Starším dorostencům nepřálo střelecké štěstí, v Boleslavi těsně padli

Helena Hegeďová • 17.12.2017

Domácí Mladá Boleslav se dostala do vedení již ve druhé minutě utkání. Tato branka byla na dlouhou dobu jedinou, i když Valaši odehráli hned pět přesilovek, ve kterých se dokázali dostat do velkých šancí. Hosté si vedli dobře také v oslabení a předvedli i svůj obvyklý brejk. Vsacané svého soupeře přestříleli poměrem 41:29, ani to ovšem na vítězství nestačilo, domácí celek podržel brankář Mašek. Ve třetí třetině Boleslav své vedení navýšila, snižoval vsetínský Klímek. Hosté ještě v závěru utkání těžili z tlaku hry bez gólmana, domácí brankář byl ale úspěšnější a vyrovnání se Vsetín, i přes dobrý výkon, nedočkal. Po závěrečné siréně se na ledové ploše ještě strhla hromadná bitka, ze které si odnesli tresty Novák s Jenáčkem.

ELSD - 28.kolo ne 17.12.12:00
BK Mladá Boleslav
2:1(1:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Houška (Dotter, Šípek), 51. Šípek – 55. Klímek (Matiaško, Půček). Rozhodčí: Pilný – Kettner, Lučan. Vyloučení: 5:3, navíc Novák (MBL) a Jenáček (VSE) 5+OK. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.Diváci: 53. Střely na branku: 29:41. Průběh utkání: 0:0, 2:0, 2:1.

BK Mladá Boleslav: Mašek – Sýkora, Dotter, Houška, Červenka, Hovorka, Imlauf, Rudolph – Šípek, Dobša, Novák, Moucha, Čermák, Jindra, Kapal, Jelínek.
VHK ROBE Vsetín: Chrástecký – Jenáček, Ondračka, Lašák, Kožený, Mikulenčák, Vávra – Půček, Matiaško, Klímek – Baďura, Petriska, Pernický – Lukačka, Zetocha, Krupa.

Hned po vhazování se pokusil domácí překvapit Matiaško svým rychlým průnikem přes modrou čáru, jeho úmysl obrana Mladé Boleslavi dokázala zneutralizovat vytlačením za bránu a domácí sami se pak pustili do útoku, když na začátku 2. minuty potrestali soupeře za nedůraz před bránou. Matěj Houška se ocitl sám a nekrytý na kruhu u levé tyče, a byť netrefil ideálně, otevřel skóre zápasu. Ze stejné pozice to při přesilovce zkusil i Imlauf, tentokrát si ale Valaši soupeře pohlídali.

Později se dva útočníci Vsetína na hrotu dostali do brejkových situací, jenže rozjetý Matiaško byl na modré u puku pozdě a Pernický se nechal při přihrávce od mantinelu zazdít obranou Boleslavi. Od zhruba 10. minuty se hrálo urputně a obranně, proto bylo k vidění málo šancí, zato o souboje o puk u mantinelu nebo na čárách nebyla nouze. Těsně před koncem však spálil vyloženou šanci Dobša, který se ocitl sám přímo před Chrásteckého bránou, a o osm sekund později, dvě sekundy před sirénou, vyhořel v brejku hostující Matiaško. Pro diváky pěkné překvapení na závěr, avšak gólmani se překvapit nenechali.

I na začátku další třetiny Vsetínští vyzkoušeli, zda soupeř nezaspí nástup, a nezaspal. Roman Půček si najel ke kruhu a prudkou bombou prověřil Maškovu pozornost. Hosté, kteří museli vyrovnat, pak měli další pěknou šanci, kdy Jenáčkovu střelu ze střední vzdálenosti mohl dorazit do brány Ondračka. Hráči šli do soubojů přímo po hlavě a Jindra zariskoval u mantinelu, z čehož pramenila šance pro boleslavského Dottera, jenž zblízka proti Chrásteckému neuspěl. Následující momenty ovlivnilo množství vyloučených a při přesilovkách se ukázalo, jakým způsobem dovede být Vsetín nebezpečný. Matiaško s Klímkem se dostali do brejku dvou na jednoho, avšak Mašek situaci skvěle přečetl.

Klímek si pak při vlastním oslabení střihl nádherné sólo, kdy soupeři na modré uzmul puk. Mašek výborně pokryl prostor, kam mohl zakončit. Útoky Valachů byly nebezpečné i nadále, jako například Matiaškova rána k růžku, ale domácí také nelenili. V situacích pět na pět hrozil několikrát Dotter blízkou ztečí, kdy se pokoušel najít skulinu mezi Chrásteckého betony. Bruslaři nevyužili brejk tří hráčů, když skončilo jejich oslabení, protože gólman hostů skvěle pokryl brankový prostor. Největší šance, a to na obou stranách, přišly až v samém závěru, stejně jako v předešlé třetině. Rychlý nájezd Bruslařů zastavil Chrástecký betonem a následující protiútok sekundu před sirénou z hole volného vsetínského Matiaška skončil těsně nad.

Do posledního dějství vstoupily oba celky rozvážněji a na šance se muselo čekat. Za hosty byl nejaktivnější Matiaško, jenž často pálil od modré, jenže žádný z jeho pokusů nenašel cíl. Vsetínu se nedařilo trestat boleslavské chyby v obraně, protože skvěle chytal Mašek, jemuž se povedlo uhasit Dobšovu minelu na modré. Své šance ale spalovali i domácí, kteří mířili zpravidla zblízka těsně nad. Jak se ale využívá chyba soupeře na modré, předvedl v 51. minutě Jakub Šípek, který v samostatném úniku propálil brankáře. Valaši však zápas nevzdali a hnali vše do útoku, čímž ale sami riskovali, že dostanou další branky. V dalších momentech je však skvěle podržel Chrástecký.

Riskantní hra se jim v 55. minutě vyplatila, když po nezdařeném boleslavském úderu sami skórovali a na 2:1 snížil bleskurychlým průnikem Daniel Klímek. Zbytek zápasu přinesl obrovské drama, které přineslo několik spálených šancí na obou stranách. Za domácí neuspěl zejména Dotter, jenž se natlačil před bránu a snažil se propálit Chrásteckého mezi betony, za hosty pak Matiaško svými rychlými výpady a průniky, ale měl smůlu v tom, že na něj soupeř začal hrát osobku a k bráně ho téměř nepustil. Objevovaly se ale i příležitosti pro jeho spoluhráče, se kterými si Mašek poradil. Na konci pak Vsetín zkusil ještě hru bez brankáře, kdy se dusno na ledě dalo krájet, což vyústilo po siréně v bitku, která hrozila přerůst v hromadnou, mezi boleslavským Novákem a vsetínským Jenáčkem. Ta nemohla nic změnit na tom, že Boleslav po třech prohrách slaví tříbodový zisk.