SDO: Překvapení se nekonalo, Vsetín i přes branky v závěru podlehl Vítkovicím

Miroslav Šipula • 05.12.2014

Starší dorostenci Vsetína mají za sebou předposlední utkání základní části, v němž vyzval klub Vítkovic. Utkání bylo zahájeno opatrnější hrou, která postupně narostla v převahu favorita z Ostravy. Ten si vypracoval za dvě třetiny až pětibrankový náskok, který si poté už celkem v poklidu dokázal uhlídat. Ve třetí části, která byla mimo jiné ve znamení častého vylučování, se trefili již jen dvakrát domácí hokejisté. Vítkovice tak berou zaslouženě všechny body.

ELSD - 27.kolo pá 5.12.15:00
HC Vítkovice Ridera
2:5(0:2, 0:3, 2:0)
Branky a nahrávky: 49. Španko (J.), 60. Jochymek (Augustin) – 12. Šendera (Malina), 16. Spratek (Malina, Slánský), 25. Šendera (Spratek), 38. Hartmann (Šala, Slánský), 38. Slánský. Rozhodčí: Cik – Štěpánek, Macík. Vyloučení: 8:6, navíc Kovář (VSE) a Spratek (VIT) 5 min + do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 65. Střely na branku: 22:22. Průběh utkání: 0:5, 2:5.
VHK ROBE Vsetín: Bechný - Kašpar, Jenáček J., Bártek, Richter, Weintritt J., Augustin, Vítek, Vodák, Rýpar - Toman, Dubnický, Lainka, Humplík, Tydlačka, Gharibyar, Weintritt M., Španko, Jochymek, Kovář, Janošek.
HC Vítkovice Ridera: Šimeček - Gabrhelík, Štěpánek, Šendera, Ďurkáč, Čechman, Krčmář, Slíž - Franz, Raška, Malina, Toman, Vondál, Slánský, Spratek, Stupka, Danielčak, Hartmann, Šala.

Utkání začalo opatrně, úvodní sekundy se nesly v duchu vzájemného oťukávání a oba brankáři se zahřáli v prvních zákrocích, které museli ze svého repertoáru vytáhnout. Poté však byl zaměstnáván hlavně strážce domácí svatyně Bechný, a to zejména od první vyložené šance Vítkovic, když na něj se hosté řítili v přečíslení dva na jednoho. Toman dostal libovou nabídku od spoluhráče na střelu z první,tu ale Bechný skvělým zákrokem zlikvidoval. Z hostujících hráčů byl po tomto prvním vážnějším momentu cítit hlad po úvodním gólu, který by je uklidnil a dostal do vedení. Ve třetí minutě k tomu dostali příležitost po veliké hrubici v domácí obraně, když se beci Vsetína nedohodli a nabídli soupeři gólovou šanci. Na místě byl opět skvěle připravený Bechný. Po této situaci zahrozili i domácí, když Kovář vystihnul pro změnu rozehrávku Vítkovic a vytvořil pro své spoluhráče prostor pro střelu a následnou dorážku, Šimeček v brankovišti vítkovických však odolal. Po tomto momentu byla znát opět převaha favorita, který se už také dočkal vedoucího gólu. Nejprve se na vsetínského brankáře řítil v samostatném úniku Malina, který na něj svou střelou nevyzrál, ale dokázal puk dostat na modrou čáru, od které už rozvlnil síť Petr Šendera. Netrvalo dlouho a hosté se radovali podruhé. Po faulu Augustina a Bechného vyhození do ochranné sítě, hráli přesilovku 5 na 3, kterou po velikém závaru zužitkoval Daniel Spratek. V závěru třetiny si již svůj náskok i přes početní nevýhodu pohlídali.

Do druhé části vstoupil Vsetín se zbytkem přesilovky v zádech, v té si ale nedokázal vytvořit větší šanci, se kterou by měl Šimeček problém. Poté, co se hráči hostí ubránili, jim nedělalo větší problémy znovu zaměstnávat vsetínskou obranu. Navíc z tlaku vytěžili přesilovou hru po hákování Kováře. Brzy na to se urodila další dvě vyloučení, po jednom na každé straně. Vítkovice tak rozehrály přesilovku 4 na 3, z níž udeřily. Po delší kombinaci se ke kotouči dostal Spratek, jehož zblokovaná střela mířila na Bechného, který ji s velkými potížemi dokázal vyrazit. Ke kotouči se však dostal nikým nehlídaný Petr Šendera, který bekhendem dorazil mimo dosah vsetínského gólmana. V následujícím průběhu třetiny byla znatelná již klidná hra na vítkovických hokejkách. Domácí na chvilku začali využívat toho, že soupeř malinko polevili tempo, a dostali se do několika slibných možností. Nejprve v polovině třetiny předával osamocenému Lainkovi Kovář, ten ale nedokázal trefit odkrytou klec. V dalším pokusu se objevil Tydlačka, jehož střelu Šimeček s obtížemi kryl lapačkou. Aktivita Vsetína vyústila přesilovkou, ve které opět kousal zejména první útok Kovář-Lainka-Weintritt M., ale s herním projevem nezaostával ani Tydlačka, jenž z kruhu několikrát prověřil Šimečka. Sotva po ohlášení plného počtu hostů, Vítkovice zvýšily své vedení. Do úniku dvou útočníků proti Bechnému se dostali Šala s Petrem Hartmannem, prvně jmenovaný nabil druhému a Bechný neměl nárok. Takřka ihned po buly se ke kotouči dostal vítkovický Lukáš Slánský a dělovkou z levého křídla upravil náskok už na pět branek. V závěru třetiny se domácím znovu dostalo přesilové hry, ve které se však Vítkovice v pohodě bránily.

Třetí třetina začala stejně jako ta druhá, a to zbytkem přesilovky domácích, vítkovičtí hráči ji ale bez úhony zvládli. V následujícím průběhu vládla hře nepřesnost, která jakoby padla na obě mužstva. Hrálo se především ve středním pásmu a divák se jen zřídkakdy dočkal situace, která by lahodila jeho oku. Z této nepěkné části utkání, obsahující i přesilovku Vsetína, ve které se také nic vážnějšího nestalo, diváky dostal až gólový zásah v devětačtyřicáté minutě. A byla to trefa do branky Vítkovic! Z ničeho nic se ke střele dostal Jakub Jenáček, kterou Šimeček vyrazil jen k Patriku Špankovi, jenž propasíroval puk do sítě. Od tohoto momentu se přitvrdilo. A to nejen v rámci pravidel, ale tak, že se začalo vylučovat jak na běžícím pásu. Po bitce z padesáté minuty inkasovali trest 5 + do konce utkání vsetínský Kovář a vítkovický Spratek. Ve stejném čase byl vyloučen domácí Kašpar za vysokou hůl, a aby toho nebylo málo, tak na trestnou se nechal poslat ještě domácí Rýpar , jehož následoval Dubnický, aby odseděl trest za příliš mnoho zelenožlutých hráčů na ledě. Poté zůstal po závaru ve vsetínském brankovišti na chvilku ležet Bechný zjevně otřesen nárazy dotírajících hráčů. V poslední minutě ještě kosmeticky upravil výsledek Dominik Jochymek, který překonal střelou švihem z levého křídla vítkovického brankáře. Závěrečná minuta už se pak dohrála v poklidu a hosté si tak odvážejí zasloužené vítězství v poměru 5:2.

Jiří Weintritt (VSE): "Tradičně jsme udělali tři inviduální chyby, za které nás soupeř potrestal dvěma góly a až poté jsme se mu vyrovnali. Tady to nás trápí většinu sezony."