Jiří Čunek: Klubu budeme nadále pomáhat

Aleš Koňařík, Václav Trávníček • 21.09.2005

V s e t í n – Už koncem týdne by mělo být o novém majoritním akcionáři klubu jasno. Vsetínské zastupitelstvo schválilo prodej balíku akcií, které za necelý milion dolarů připadnou ruskému investorovi. „Město z prodeje klubových akcií nebude mít ani dolar. Zavázali jsme se, že vše co získáme, vložíme zpátky do klubu. A to především na jeho oddlužení,“ vysvětloval starosta Jiří Čunek bezprostřední záměry města vůči hokejovému klubu. Nastávají pro vsetínský hokej veselejší časy?

Videoreportáž z jednání zastupitelstva (4.7 MB, formát WMV)

Pane starosto, zastupitelstvo města právě schválilo prodej 70% akcií hokejového klubu ruské společnosti Atlantik. Vraťme se však na začátek. Kdy poprvé a proč jste se s touto společností zkontaktovali?
„Jednání trvala přibližně tři měsíce. Někteří partneři Vsetínské hokejové se s touto společností znali už z dřívější doby, neboť s ní byli ve vzájemném kontaktu, a tak nás na Atlantik orientovali. Vyslali jsme tedy do Ruska nynějšího sportovního manažera Alexeje Jaškina, který se zástupci společnosti vedl úvodní jednání. Poté jsme částečně na Vsetíně a částečně v Rusku dolaďovali podmínky smlouvy. Zástupci společnosti Atlantik nás přijedou navštívit ve čtvrtek, smlouvu bychom chtěli podepsat do konce týdne.“

Čím se tato ruská společnost zabývá?
„Společnost má vytvořenou neziskovou organizaci s Dynamem Moskva. Jedná se o firmu, která se zabývá agenturní činností. Zprostředkovává přestupy hráčů, jejich nákup a tak dále. Sdružuje pod sebe více sportů, nestará se jen o hokej. Altantik má samozřejmě i jiné obchodní aktivity, ale ty nebyly předmětem našeho jednání.“

Jakým způsobem bude využita částka 900 tisíc dolarů, kterou obdrží město za prodej akcií Vsetínské hokejové?
„Město z prodeje nebude mít ani dolar. Zavázali jsme se, že vše co získáme, vložíme zpátky do klubu. A to především na jeho oddlužení. Také naši ruští partneři chtěli vstupovat do nezadlužené společnosti, kde by začínali s čistým stolem. Samozřejmě by pro nás bylo příjemnější, kdyby byla ta částka cca 4 miliony dolarů, což by pokrylo veškerý provoz hokeje i dluhy. To se ale vyjednat nepodařilo, dohodli jsme se "jen" na částce 900 tisíc dolarů, které bude jak už jsem řekl použita na krytí starých závazků Vsetínské hokejové.“

Ovšem nabízí se otázka, jak se naplní rozpočet na letošní sezonu, použije - li se nově získaná částka na splacení starých dluhů? Přispěje tedy nový vlastník akcií na chod klubu dalšími prostředky?
„Na tuto sezonu je příjmová stránka skoro hotová. Samozřejmě nejsou ještě vyřešeny všechny smluvní vztahy s našimi partnery. Zda se bude Atlantik podílet na chodu Vsetínské hokejové mimo zmíněných 900.000 dolarů bylo nejdiskutovanější částí celého kontraktu. Jedna věc je tato suma, druhou věcí je pak, jak bude zajištěna sezona. Nám se podaří sehnat třicet milionů, ovšem dalších dvacet by pro nás bylo velmi těžké obstarat. Náš nový partner se zavázal, že ve spolupráci s městem i vedením klubu tuto částku zajistí.“

Myslíte si, převedení společnosti pod ruská křídla může Vsetínu přinést další sponzory z ruského trhu?
„Je to podle mého pravděpodobné. Samozřejmě by muselo jít o spojení s uplatněním plánů ruských podnikatelských subjektů na českém trhu. A i v Česku je ruských podnikatelů hodně.“

Město Vsetín se výrazně podílelo na předloňském příchodu České spořitelny jako hlavního sponzora klubu. Tehdy jednalo z postu majoritního akcionáře, nyní se ale situace změnila. Bude však město nadále vyvíjet aktivity při hledání nových partnerů, řekněme, oněch „velkých ryb?“
„Hodně dbáme na to, aby město plnilo svoji roli. Což znamená aby pomohlo těm aktivitám, které považuje za dobré. A za tu my hokej považujeme. Myslím si, že všechna města se určitým dílem s vedením klubu podílí na shánění peněz. U nás je situace ještě trochu jiná, protože město dosud vystupovalo jako hlavní akcionář. Při shánění peněz je však potřeba postupovat případ od případu. Jestliže je partner z takové oblasti, že město může klubu pomoct, pomůže. S ostatními partnery jedná klub sám.“

Tudíž v tomto ohledu se nic měnit nebude...
„Jednou ze základních záležitostí při zahájení rozhovorů s ruskou stranou bylo, že město z klubu nevycouvá v okamžiku, kdy prodá 70% akcií. Dali jsme najevo, že chceme dál spolupracovat s novým majoritním vlastníkem. V současné době jednáme s novým sponzorem, je to taková, jak jste zmínili, větší ryba.

To je zajímavé, lze prozradit, v jaké fázi se jednání nachází? V médiích probleskly informace, že jde o jistou americkou firmu.
„Těch informací problesklo hodně. Jsem ale poučen tím, co se dělo, když se objevily předčasné informace o České spořitelně. Takže o sponzorovi nechci mluvit dřív, než budeme mít podepsanou smlouvu.“

Dají se v souvislosti s novým majoritním vlastníkem akcií předpokládat personální změny ve vedení klubu?
„Pokud dojde k podepsání smlouvy a prodeji akcií, bude to záležet na majoritním vlastníkovi.“

Fanoušky také jistě zajímá, zda se budou měnit klubové barvy, případně celý název klubu
„O těchto záležitostech se budeme bavit až ve chvíli, kdy bude generální partner tuto změnu vyžadovat.“

Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno