Valaši si poradili s Novým Jičínem a mají nakročeno do play off

Václav Trávníček • 10.03.2009

V s e t í n - Úterní mise splněna. Hráči Valašského hokejového klubu potvrdili roli favorita a vykročili do předkola play off pravou nohou. S Novým Jičínem to však vůbec neměli lehké. Soupeř kousal a dokázal vymazat nejprve dvoubrankový náskok a poté i vedení Vsetína 3:2. Zápas, v němž Valaši trestuhodně nevyužili řadu šancí a přesilovek, tak došel až do prodloužení. Tesně před jeho koncem rozhodl o vítězství domácích obránce Pavel Rajnoha. Série pokračuje ve čtvrtek na ledě Nového Jičína, Valachům chybí k postupu jedno vítězství.

- PPO út 10.3.18:00
HK Nový Jičín
4:3p(2:0, 0:2, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 15. Mikeš (Štraub, Rajnoha), 19. Ašer (Zavrtálek), 46. Hrňa (Mikeš), 70. Rajnoha (Štraub) - 37. Bacul (Hruškovský, Štindl), 40. Bacul (Štindl), 59. Tomášek (Sluštík, Bacul. Vyloučení: 7:14. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2180. Střely na branku: 46:27. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Matula, Šimek, Šenkeřík (47. Pšeja), Rajnoha, Haschka, Zavrtálek - Marek, Gergela, Vaněk - Hrňa, Štraub, Mikeš - Knebl, Podešva, Ašer
HK Nový Jičín: Kozák - Vašut, Štindl, Hruškovský, Valchář, Gulda, Marek - Lhotský, Macháček, Gulda - Bacul, Tomášek, Toman - Skaloš, Částečka, Sluštík

Přestože Novojičínští přijeli do Vsetína s 11 hráči ročníku 1988 a mladšími, byli velmi blízko úspěchu. O zisku prvního zápasu rozhodl 38 vteřin před koncem desetiminutového prodloužení Pavel Rajnoha.

Hosté vstoupili do utkání aktivněji. Už ve 3.minutě pálil od modré vsetínský odchovanec Štindl a dorážka Macháčka skončila na boční síťce domácí branky. O dvě minuty později to byl opět kapitán Nového Jičína, který projel mezi beky, ale ztroskotal na Plškovi. Skóre se mohlo měnit v 7.minutě. Šenkeříkovo nahození v přesilovce prodloužil Hrňa k Mikešovi, který však před prázdnou brankou kotouč netrefil. O minutu později zasouval puk pod Kozákovy betony Ašer, ale znovu bezúspěšně. Podobně se vedlo znovu Mikešovi, jenž nezpracoval obtížnou Štraubovu přihrávku.

Ve 12.minutě Kozák zázračně zlikvidoval tutovku Vaňka, ale po následném faulu se před domácími otevřela čtyřicetivteřinová přesilovka 5 na 3. V ní si domácí dávali tak dlouho přednost při střelbě, až početní výhoda odezněla do vytracena. V 15.minutě, v další vsetínské přesilovce, Štraubovu ránu vrátil do sítě Mikeš a zužitkoval tak tlak svého celku. Plšek se po dlouhé době dostal do akce v 17.minutě, kdy zlikvidoval střelu Bacula z levého křídla. V 19.minutě byl vyloučen již osmý hostující hráč, obránce Hruškovský, a po šesti vteřinách přesilovky Ašer jemně tečoval za Kozákova záda Zavrtálkovo nahození. Hosté mohli korigovat v závěru úvodní části hry, ale Macháčkovi sklouzl kotouč v rozhodující chvíli z hole.

Vsetínští vstoupili lépe i do prostřední části hry. Ve 23.minutě se Knebl zleva natlačil až před Kozáka, ale byl faulován. Přesilovka se ovšem domácím vůbec nepovedla. Těsně před polovinou utkání ujel hostující obraně Hrňa, byl faulován a rozhodčí Jeřábek nařídil trestné střílení. To však Podešva trestuhodně zahodil. Od té chvíle se domácí dostali do letargie a hráči Nového Jičína začali pomalu vystrkovat růžky. Přesilovku při vyloučení Ašera ale sehráli špatně. Diváky probudila akce Rajnohy s Mikešem, který pálil tvrdě, ale nepřesně. O chvíli později zakončoval Hrňa sice přesněji, ale pro změnu nedůrazně. Od 36.minuty se už hrálo podle jičínských not.

Plšek musel vytáhnout fantastický zákrok pravým betonem po ráně Lhotského, ale o minutu později nekrytý Bacul dorazil u levé tyče střelu Hruškovského, odraženou od zadního mantinelu. Vzápětí Sluštík nastavil hůl do přihrávky Skaloše, ale tentokrát na Plška hosté nevyzráli. V následném oslabení Bacul uvolnil ideálně Macháčka, ale Plšek byl znovu skvělý. Domácí si v tuto chvíli koledovali o vyrovnání a to přišlo tři vteřiny před koncem druhé dvacetiminutovky, kdy znovu Bacul využil zmatku ve vsetínské obraně.

Branka Vsetínem přece jen otřásla. Tomáškovu střelu ve 42.minutě srazili domácí obránci nad branku, o dvě minuty později vyšel z dalšího souboje Bacul – Plšek vítězně tentokrát domácí brankář. Ve 46.minutě přišli hosté o puk v obranném pásmu, Mikeš přiťukl Hrňovi a ten nekompromisní ranou pod horní tyč znovu posunul Vsetín do vedení. Domácí mohli pojistit výhru v minutu a 24 vteřin trvající výhodě o dva muže, ale kromě dělovky Štrauba nic nevymysleli. Ještě v 58.minutě uvolnil Podešva z rohu kluziště nádherně Ašera, ale jeho tutovku zastavila Kozákova lapačka. Minutu a půl před koncem nejprve Tomáškova teč těsně minula Plškovu klec, ale vzápětí se ve zmatku před brankou dostal kotouč znovu na jeho hůl a jičínský útočník se podruhé už nezmýlil.

Desetiminutové prodloužení se hrálo jakoby jen z povinnosti. Oba týmy myslely už na samostatné nájezdy a nechtěly udělat chybu. Když už trenéři pomalu určovali exekutory, byl 70 vteřin před sirénou vyloučen Bacul a půlminutu před koncem se dělovka Pavla Rajnohy od modré zastavila až v Kozákově síti. Vsetínští tak splnili roli favorita, i když se na výhru nadřeli určitě více, než sami čekali.