René Kajaba: Letos můžeme být ještě lepší

Filip Bazala • 29.07.2012

René Kajaba se po angažmá v Třinci vrací na Vsetín, kde je - jak sám říká - doma. Poslední dvě sezóny vypomáhal pomocí střídavých startů, ale nyní jako kmenový hráč Vsetína bude k dispozici vždy. Navíc by měl také pomáhat juniorům na cestě do extraligy, kam by se Vsetín rád vrátil. „Vše bude záležet na domluvě s trenérem Jenáčkem,“ říká mladý vsetínský útočník, který se do Valašského hokejového klubu vrací po dvou letech.

Ještě před startem nové sezóny se René pozastavil u sezóny uplynulé. „Sezóna se myslím vyvedla slušně, ale byl to hodně náročný ročník. Hrál jsem za třineckou juniorku a na Vsetín chodil na střídavé starty. Někdy byly i tři zápasy během pár dnů a s Filipem Bajtkem jsme na ledě pletli nohama z posledního. Když to porovnám, tak na Vsetíně se mi hrálo mnohem lépe a to nejen kvůli divákům a domácímu prostředí,“ řekl k poslednímu hodnocení sezóny 11/12.

Kajabův vrchol sezóny byl v play-off, kdy ve formaci s Bajtkem a Bessonovem naplno zaměstnávali obranu soupeře a jejich hra způsobovala protihráčům značné problémy. „Nejvíce se mi letos dařilo v play-off se Vsetínem, to se mi hrálo velmi dobře,“ potvrzuje. Sám hráč komentoval své výkony v sezóně slovy: „V Třinci se mi hrálo dobře, ale mohlo to být lepší. Naopak na Vsetíně jsem byl spokojen. Je to dost možná i tím, že jsem tady doma. Do nové sezóny bych chtěl na sobě zlepšit vše, co se dá - fyzičku, techniku hole, práci s kotoučem a střelu,“ vypráví uvědoměle o svých rezervách vsetínský mladík.

Už minulou sezónu se na Vsetíně spekulovalo o možném příchodu Filipa Bajtka a René Kajaby do vsetínského áčka, ale až letos se vsetínským příznivcům splnila alespoň polovina. „Byl jsem domluven s trenérem z Třince, ale nějak to nevyšlo a tak jsem se vrátil na Vsetín, protože domů se můžu vrátit vždy,“ řekl ke svému příchodu do mateřského klubu. Filip Bajtek naopak nejspíš zamíří do první ligy, kde by mohl oblékat dres Draků ze Šumperka. Ovšem spolupráce mezi Vsetínem a Třincem bude i nadále pokračovat.

Častější derby si užijí hlavně fanoušci

Letošní letní přípravu opět vedl trenér Hlobil, který i nadále bude trénovat vsetínské muže a vedl ji v podobném duchu jako loni, tedy velmi intenzivně. „Trénoval jsem s týmem každý den odpoledne kolem páté-šesté hodiny, přičemž dopoledne jsme trénovali individuálně, to co kdo potřeboval. Já se specializoval hlavně na nohy. Běhal jsem do schodů, skákal přes překážky a jiné věci. Nyní pravidelně trénuju ráno a večer, kdy se domluvíme třeba na fotbal nebo tenis,“ vypráví o přípravě vsetínský odchovanec.

Do nepříliš oblíbené letní suché přípravy patří i oblíbený odpočinek, který se Renému dostal na začátku července. Pokud ovšem chce sportovec zůstat v kondici, tak si musí najít čas i na dovolené, jako například René Kajaba: „Byl jsem s přítelkyní v Egyptě, kde jsem taky trénoval. Bylo to ovšem obtížné, protože ráno v šest bylo přes třicet, vlastně celou noc bylo třicet stupňů a v tom vedru to bylo náročné. Jinak hraju hodně ten tenis, který bych se rád lépe naučil. Také jsem byl dědovi pomáhat sbírat mirabelky na sadě, aby měl na pálenku,“ směje se vsetínský útočník.

Z východní skupiny druhé ligy vypadl před sezónou tým Uherského Hradiště, což způsobilo úbytek utkání v sezóně. Ovšem zástupci klubů se dohodli na systému, který určitě přitáhne lidi na každý stadion. Co na něj říká René Kajaba? „Mluvili jsme o tom s klukama v kabině. Vím, že vypadlo ze skupiny Hradiště, takže je nás deset, což znamená méně utkání. Proto si myslím, že vyřešení absence zápasů, které nám s Hradištěm vypadly, je způsobem dvoukol derby a zápasy se sousedem v tabulce fajn. Na přelomu roku nám tím vzniknou tři derby po sobě a to bude dobré. Myslím, že hlavně diváci si to užijou,“ kvituje systém Kajaba.

Na ledě jsem jako ryba ve vodě

Před pár dny pro televizi Beskyd sdělil jednatel Daniel Tobola, že Jiří Heš nemá jasno o své hokejové budoucnosti a je zde možnost, že ukončí kariéru. „Já mám Jirku velmi rád, protože je to dobrý hráč a skvělý chlap. Trénoval v létě individuálně, takže jsem jej zatím nepotkal, ale kdyby skončil, tak ta ztráta by byla velká jak pro nás, tak i pro fanoušky,“ říká jasně odchovanec vsetínského hokeje. Se začátkem srpna přichází také pro hokejisty konečně tréninky na ledě. „Těším se hodně, protože trénování na ledě je mnohem lepší než na sucho. Je to jako být rybou ve vodě,“ směje se Kajaba.

Se začátkem tréninků na ledě jsou spojeny i přípravné zápasy, kterých by Vsetín měl letos odehrát celkem deset. „Moc jsem se nedíval s kým hrajeme, ale vím, že tam máme klub z nejvyšší soutěže z Polska a prvoligový ze Slovenska, tak na ty jsem zvědavý, ale hlavně se těším, že si konečně zahraju na ledě,“ říká trochu nedočkavě René Kajaba. Letošní ročník odstartuje až 22. září, kdy Vsetín zavítá na led Poruby, což nebude vůbec lehký start. Se začátkem sezóny jsou spojeny i nové cíle. Jaké cíle má vsetínský útočník Kajaba? „Tento ročník může být ještě lepší než ten minulý. Chceme do play-off a poté dojít pokud možno co nejdál. Minulý ročník byla vyřazovací část dobrá, rozlučka v Prostějově pátý zápas byla skvělá, připomnělo mi to léta, kdy Vsetín vyhrával mistrovské tituly a lidi slavili s hokejisty na ledě, bylo to super, ale letos bychom chtěli dojít dále,“ zakončuje rozhovor.