Jackovy zápisky #6 - Zápas s Olomoucí? Páté utkání v devíti dnech jsme zvládli

Václav Trávníček • 01.11.2011

Starší dorostenci VHK mají za sebou náročné dvoukolo. Ve čtvrtek si nejprve z „horkého“ zlínského ledu odvezli porážku 5:1, aby v sobotu na Lapači ve zběsilé přestřelce přetlačili Olomouc 9:6. Obě utkání přitom sehráli Valaši jenom na pár hráčů v sestavě. „Chtěl bych klukům poděkovat za to, jak zápas s Olomoucí odtáhli. Neodešli fyzicky,“ řekl v šestém díle Jackových zápisků trenér Luboš Jenáček, podle kterého se musí jeho starší dorost popasovat s vysokým počtem inkasovaných branek.

V derby jsme prohráli jasným rozdílem

„Ve Zlíně jsme dostali z prvních dvou střel na bránu dva góly. Myslím, že to nebyly nechytatelné střely. Mirek Svoboda se rozhodl, že uteče z brány, takže jej vystřídal Honza Vlach. My měli šestnáct střel, Zlín pět, přesto jsme prohrávali 2:0. To se pak hraje těžko. Hráli jsme vyrovnanou partii a ve třetí třetině dali branku na 3:1, která nám dávala naději. Za tohoto stavu jsme měli několik šancí, které jsme nezužitkovali. Zlín rozhodl o vítězství dvěma góly, z nichž se jeden určitě dal chytat. Šlo o nahozený puk po ledě, který za brankovou čáru přešel po ledě. Prohráli jsme jasným rozdílem, ačkoliv obraz hry takový nebyl. Zlín měl v tomto utkání větší jistotu v bráně.“

Divoké utkání s Olomoucí jsme zvládli

„Gólmanská dvojice Svoboda – Vlach se v posledních utkáních protáčela jako na kolotoči a ani jeden z brankářů si výrazně neřekl o to, aby mezi třemi tyčemi zůstal déle. Několikrát byli oba střídáni. Proti Olomouci tak dostal šanci třetí brankář Michal Urban, ročník 1994. Loni neodchytal prakticky nic a letos, kromě přípravných utkání, měli důvěru jiní. Měl tedy ostrý start. Začali jsme tradičně. Soupeř dal ze tří střel dva góly a šel do snadného vedení 0:2. V té chvíli to s námi vypadalo špatně, protože Olomouc je velmi dobré, kvalitní mužstvo. Pohybuje se na druhém třetím místě hned za Vítkovicemi. V dalším průběhu se nám podařilo Martinem Kohoutem vstřelit kontaktní gól na 2:1, kdy nachytal hostujícího gólmana v nedbalkách. V přesilovce pak Pepa Zuzaník prostřelil od modré vše, co mu stálo v cestě. Bylo to 2:2. Zápas byl jako na houpačce, skóre se přelévalo. Vývoj byl divoký až do stavu 6:5.

Podařilo se nám odskočit až na 9:5 a zápas jsme dovedli do vítězného konce. Musím smeknout před klukama, jak to otočili. Hráli jsme pátý zápas v devíti dnech. Obránci Žabčík, Ščotka, Zuzaník, Hryciow v podstatě neslezli z ledu. Odtáhli to famózně, neodešli kondičně. To samé se dá říct o útočnících, kde ta hlavní tíha ležela na Martinu Kohoutovi, Lukáši Stodůlkovi, perfektně se k nim v utkání s Olomoucí přidal Dalík Zvonek, který dal hattrick. Potvrdil, že v sobě hokej má, jenom potřebuje zkoordinovat bruslení. Jinak má výborné věci a je pro nás velkou oporou. Chtěl bych za to klukům poděkovat. Jsme asi čtyři body od hranice play-off, ale zároveň šest bodů od druhého barážového místa. Takže to letos bude hodně zajímavé a vyrovnané. Každý bod se bude počítat.“

Gólmani? Musíme si pomoct sami

„Jsme za vítězství s Olomoucí rádi, ale je pro nás těžké, když na výhru musíme nastřílet více než šest gólů a to skoro každý zápas. Zatím si o pozici brankářské jedničky neřekl nikdo. Že by byl gólman schopen odchytat dva tři zápasy na nadprůměrné úrovni? To se bohužel zatím nestalo. Většinou dostáváme góly, které by se podle mne mohly chytat. Samozřejmě že soupeř vždycky bude mít nějaké šance, nejsme mančaft, abychom někoho válcovali a nepustili ho ke střele. Jak je však úkolem útočníka střílet góly a obránce gólům zabraňovat a zakládat akce, je i gólman od toho, aby mužstvo podržel a něco chytil. Musíme si pomoct sami. Budeme se snažit zřejmě i za pomoci trenéra gólmanů a juniorky Miroslava Kubo kluky dostat víc do pohody, aby mužstvu víc pomohli.

V sobotu už nemohl nastoupit náš Rus Kamil Šiafutdinov, protože nemá víza. Musel odletět zpátky do Ruska, takže teď bohužel nebude k dispozici.“

Předchozí díly:

Jackovy zápisky #5 - Porážky? Kluci se nemají za co stydět (26.10.2011)
Jackovy zápisky #4 - Vyplatilo se nám stažení sestavy na jedenáct hráčů (18.10.2011)
Jackovy zápisky #3 – Musíme odbourat návyky z nižších kategorií. Proti Třinci se to už částečně povedlo (4.10.2011)
Jackovy zápisky #2 – Duel s Havířovem rozhodla první pětka (26.9.2011)
Jackovy zápisky #1 – Musíme být trpěliví a zlepšovat se (13.9.2011)