Počtvrté vítězně, vsetínská ofenziva sestřelila Nitru

Helena Hegeďová, Kristýna Zigmundová • 14.08.2018

Předchozí přípravná utkání měla spíše defenzivnější ráz a Vsetínu k vítězství stačily pouze dvě vstřelené branky. Ano, na výhru by to postačilo i dnes, druhá třetina zápasu proti Nitře však přinesla gólovou smršť. Ze stavu 1:0 bylo rázem 5:0. A na to už celek ze slovenské extraligy zareagovat nestačil. Valaši byli po většinu utkání aktivnějším celkem. Výborný výkon předvedl také brankář Jan Šelepněv, který v tomto utkání inkasoval pouze jednou.

Přípravné zápasy - přát. út 14.8.18:00
HK Nitra
5:1(1:0, 4:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Kopta (Holomek), 28. Theoret (Kopta, Rudl), 28. Rob (Pechanec, Slováček), 30. Holomek (Rob, Jonák), 38. Pechanec (Teper, Rob) – 49. Mychan (Blackwater, Slovák). Rozhodčí: Husička, Škrobák – Kurtin, Laczko. Vyloučení: 4:9 + navíc Pastor (VSE) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 37:19. Diváci: 2545. Průběh utkání: 0:0, 5:0, 5:1.

VHK ROBE Vsetín: Šelepněv (53. Gába) – Mikuš, Holomek, Mäkinen, Jenáček, Teper, Slováček, Pastor, Rudl – Kopta, Kucharczyk, Theoret – Březina, Podešva, Kuronen – Jonák, Pechanec, Rob – Vávra, Šilhavý, Hořanský.
HK Nitra: Šimboch (31. Foltán) – McCormack, Mezei, Morrison, Rais, Versteeg, Sloboda, Pupák, Rácz – Blackwater, Slovák, Mychan – Lantoši, Richard, Buček – Scheidl, Čaládi, Hrušík – Fominykh, Pätoprstý, Múčka.

Začátek utkání proběhl v pozvolném tempu. Do větší šance se dostal ve 2. minutě Březina, zadovku Pechance však dokázal zpracovat pouze na pravé rameno gólmana hostí. Hosté se dostali do většího tlaku v 5. minutě, kdy bylo pískáno zakázané uvolnění a ihned po buly se ke střele od modré odhodlal Sloboda. Jeho střela ale skončila pouze na vyrážečce Šelepněva. Následně se do úniku probojoval Šilhavý, který se ještě snažil obhodit gólmana hostí k pravé tyčce. Kotouč ale zamířil mimo. Valaši  však na branku nečekali dlouho. Ondřej Kopta dostal nabídku od Radima Kucharczyka a nenápadnou střelou z pravého kruhu poslal kotouč mezi betony Šimbocha. Kotouč se sice pomalu, ale přece dokutálel do brány. O pár chvil později byl opět v šanci Březina, ani napodruhé však Šimbocha nepřekvapil a kotouč skončil mimo tři tyče. Při následném vyloučení Mychana dokázal Podešva dostat kotouč do branky, ke smůle domácích však branka nemohla platit, protože byl Březina vyloučen za napadení gólmana hostí. Při přesilové hře se do šance dostal Lantoši, kterého odstavil od kotouče Holomek. Následovalo další vyloučení Nitry. Valaši se tlačili do útoku a místy hostům řádně zavařili. Gólman Šimboch si ale všechny pokusy pohlídal. V závěru třetiny se misky vah převážily na stranu hostí a několika pokusy potrápili domácího gólmana Šelepněva. Ten si do konce třetiny udržel čisté konto.

V další třetině to vzali Valaši pěkně od podlahy, když hned po úvodním vhazování nastřelil tvrdou střelou od modré Mikuš lapačku Šimbocha. Na druhé straně se sám objevil před bránou Hrušík, i jeho pokus ale Šelepněv zneškodnil. Při vyloučení hráče hostů zahodil možnost hrát v početní výhodě Vávra, jenž fauloval za vlastní bránou. Při hře 4 na 4 se do úniku dva na jednoho dostal Kopta s Pastorem. První jmenovaný vyslal střelu na betony Šimbocha a Pastor si sjížděl pro teč, byl ale atakován a k zakončení se nedostal. V další velké šanci byl Vávra, který střílel z mezikruží, k dorážce si ještě sjel Březina, který mohl pálit do odkryté pravé části brány. Šimboch se ale dokázal včas přesunout a všem pokusům Valachů odolat. Valaši se následně opět radovali z gólu. Kopta jel po levém křídle a Mitchell Theoret sjížděl po druhé straně tak dobře, že mu Kopta nahrával do prázdné brány. Hned na to přišlo vyloučení a první využitá přesilová hra domácích. Cílenou přihrávku Vávry dokázal v mezikruží tečovat Luboš Rob a Lapač začal burácet „Deset – Deset – Deset.“ Přesně v půlce zápasu, pár chvil po tom, co skončila početní výhoda domácích, se za Šimbocha dokutálel kotouč naposledy. Ondřej Holomek vyslal střelu z pravého kruhu, které pomalu projela mezi betony gólmana a dostala se až za brankovou čáru. V tuto chvíli vystřídal Šimbocha v bráně Foltán. Ten nastoupil do rozjetého vlaku a ihned musel čelit salvě vsetínských střel. Těm však statečně odolával. Naopak Valaši se zapotili při obraně vlastní brány, hosté se ale nedokázali dostat do větší šance. Před koncem druhého dějství dokázali Valaši skórovat po páté. Po chybě obrany hostí ujeli Valaši ve třech do útoku. Rob hledal před bránou osamoceného Tepera, kterému se však odrazil kotouč pouze od bruslí. Ke štěstí Valachů tak dobře, že skončil na hokeje osamoceného Antonína Pechance, který pouze zametl kotouč do prázdné brány. Závěr třetiny žádnou vetší šanci nepřinesl. Přinesl pouze menší potyčku, kdy byl za útok do oblasti hlavy a krku vyloučen domácí Pastor a za následnou potyčku dostal dalších 2+2 společně s Mychanem.

V poslední dvacetiminutovce začali hosté konečně dravě útočit. Po konci početní výhody střele Pätoprstý, následně mohl ještě skórovat Versteeg. Hrušík poté mohl střílet z první. Dostal se ke kotouči na levém kruhu, ale nastřelil pouze výstroj Šelepněva. Snažení hostí zastavil až faul Scheidla. Nitra v této početní nevýhodě nezaváhala, a i přes řadu šancí odolala vsetínskému náporu. V dobré šanci byl domácí Rob, který usměrňoval kotouč do odkryté brány. Při vyloučení domácího Hořanského se hostům podařilo prolomit střelecký neúspěch, když se poprvé v zápase trefil Jesse Mychan, který poslal kotouč kolem levé tyčky.+ Domácím následně zatrnulo, když po střetu Bučka zůstal domácí gólman Šelepněv sedět na ledě a musel být přivolán doktor. Šelepněv odchytal pár minut mezi tyčemi, při dalším přerušení ho musel vystřídat David Gába. V závěru se hra přiostřila, rozhodčí ale byli k trestům benevolentnější. Nitře jakoby skóre 1:5 zalíbilo a do dalších větších výpadů se nepouštěla. Vsetín sice v útoku do konce třetiny setrval, branku však z žádné šance nevykřesal. V poslední minutě však domácí faulovali a bylo nařízeno trestné střílení. Buček se přes pískající Lapač nedokázal soustředit a Gába ho perfektně vychytal.

Antonín Stavjaňa (trenér HK Nitra): Od začátku utkání jsme byli pomalejší a u každého puku jsme byli později jako domácí. A od toho se odvíjel tlak Vsetína, který ve druhé třetině dokázal zužitkovat až v pěti brankové vedení. To už domácím narostly křídla, kdežto my jsme naopak hráli z těžkýma nohama. Pro nás to byl velmi poučný zápas.

Luboš Jenáček (trenér VHK ROBE Vsetín): Cenné vítězství nad Nitrou, která patří mezi špičku slovenské ligy. První třetina byla především oťukávací, druhou třetinu jsme hráli velmi dobře a třetí i vinou několika zranění a vyloučení byla taková rozháraná a už to nebylo úplně ono. Nicméně si myslím, že jsme Nitru do moc šancí nepouštěli a co měli, v podstatě vychytali gólmani. Oba podali dobrý výkon a 5 branek je také solidních. Takže taková dílčí spokojenost s utkáním. Našly se věci které se nám líbily velmi, ale i takové které méně, na kterých musíme ještě pracovat. Taky střídání je potřeba hrát až do konce.