To bylo drama! Junioři udolali Kobru v prodloužení, teď je čeká Poruba

Helena Hegeďová • 14.03.2022

Valaši nezačali čtvrtý zápas prvního kola play-down vůbec dobře. Kobra do utkání vletěla a po první i druhé třetině držela dvoubrankový náskok. Bylo vidět, že Pražané hrají o všechno a chtějí sérii dohnat k rozhodujícímu pátému duelu. Jenže to Vsetín nedovolil. Ve třetí třetině srovnal a v prodloužení rozhodl o postupu Vsetína do druhého kola Martin Janíček. V další části soutěže vyzvou Valaši Porubu, která, taktéž 3:1 na zápasy, postoupila přes Ústí.

Liga juniorů - PD1/4 po 14.3.17:30
HC Kobra Praha
4:3p(0:2, 1:1, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 35. Bednařík (Mojžíš, Janíček), 45. Jurek (Janíček, Sviták), 54. Bachánek, 68. Janíček (Sýkora, Bachánek) – 2. Novák (Štípek), 6. Svach (Ribarovski, Skoupý), 39. Novák (Štípek, Cichoň). Rozhodčí: Mrkva – Kleprlík, Vašíček. Vyloučení: 4:5, navíc Kalajev (Kobra) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 95. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3.

VHK ROBE Vsetín: Tkadlec – Fojtík, Prčík, Čapka, Sýkora, Machů, Sviták (A), Mojžíš – Maštalíř, Janíček, Veselý, Przybyla, Jurek, Bednařík (C), Ramert, Bachánek (A), Horský, Broža.
HC Kobra Praha: Volevecký – Kulinič, Šesták, Skorčík, Svach, Cichoň, Kalajev – Bauer, Bareš, Černý, Rejna, Čermák, Skoupý, Svoboda, Ribarovski (C), Štípek, Čečetka, Novák.

Po první třetina odešla do kabiny šťastnější Kobra. Hosté se po úvodním tlaku zaslouženě dostali do vedení, do zápasu totiž naplno vletěli. V sázce bylo hodně, prohra pro Pražany znamenala sestup. Skóre otevřel Michal Novák, který získal kotouč po vyhraném buly ve středním pásmu, prokličkoval mezi bránícími hráči a za jízdy poslal puk nad Tkadlecovu vyrážečku. Hosté svůj náskok ještě navýšili v přesilové hře.

Autorem tohoto gólu byl Václav Svach, jehož první dva pokusy byly nepřesné, ale nenápadná teč střely Dejana Ribarovského z vrcholu pravého kruhu už mezi Tkadlecovými betony doklouzala až za brankovou čáru. Následná hra Pražanů odpovídala skóre. Kobra měla hru pod kontrolou a svého soupeře do ničeho nepouštěla. Vsetínští se zdáli být touto hrou poněkud zaskočeni a nechávali svému soupeři možná až moc prostoru.

Kobra se i ve druhé třetině držela v defenzivním módu, i když nepohrdla například brejkem ve vlastním oslabení, do kterého se pustil Novák. Domácí brankář sklapl své betony včas a navýšení nepovolil. Také na vsetínské straně se objevila obdobná příležitost, kterou nevyužil Bednařík. Oba celky se ukazovaly spíše v individuálních šancích a na kombinace docházelo převážně v přesilových hrách.

Valaši se svými pokusy troskotali na Voleveckém, Pražané na nepřesnosti. Domácím se přece jen povedlo snížit, když David Bednařík proměnil vsetínský důraz na brankovišti a poslal kotouč do horních pater branky nad sedícího gólmana. Pražané se však nedali a ještě do konce třetiny vrátil hostům náskok Michal Novák, který měl v mezikruží hodně prostoru na střelu do levého horního rohu.

Ve třetí třetině už však byli domácí lepším týmem, a to zejména díky dlouhé pětiminutové přesilovce a také početní výhodě pět na tři. A právě této situace využil Štěpán Jurek, který Voleveckého prostřelil prudkou ránou z vrcholu pravého kruhu. Vsetínští dominovali a při hře čtyři na čtyři vyrovnal Adam Bachánek. Zcela zaslouženě. Do konce třetí třetiny zbývalo šest minut a oba týmy si dávaly pozor, aby neudělaly chybu.

Kobra tento styl hry neopustila ani v prodloužení, jako kdyby chtěli hosté nastavený čas pouze přečkat a dovést zápas do nájezdů. Jenže Vsetín byl proti. V situaci dva na dva necelé tři minuty před koncem rozhodl o postupu Vsacanů do druhého kola a o sestupu Kobry do nižší soutěže Martin Janíček. Valaši tak po dvou letech opět porazili Kobru 3:1 na zápasy. Ovšem tentokrát v úplně jiné situaci.

Aleš Bachánek (VHK ROBE Vsetín): Do zápasu jsme nastoupili špatně. Měli jsme něco vymyšleného, ale nevycházelo nám to. Soupeř dal první gól, druhý gól a kluci byli asi pod zbytečným tlakem. Pak jsme se z toho otřepali, něco jsme si řekli, něco jsme změnili. Trošku jsme kluky psychicky podpořili a myslím si, že od druhé třetiny už jsme byli lepším týmem. Soupeře jsme přehrávali, dařil se nám přechod přes střední pásmo a všechno, co jsme chtěli. Díky bohu jsme to otočili a jsme rádi. Tím bych chtěl kluky pochválit, za mě to byl výborný zápas.

Hodnocení celé série:
Série pro nás začala špatně. Myslím si, že v Praze jsme byli první zápas lepší, ale měli jsme trochu smůlu. Nedali jsme nějaké góly, trošičku se to řezalo a bylo to zbytečně vyhrocené. Nakonec jsme ten zápas prohráli, ale na druhý den jsme se nachystali a myslím si, že druhý zápas jsme odehráli velice slušně, což nás trošku nabudilo. Doma nám přálo štěstí, i když musím uznat, že soupeř byl lepší. Celkově to byl kvalitní soupeř a čtvrtý duel byl takový, jaký byl. Je to play-down a zápasy jsou tu hodně hektické. O tom to je a pro kluky je to úplně super. Zkusí si, jaké je to hrát pod tlakem, otočit zápas, prohrát zápas a tak dál. Taky bych chtěl pochválit výkon našeho brankáře v celé sérii. Jsem spokojený a jdeme dál.

Milan Vrzal (HC Kobra Praha): Klukům jsem v šatně poděkoval za to, jak se oklepali po vysoké prohře. Myslím si, že do tohoto zápasu jsme vstoupili dobře. Vedli jsme 2:0, pak 3:1, ale ve třetí třetině jsme zkrátka doplatili na nedisciplinovanost. Měli jsme faul na pět minut, hráli jsme ve třech a domácí to potrestali. V tu chvíli se těžko myslí na to, že by se to dalo uhrát. Prodloužení už se skoro schylovalo k nájezdům a v situaci dva na dva nepokryjeme hráče a soupeř dá gól v podstatě do prázdné brány. Mohli jsme to zvládnout, ale nezvládli.

Kromě třetího utkání byly všechny zápas o jeden dva góly, jeden zápas rozhodlo až v prodloužení. A myslím si, že i v tom třetím zápase jsme ve druhé třetině měli minimálně na to zápas vyrovnat, ale byla to naše jediná dobrá třetina, takže vyhrát jsme si nezasloužili. Co jsem očekával, to se projevilo, a soupeř byl lepší.