Skvěle! Vsetín vynuloval Berany na jejich ledě, ze Zlína veze všechny body!

Jan Tajzler • 24.09.2022

První soutěžní derby po 15 letech hostil Zimní stadion Luďka Čajky ve Zlíně. Domácí Berani toužili po reparátu za zpackaný úvodní duel s Kolínem. Vsetín rázně odmítl utrpět první ztrátu právě na ledě úhlavního rivala. Valaši si tvořili slibné příležitosti již v první třetině, ale brankáře Hufa překonali až v prostředním dějství, když skóre otevřel Riku Sihvonen. Od té doby byla ofenzíva Zlína bezradná a Vsetín přidal další branku díky kapitánovi Vítu Jonákovi. Ve zbytku utkání měl vsetínský tým derby pod kontrolou a po zásluze jej dovedl k vítěznému konci, první čisté konto oslavil ve vsetínském dresu brankář Žukov.

CHANCE LIGA - 4.kolo so 24.9.17:30
Berani Zlín
0:2(0:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Sihvonen (Přikryl), 32. Jonák (O. Němec, Přikryl). Rozhodčí: Petružálek, Kostourek – Maštalíř, Blažek. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7000 (Vyprodáno). Střely na branku: 25:37. Průběh utkání: 0:2.

Berani Zlín: Huf – M. Novotný, Gazda, Zbořil, Bukač, Husa, Bartko, Suhrada – Köhler (A), Kindl, Pospíšil – Ondráček (A), Hejcman, Illéš – Kubiš (C), Honejsek, Mrázek – Luža, Chludil, Gago. Trenér: Rostislav Vlach.
VHK ROBE Vsetín: Žukov – O. Němec (A), Hryciow, Smetana (A), Ondračka, Jenáček, Říha, Voženílek – Jenyš, Lichanec, Hořanský – Klímek, Klhůfek, Rob – Jonák (C), Přikryl, Sihvonen – Berger, Berzinš, Š. Bláha. Trenér: Roman Stantien.

Derby se od prvních minut hrálo v parádní atmosféře. Zlín se pochopitelně na domácím ledě snažil na Vsetín nastoupit, ale zelenožlutí Valaši mu to neumožnili a velmi rychle se aklimatizovali. Vsacané měli blíže ke vstřelení úvodní branky v utkání. Do slibné palebné pozice se po přihrávce Lichance dostal Jenyš, pozorný Huf ovšem vytáhl pohotový zákrok lapačkou.

Brankář Huf podržel domácí tým i u dalších nebezpečných střel vsetínských útočníků, to když Sihvonen v akci jeden na jednoho obešel bránícího Husu a zkusil zavěsit pod horní tyč. Vsetín neslavil ani po slibné kombinace Klhůfka s Robem, kdy prvně jmenovaný přihrával střelci na volej, ale znovu výborně zasáhl zlínský brankář. Vsetínští měli v závěru první třetiny i možnost přesilové hry, ale nedokázali ji využít. Zlín se k vážnější příležitosti už do první sirény nedostal, a tak první dvacetiminutovka skončila bez branek.

Berani do druhé třetiny nastoupili aktivněji a po manévrech v útočném pásmu si vynutili i první přesilovou hru v zápase. Početní výhoda byla ze strany domácích slibně sehraná a soupeře ze Vsetína v ní pořádně zmáčkli. Slibnou příležitost měl po výzvě Honejska Kindl, ale Žukov dokázal hosty podržet. Vsetín přesilovou hru Beranů ustál a poté otevřel skóre. Zaváhání domácích na útočné modré čáře využil Přikryl, který dokázal i po faulu domácího hráče prostrčit puk na Riku Sihvonena, ten se rozjel vstříc zlínské brance a přesnou střelou na vzdálenější tyč nedal Hufovi šanci.

Od úvodní branky Valachů ze Vsetína byla zlínská ofenzíva značně eliminována a Berani jakoby nevěděli, jak překonat organizovanou vsetínskou hru ve středním pásmu. Vsacané domácím nepovolili prakticky nic a pět minut po první brance udeřili podruhé. Po vhazování ve zlínském pásmu se k prudké ráně z vrcholku levého kruhu dostal Němec, dráhu puku změnil šikovnou tečí kapitán Vít Jonák a početný zástup hostujících příznivců jásal podruhé.

Zlín pak dostal přeci jen příležitost se dostat do tempa, po zdržování hry putoval na dvě minuty na trestnou lavici Lichanec. Ale i tentokrát si Berani vylámali zuby na pozorném brankáři Žukovovi. Při vyrovnaném počtu hráčů pak aktivita ševců byla do konce druhé třetiny opět eliminována pozornou defenzívou zelenožlutých Valachů.

Vsetín získal hned v úvodu třetí třetiny příležitost přesilové hry, ale vyloučení Köhlera ztrestat nedokázal. Zlín poté byl nucen hru otevřít a z toho pramenila chyba domácích, kterou mohl využít Hořanský, když postupoval do přečíslení dva na jednoho společně s Němcem, finální přihrávka však prvně jmenovanému nevyšla dle představ a puk dostal pod kontrolu brankář Huf.

Zlín se do pásma valašského celku dostával pouze v přesilových hrách, ale při dalším pokusu málem inkasoval třetí branku, když se vstříc Hufovi rozjel vsetínský útočník Berzinš, snažil se na zlínského brankáře vyzrát kličkou do forhendu, ovšem Huf zachoval klid a podržel naděje Beranů. Při vyrovnaném počtu hráčů mohl po výzvě Roba Valachy ještě více uklidnit Klhůfek, ale Huf pohotově zareagoval.

Vsetín však ve zbytku třetí třetiny kontroloval dvoubrankové vedení, nedopustil Zlínu žádné zdramatizování utkání a zcela po zásluze ovládl první derby sezony. První čisté konto v sezoně a zároveň ve vsetínském dresu si připsal brankář Žukov, i díky němu zůstává vsetínský tým i nadále neporažen.

Rostislav Vlach (PSG Berani Zlín): „Zápas byl vyrovnaný. Nastoupili jsme do něj v celkem dobrém tempu, měli jsme šance. Bohužel v prvních čtyřech utkáních sezony nemáme střeleckou potenci. Vstřelili jsme jen pět gólů, z toho jeden byl do prázdné, což je strašně málo. Moc nám to tam nepadá. I přesto, že jsme měli šance dát gól, vstřelil jej soupeř. Tím se utkání zlomilo, pak se nám to těžce dotahovalo. V závěru už to bylo s naší přemírou snahy křečovité, ani jsme se do šancí nedostali.“

Roman Stantien (VHK ROBE Vsetín): „Na utkání jsme se těšili. Zápasy mezi Vsetínem a Zlínem mají vždycky speciální náboj. Byla výborná atmosféra, která klukům svědčí. Každý hokejista hraje rád v takové atmosféře. První třetina byla velmi vyrovnaná, dominovali gólmani. Ve druhé části jsme se ujali vedení a pak jsme náskok zvýšili. Třetí třetinu jsme už zápas kontrolovali. Zlín to musel otevřít, my měli brejky. Celý mančaft podal zatím nejlepší výkon v sezoně. Musím všechny pochválit za perfektní kolektivní výkon.“