Vsetín otočil nepříznivý stav a v Ústí dokráčel k postupu do čtvrtfinále!

Jan Tajzler • 15.03.2021

Poslední krok bývá nejtěžší – o tom, že toto rčení není klišé, se ve čtvrtém utkání série předkola play-off přesvědčili hokejisté Vsetína. Domácí Slovan toužil sérii vrátit k rozhodujícímu zápasu na Valašsko. Plány domácího týmu se zprvu plnily, Severočeši nejprve vedli 2:0 a poté 3:1. Vsacané se však dokázali s nepříznivým stavem popasovat, skóre otočili a díky tomu si vybojovali třetí bod v sérii, který je posílá do čtvrtfinále na soupeře z Vrchlabí.

CHANCE LIGA - PŘ4 po 15.3.16:00
HC Slovan Ústí nad Labem
3:4(1:0, 2:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. D. Sklenář (Protasenja, Grim), 28. Tůma (Vrdlovec, J. Drtina), 30. Vrdlovec (Trávníček, Severa) – 29. A. Zeman (Berger), 39. Š. Jenáček (Gorčík, Březina), 47. R. Půček (Kucharczyk), 51. Kucharczyk. Rozhodčí: Wagner, Micka – Flegl, Jindra. Vyloučení: 6:5, navíc Trávníček 10 min. – Vlach 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 22:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 3:4.

HC Slovan Ústí nad Labem: Hamalčík – J. Drtina (A), Š. Havránek, Vladimír Brož, Klikorka, Vacík, Vala, M. Voženílek – Trávníček (C), Vrdlovec, Severa – O. Bláha, Tůma (A), Matějček – D. Sklenář, Grim, Protasenja – M. Bláha, Costa, Furch.
VHK ROBE Vsetín: Gába – Smetana, Ondračka, Š. Jenáček, Hryciow, Kudělka (C), Štach (A), Bartko – Březina, Pechanec, Gorčík – Berger, R. Vlach, A. Zeman – R. Půček, Kucharczyk (A), L. Bednář – Hořanský, Šilhavý, Babka.

Vsetín si velmi brzy vypracoval první příležitost k otevření skóre, Babka si vyměnil puk se Šilhavým a zpoza branky dostal na volej, puk však za Hamalčíka nedostal. Za Slovan se do slibného úniku hnal Sklenář, ovšem pohotově zasáhl bránící Hryciow a čistým způsobem domácímu útočníkovi akci překazil. Následně nahazoval puk na vsetínskou branku Klikorka a Vrdlovec se dostal k teči, na tu však pohotově reagoval Gába.

Valaši si v průběhu první třetiny vynutili přesilovou hru, ve které byli aktivní a prakticky po celou dobu svírali domácí tým v obranném pásmu. Nejblíže ke skórování měl po závaru před ústeckou brankou Bednář, ale bekhendem netrefil odkrytý prostor v brance Slovanu, další střely pak pochytal Hamalčík. Při hře pět na pět se Ústí dostalo k ojedinělé akci v útočném pásmu, to si Dominik Sklenář sjel od modré čáry na pravý kruh a přes skrumáž clonících hráčů dokázal trefit přesně - 1:0. Vsetín se záhy snažil aktivně napadat a dostávat se do šancí, skóre se však do první sirény již neměnilo.

Druhá třetina se nesla ve znamení her a tato disciplína prospěla zejména domácím Severočechům. Nejprve šel do početní výhody Vsetína, ale na rozdíl od první třetiny vůbec nezahrozil. Slovan byl v trestání vsetínských faulů nekompromisní. Vyloučení Pechance ztrestal po přihrávce Vrdlovce z pravého kruhu Martin Tůma, s jeho přesnou střelou z voleje nemohl Gába nic dělat. Vsetín ovšem bleskově odpověděl, v přečíslení 2 na 1 Adam Zeman vyhodnotil dobře situaci, zdržel se riskantní přihrávky a sám na vzdálenější tyč přesně zakončil. Namísto kýženého vyrovnání však šli Valaši hned znovu do čtyř a Ústí opět trestalo. Střela Severy sice skončila na zadním mantinelu, jenže zde si puk zpracoval Trávníček a povedenou přihrávkou uvolnil Daniela Vrdlovce, pro kterého nebyl problém trefit odkrytou branku Vsetína.

Zdálo se, že je se Vsetínem zle, Ústí bylo v přesilových hrách maximálně efektivní a navíc Vsetín nadále nedisciplinovaný. Třetí početní výhodu však už Slovan nevyužil. V závěru druhé třetiny se Vsetín přeci jen dokázal zmobilizovat a dělal domácí obraně problémy. To vedlo k přesilové hře 5 na 3, která trvala 42 vteřin, mimořádnou početní výhodu ještě Vsetín nevyužil, ale při již klasické početní převaze 5 na 4 se přeci jen dočkal kontaktní branky. Dobrou akci první formace korunoval povedenou kličkou do bekhendu Šimon Jenáček. Před třetí třetinou tak domácí nadále drželi jednobrankový náskok.

Ve třetí třetině měli nejprve slibně se rodící příležitost domácí, ale Sklenář s Grimem své přečíslení nedovedli ke kýžené brance. Hned na to v čase 46:06 vyrovnal Roman Půček, když si zpracoval Kucharczykovo nahození a z otočky poslal puk za záda Hamalčíka. Následně fauloval domácí kapitán Trávníček. Vsetín domácí obraně zatopil a v přesilovce bušil na obrat, k němu měl blízko Březina, ale ústecká obrana v čele s Hamalčíkem tuto situaci ještě ustála. Přesilovou hru Vsetín nevyužil, ale v náporu se držel i nadále a po střele Štacha se na brankovišti orientoval nejlépe Radim Kucharczyk a dokonal vsetínský obrat ve skóre.

Slovan srdnatě bojoval, ale bylo vidět, že Ústeckým již docházejí síly. Vsetínská obrana už vyrovnání nepřipustila a Valaši tak postupují do čtvrtfinále play-off, ve kterém se střetnou s celkem Vrchlabí.

Jaroslav Roubík (HC Slovan Ústí nad Labem): Dnešní zápas jsme odstartovali parádně, hráli jsme vyrovnanou partii a dokonce jsme se dokázali dostat do vedení 3:1. Vsetín má ale kvalitnější mužstvo a dokázal snížit na 3:2 do konce druhé třetiny. Ve třetí třetině jsme měli šanci, kdy jsme jeli dva na jednoho a mohli zvýšit na 4:2, ale jak to v hokeji bývá, nedáš, dostaneš a dostali jsme na 3:3. Vsetín se poté dostal na koně a v přesilovce přidal ještě jednu branku. Ke konci byli dle mého trošku šťastnější, neřekl bych lepší, protože na konci už nebyl nikdo lepší. Ke konci se k nim přiklonilo štěstí, dokázali to udržet a my jim můžeme akorát pogratulovat k vítězství a postupu.

Jan Srdínko (VHK ROBE Vsetín) Samozřejmě, že jsme rádi, že nemusíme jet dnes domů v napětí, jelikož jsou domácí vzadu velmi dobře organizovaní a silní. Dnes jim dobře fungovaly přesilovky a u nás doma na malém hřišti velmi dobře bránili a my jsme jim dokázali vstřelit velmi málo branek, takže by to doma byla loterie. Teď si hlavně musíme trochu oddychnout, protože za chvíli jdeme na další sérii. Nasazení a bojovnost u nás je, ale ještě toho je poměrně dost, co musíme zlepšit, abychom i dále dokázali uspět.