Vsetínská historie v obrazech - 1. díl

Václav Trávníček • 22.09.2009

Jestliže v loňské sezóně sehráli vsetínští hokejisté utkání v historických dresech, letos si budou moci fanoušci VHK připomenout historii nejpopulárnějšího sportu v regionu v jiné formě. Dneškem totiž startuje pravidelný fotoseriál Vsetínská historie v obrazech, v němž budeme publikovat exkluzivní a v digitální podobě doposud neviděné archivní fotografie. Tentokrát se podíváme na hráčské sestavy z padesátých až sedmdesátých let.

Jízdní řád fotoseriálu

1. díl: Legendární sestavy Zbrojovky, část I. (50. – 70. léta)
2. díl: Stavba a zastřešení zimního stadionu (60. - 70. léta)
3. díl: Legendární sestavy Zbrojovky, část II. (80. – 90. léta)
4. díl: Zlatá léta devadesátá, část I. (1993 – 1995)
5. díl: Zlatá léta devadesátá, část II. (1996 – 1998)

Tip 1: Fotky jsou rozklikávací. Klepnete-li na fotografii, otevře se vám v novém okně.

Tip 2: Vlastníte staré fotografie hokejového Vsetína? Můžete nám je poskytnout? Přispějte k většímu poznání historie nejpopulárnějšího sportu v regionu! Ozvěte se nám na adresu redakce.vsetin@gmail.com a získejte na oplátku drobný dárek z hokejového e-shopu Marken.

Legendární sestavy Zbrojovky, část I. (50. – 70. léta)

1957. Mužstvo Zbrojovky Vsetín po vítězném utkání v Lipníku nad Bečvou 4:14. Psalo se 24. ledna 1957 a Valaši odehráli v rudých dresech utkání Moravské hokejové divize. Horní řada zleva: Navrátil, Holec, Macourek, Spilka, Donáth. Dolní řada: Jiří Straděj, Černotík, brankář Procházka, Stanislav Straděj, Koňařík. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1974. Hráči druholigové Zbrojovky Vsetín na ledě tehdejšího Gottwaldova, jak ostatně signalizuje i znak G v pozadí. „Byli jsme tam tenkrát na soustředění,“ vzpomíná Ivan Tesařík (na fotografii třetí zprava). Horní řada zleva: Svojše, ?, Hambálek, Lang, Jašek, Vlček, Trtík, Tesařík, Šelešovský, Hedvábný. Dolní řada zleva: Šefr, Kroupa, Křiva, Semrád, Čelůstka, Cunda, Blažek. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1975. Hned následující rok se Vsetín fotografuje na domácím – otevřeném – stadionu. Sestava doznává mírných změn. Horní řada zleva: Augusta, Zelenický, Tesařík, Tomaník, Trtík, Hambálek, Šelešovský, Duba. Dolní řada zleva: Kroupa, Vlček, Šefr, Lang, Kuňák, Blažek. Sedící: brankář Křiva, Janošek, brankář Levč, trenér Svojše, brankář Semrád, Hedvábný. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1976. Vsetínští dorostenci získali v sezóně 1975/76 prvenství ve II. lize a pod vedením trenéra Stanislava Palečka vybojovali nejvyšší soutěž. Dorosteneckou 1. ligu (Moravská skupina) hráli Valaši v následujícím ročníku 1976/ 1977. Soutěž se hrála čtyřkolově za účasti osmi mužstev. Při gólovém objetí jsou na fotografii zachyceni Radek Valchář se Stanislavem Dančákem (součastný ledař s rolbou). V útoku této trojice hrával Petr Husička, jenž patřil k nejlepším střelcům dorostu Vsetína. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1977. Týmová fotografie vsetínských dorostenců, působících v sezóně 1976/77 v nejvyšší soutěži. „Tehdy se v naší generaci sešlo několik výjimečných hráčů a měli jsme výborného trenéra Standu Palečka. V nejvyšší soutěži jsme působili trochu jako rarita. Když jsme do ní postoupili, byli jsme jediný tým, který hrál na otevřeném stadionu. Každý soupeř na to vždycky hleděl. Ale někdy nám to i pomáhalo,“ vzpomíná útočník Petr Husička (na fotografii sedí druhý zleva).

„Když jsme přišli na led a sněžilo, museli jsme to nejdřív shrabat a pak trénovat. Nebo třeba trénink v polovině přerušit a zase led upravit. My jsme na to byli zvyklí, ale spousta soupeřů vůbec. Škoda, že jsme v nejvyšší soutěži vydrželi jenom jeden rok, brzy jsme totiž dost nešťastně spadli. Hráli jsme zápasy na deset dvanáct lidí a měli úplně jiné podmínky než mužstva, se kterými jsme hrávali. Když do Vsetína přijeli hráči Vítkovic, ubytovali se v hotelu Vsacan, tam přespali a druhý den s námi hráli. Když jsme přijeli my do Vítkovic, tak jsme hráli až po zápase domácích s Českými Budějovicemi, to znamená o půl deváté. Skončili jsme o půl jedenácté, osprchovali se a jeli domů. Vrátili jsme se po půlnoci a ráno v osm hodin jsme jeli na další zápas. Dnešní asistent hlavního trenéra Slávek Plachtovič, který bydlel v Ústí, byl třeba tak utahaný, že sedl ve Vsetíně na vlak, usnul a probral se až v Horní Lidči. Byly to takové pionýrské časy, ale přesto to bylo úplně famózní. Muži tehdy spadli do krajského přeboru, takže my měli obrovskou diváckou podporu. Chodilo se na nás,“ říká Husička.

Zbývá dodat, že dnešního asistenta seniorského mužstva Jaroslava Plachtoviče naleznete v horní řadě uprostřed. Autorem fotografie je Julius Ficek

Autorská práva

Na fotografie zveřejněné na www.hc-vsetin.cz se vztahuje autorský zákon a jakékoli jejich užití bez souhlasu eSports.cz s.r.o. je zakázáno.