Jackovy zápisky #9 - Konečně jsme porazili Zlín

Václav Trávníček • 29.11.2011

První valašské derby v sezóně dokázali o víkendu strhnout na svoji stranu starší dorostenci Vsetína. Po čtvrteční porážce 5:3 od Třince si v sobotu spravili chuť, když triumfovali nad rivalem ze Zlína 4:3 v prodloužení. Šlo o první vítězství VHK v letošním vzájemných střetnutích. „I když jsme výsledkově tahali za kratší konec a prohrávali už 1:3, dokázali jsme kluky přesvědčit. že na to mají. Nezabalili to a proto vyhráli,“ pochvaloval si trenér Luboš Jenáček v devátém díle Jackových zápisků.

Duel s Třincem rozhodl tandem Cienciala - Pastrňák

„Ve čtvrtek nás čekal čtvrtý zápas s Třincem této sezóny. Předchozí utkání byla vyrovnaná. Na ledě Ocelářů jsme vyhráli 2:0, doma pak 4:3 a stejným poměrem padli po prodloužení. Jak jsme měli loni a předloni s Třineckými nejhorší bilanci, letos jsme s nimi sehráli dobré, vyrovnané zápasy. I čtvrtý vzájemný zápas, který jsme odehráli ve čtvrtek, byl vyrovnaný. Dokonce jsme soupeře přestříleli, nicméně rozdíl byl v pár jednotlivcích na soupisce. Třinecká dvojice Cienciala a Pastrňák dala čtyři góly a utkání rozhodla. Co si vypracovali, to proměnili. Byli téměř stoprocentní. Zatímco my jsme neproměnili tři samostatné nájezdy. Ač byl obraz hry vyrovnaný a vyložených šancí jsme měli více, kvalita v zakončení byla na straně Třince. Ten díky tomu zvítězil 5:3.

Občas se na vsetínském webu dívám na starší články a teď jsem si četl rozhovor Pepou Turkem, který trénoval dorost s ročníky 1991 a 1992. Také hráli dobrý hokej, ale neměli ve svých řadách střelce, hráče, který by byl ve špičce kanadského bodování soutěže. Pepa tvrdil, že to hokejisty nejde naučit a já myslím, že v tom má pravdu. Určité věci se sice dají zlepšit, dá se na nich pracovat, ale je to běh na hrozně dlouhou trať. Ovšem představa, že se udělají tréninky na zakončení a pak to tam začne hráčům padat, je nesmyslná. Tak to nefunguje. V zápase je to rychlé. Kluci v sobě mají při zakončení stereotypy a to je v ten daný moment neovlivnitelné. Buď v sobě kluk má to, že umí střílet branky, nebo nemá. Jestliže dá v žácích deset patnáct gólů za sezónu, těžko bude v dorostu lámat střelecké rekordy.“

První vítězné derby v sezóně. Konečně!

„Po utkání v Třinci jsme byli hodně zklamaní. Se Zlínem, který nás čekal v sobotu, jsme letos nejenže ještě nevyhráli, ale ani nebodovali. Loni jsme Berany z šesti utkání pětkrát porazili, ovšem letos jsme kromě přípravy nebyli v derby úspěšní. Každý zápas proti nám udělal tři čtyři kanadské body David Hrazdíra, tahoun Zlína. Byl to ten rozdílový hráč, stejně jako dvojice Cienciala s Pastrňákem v Třinci. Dal nám vždycky nějaké góly a pak ty výsledky tak vypadaly. Prohráli jsme 6:1, 7:3 a 5:1. Tentokrát Hrazdíra poprvé nedojel a myslím si, že to zápas určitě ovlivnilo. Zlín najednou neměl v útoku takovou sílu. Také se projevilo, že jsme opravdu hodně chtěli alespoň jednou v derby zvítězit. I když jsme výsledkově tahali za kratší konec, prohrávali jsme 1:3, dokázali jsme kluky přesvědčit, že na to mají. Nezabalili to a stačili do závěrečné sirény vyrovnat. V prodloužení se to pak přiklonilo na naši stranu. Dali jsme gól na 4:3 a poprvé v letošní sezóně vyhráli valašské derby.

Zápas byl ovšem hodně ovlivněný výkonem rozhodčího, který to pískal špatně na obě strany. První dvě třetiny jsme se mohli zlobit spíš my, protože na nás nebylo odpískané jasné trestné střílení, zatímco za náš faul, který nebyl až takový, jel Zlín penaltu. Naštěstí ji neproměnil. V poslední třetině to chtěl sudí jakoby vykompenzovat, takže jsme dostali nějaké přesilovky my. Nicméně nám to pomohlo a góly jsme dali. Hrajeme na několik málo lidí a hráči, kteří jsou vytěžovaní a na kterých to stojí, si znovu sáhli až na dno.“

Následuje trojice důležitých střetnutí

„Teď nás čekají tři velmi důležitá utkání. Jedeme do Olomouce, následuje domácí utkání s Jihlavou a další čtvrtek zajíždíme do Havířova. Jsou to mužstva kolem nás, s nimiž se budeme snažit uhrát co nejvíce bodů. Jak jsem říkal na začátku sezóny – soutěž je letos velmi vyrovnaná a my chceme mít co největší náskok na barážové pozice, abychom hráli víc v klidu.“

Předchozí díly:

Jackovy zápisky #8 - Body nenaskakují rychle, ale jdeme správnou cestou (22.11.2011)
Jackovy zápisky #7 - Reprezentační přestávka? V plánu je trénink i odpočinek (11.11.2011)
Jackovy zápisky #6 - Zápas s Olomoucí? Páté utkání v devíti dnech jsme zvládli (1.11.2011)
Jackovy zápisky #5 - Porážky? Kluci se nemají za co stydět (26.10.2011)
Jackovy zápisky #4 - Vyplatilo se nám stažení sestavy na jedenáct hráčů (18.10.2011)
Jackovy zápisky #3 – Musíme odbourat návyky z nižších kategorií. Proti Třinci se to už částečně povedlo (4.10.2011)
Jackovy zápisky #2 – Duel s Havířovem rozhodla první pětka (26.9.2011)
Jackovy zápisky #1 – Musíme být trpěliví a zlepšovat se (13.9.2011)