Vsetín si po 20 letech připomene extraligové finále s Litvínovem

Klub • 13.10.2015

Přesně 20 let uplyne na jaře od chvíle, kdy vsetínský kapitán Rostislav Vlach zvedl podruhé nad hlavu pohár pro vítěze extraligy. Valaši v sezoně 1995/96 porazili ve finále 4:1 na zápasy Litvínov a vybojovali druhý z celkem šesti mistrovských titulů. Triumf, který přišel po sérii s Chemiky, byl speciální: Jako jediný ho totiž hráči v zelenožlutých dresech oslavili přímo na stadionu Na Lapači. Památný okamžik si mohou fanoušci připomenout letos 7. listopadu.

Právě v ten den se totiž na vsetínském zimním stadionu sejdou aktéři tehdejších finálových bojů a utkají se v exhibičním duelu. Před 20 lety rozhodl o druhém titulu pro Vsetín pátý zápas série, který výběr trenéra Horsta Valáška vyhrál 2:1. Bude zajímavé sledovat, jakým výsledkem dopadne letošní repríza.

Program exhibice začíná na Lapači již v 15 hodin, kdy se uskuteční přímo na ledě unikátní koncert skupiny Fleret. Ta je mimo jiné autorem a interpretem slavné hymny vsetínského klubu „Dú Valaši, dú“.

Samotné exhibiční utkání je na programu od 17 hodin. O první přestávce vystoupí s programem krasobruslařský oddíl, náplň druhé přestávky zatím klub ponechal jako překvapení. Hráči v utkání nastoupí v replikách dobových dresů. Ceny vstupného na exhibici činí 150,- Kč na sezení a 100,- Kč na stání. Vstupenka platí jak na exhibiční utkání, tak na koncert skupiny Fleret.

Majitelé permanentek na sezení mohou využít přednostní právo na koupi vstupenky na sezení na stejné místo (27. a 28. 10). Veškerý předprodej proběhne na pokladně ZS u hlavního vchodu:

Úterý 27.10.: 15:00 – 17:00 - Permanentkáři + vstupenky na stání
Středa 28.10.: 15:00 – 17:30 - Permanentkáři + vstupenky na stání
Pátek 30.10.: 15:00 – 17:00 - sezení + stání
Úterý 3.11.: 15:00 – 17:00 - sezení + stání
Čtvrtek 5.11.: 15:00 – 17:00 - sezení + stání

V průběhu utkání budou moci fanoušci zavítat i do fanshopu před zimním stadionem.

Forch: Podařilo se kontaktovat všechny spoluhráče

Dopita, Vlach, Sršeň, Jaškin a také Kysela, Orct, Alinč nebo Sejejs. Hráči s těmito jmenovkami na dresech se budou 7. listopadu znovu prohánět po vsetínském Lapači. „Všichni, kteří přislíbili účast, se už na akci těší. Věřím, že i letos nabídneme fanouškům exhibici vysoké úrovně,“ říká předseda Valašského hokejového klubu Libor Forch, jenž hráče obou mužstev na exhibici svolává.

Před dvěma lety jste si v exhibici připomněli postup vsetínského klubu do nejvyšší soutěže, loni první finále se Zlínem. Inspiroval vás pro letošní reprízu finále s Litvínovem divácký úspěch předchozích exhibic?
Jednoznačně to děláme pro diváky. Před dvěma lety přišlo na exhibici 2900 diváků, loni 4600. Do vyčerpání kapacity stadionu chybělo 800 diváků. Úspěch obou akcí přispěl k tomu, že v tom letos pokračujeme. Další věc je zájem aktérů zúčastnit se. Kontakty se Zlínem a Litvínovem jsou vřelejší. Snažíme se to dotáhnout do konce, i když letos je to podstatně složitější než loni.

To asi proto, že Litvínov leží na opačném konci republiky, že?
Vzdálenost z Litvínova není problém. Spíš to, že kluci často žijí a pracují v zahraničí. Stejně jako náš bývalý spoluhráč Jirka Veber. Nejdřív si myslel, že dojede, ale teď mi psal, že mu to bohužel nevyjde.

Jak to tedy vypadá s účastí hráčů na exhibici?
Když se podíváme na tehdejší soupisky, Vsetín měl širokou základnu hráčů. Podařilo se mi zkontaktovat úplně všechny. Omluvili se jenom Roman Čechmánek, Standa Pavelec, Dan Vrla a Ivo Pešat, který už dávno prodal výstroj, aby ho do branky nikdo nepřemluvil. Ale zúčastní se. Jinak by měl být vsetínský tým kompletní. Drtivá většina tehdejšího týmu se minimálně přijede podívat a těší se.

A co soupeř z Litvínova?
U Litvínova je situace složitější, v té době měl kádr celkem úzký. Navíc v něm měl tři ruské hráče, kteří se těžko dohledávají. Pokud nebude na tripu po KHL, dorazí Normunds Sejejes. Někteří hráči mají vleklé zdravotní potíže, další jsou v cizině a někteří ještě hrají nebo trénují v první lize. V termínu exhibice je přestávka, tak snad to klapne. S domlouváním kluků z Litvínova mi pomáhá náš bývalý spoluhráč Ondra Zetek, který tehdy za Chemiky hrál. Zatím nezávazně přislíbil účast i Jirka Šlégr, který by přijel jako host. Uděláme všechno pro to, aby i tentokrát měla exhibice vysokou úroveň.

Uvidí fanoušci po letech ve vsetínském dresu i Jiřího Dopitu?
Určitě. S Jirkou jsem naposledy osobně mluvil, když na Vsetín přijel se starším dorostem Olomouce. Domlouvali jsme se. Sice má vážnější problémy s kolenem, takže led odklouzává. Ale určitě se objeví ve výstroji.

Jestliže se Roman Čechmánek omluvil a Ivo Pešat už nemá výstroj, kdo bude za Vsetín chytat?
Oslovili jsme další gólmanskou ikonu, Radovana Biegla. Ten nadšeně slíbil účast a jsme domluvení.

Loni se na Lapači v repríze extraligového finále představil Zlín, letos Litvínov. Znamená to, že příští rok se mohou fanoušci těšit na reprízu bojů o titul s Vítkovicemi?
Uvidíme, s jakým úspěchem proběhne letošní exhibice s Litvínovem a také, jak dopadne letošní sezona. Ale pokud bude zájem fanoušků a aktérů, budeme v tom chtít pokračovat.