovka hostů ale přišla až v minutě 47. Hbitý Hrazdíra obešel domácího beka, jeho pokus z blízka ale domácí muž s maskou vyrazil. O pár sekund později se Kohn zaskvěl znovu, když lapačkou zneškodnil velkou příležitost Juríka.

Zatažení domácí trpělivě čekali na svou příležitost a na sklonku 50. minuty se jí dočkaly. Pelc vysunul přihrávkou Slováčka, ten si všiml před branku najíždějícího Ptáčníka, který špičkou hole dokázal usměrnit puk přímo mezi betony přesouvajícího se Rozuma (3:2). Nabyté vedení Vsetínské znatelně uklidnilo. Berani se sice vrhli do útoku, pozorná obrana VHK je ale zastavovala v bezpečné vzdálenosti a střely z dálky Kohn spolehlivě lapal.

V 56. minutě se hostům naskytla šance v podobě přesilové hry. Nejen že v ní ovšem vůbec nevystřelili, v jejím závěru navíc musel Strojil faulovat ujíždějícího Janebu a z výhody byla rázem nevýhoda. Dvě minuty před koncem navíc následoval svého spoluhráče Tomeček a Vsetín nabídkou na klidný závěr nepohrdl. Minutu přesilovky pět na tři sice domácí nevyužili, v samém závěru utkání ale ujel riskujícím Beranům Kývala a po vyjetí před branku s přehledem zasunul puk mezi Rozumovy betony.

Vsetín tak dokázal získat z domácího trojzápasu plný počet devíti bodu a po devátém kole se senzačně probojovali na 1. příčku východní skupiny extraligy staršího dorostu.