Junioři si poradili s Šumperkem a odskočili Třebíči na rozdíl čtyř bodů

Radek Bařina, Václav Trávníček • 14.02.2009

V s e t í n – Úspěšné dvoukolo mají za sebou vsetínští junioři. Poté, co v pátek vydřeli vítězství na samostatné nájezdy proti Olomouci si dnes doma poradili s celkem Šumperka. Utkání mělo vcelku jednoznačný průběh. Valaši po celou dobu vedli a i když na začátku třetího dějství vykřesal pro Šumperské plamínek naděje Žalčík, jedenáct minut před koncem pečetil vítězství Vsetína čtvrtou brankou domácích Jakub Martyčák. Protože zároveň Třebíč podlehla Porubě na penalty, odskočili Vsetínští poslednímu celku tabulky už na rozdíl čtyř bodů. V posledním dvoukole, hraném příští týden, se Vsetín utká s Kometou a Porubou, Třebíč pak se Znojmem a Zlínem. Udrží - li Valaši náskok, čekají je barážové boje. Poslední tým automaticky sestupuje.

- 44.kolo so 14.2.12:00
Draci Pars Šumperk
4:1(2:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Kubo (Vávra, Farda), 16. Jurík (Fabián, Plachtovič), 34. Podešva (Jaškin), 49. Martyčák (Sys) - 40. Žalčík (Bernad). Rozhodčí: Hradil - Adamec, Štěpán. Vyloučení: 8:9 navíc Žalčím(ŠUM) 10.min. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 145. Střely na branku: 39:25. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Kapr, Fabián, Šimurda, Jaškin, Farda, Lukeš - Jurík, Plachtovič, Vítek - Pořický, Vávra, Kubo - Sýs, Podešva, Martyčák - Kopún, Surovčík, Kajaba
Draci Pars Šumperk: Peksa - Fryč, Pezda, Havlík, Zacpálek, Novotný, Dokoupil, Drtil - Bernad, Stejskal, Skoumal, Svoboda, Žalčík, Přikryl, Malý, Peška, Šoustal, Hlavsa, Cink, Poles, Pavlica
Oby celky, vědomy si důležitosti tohoto střetnutí, vstoupily do zápasu opatrně a vyjma náporu první domácí formace ze 3. minuty, který skončil hostujícím faulem, se hra odvíjela v uctivé vzdálenosti od obou branek. Přesilovka se domácím nepovedla, přesto v ní dokázali zahrozit, Plachtovič ale v obtížné pozici neusměrnil puk do polo-odkryté brány. Jinak si ale oba brankáři příliš chytání neužili a zasahovat museli pouze proti střelám z dálky. Vzruch tak přinesla až 12. minuta, ve které Vítkovu bombu lapil reflexivním zákrokem lapačkou gólman Peksa. Současně s tím ale Žalčík přehnal svůj důraz na brankovišti a jeho vyloučení dokázali Valaši za pouhých 11 sekund potrestat. Farda vypálil od modré, Peksa jeho střelu pouze vyrazil do shluku těl před brankou, kde se nejlépe zorientoval Vávra, přikopl puk Kubovi a ten pohodlně zakončil do odkryté brány (1:0).

Po obdržené brance Šumperští zahrozili několika protiútoky, ty však domácí obrana v čele s jistým gólmanem Hromadou odvrátila a Vsetín postupně převzal iniciativu. Plachtovič ani Jurík ještě své akce ke zdárnému konci nedotáhli, o chvíli později ale důrazný Plachtovič vybojoval puk, Fabián jej následně poslal od modré volnému Juríkovi a vsetínský kapitán se z mezikruží trefil zápěstím přesně k pravé Peksově tyči (2:0). Zbytek prvního dějství již Valaši kontrolovali a tak po třetině, v níž nepustili Šumperk do jediné vyložené šance, odcházeli do šaten s dvoubrankovým náskokem.

Druhá část přinesla dle předpokladů mnohem ofenzivnější podívanou. Hned po několika vteřinách se po Juríkově přihrávce ocitl sám před gólmanem Vítek, jeho střelu však zastavila skvělá Peksova lapačka. O okamžik později se řítil z úhlu na Hromadu Šoustal, také domácí brankář byl ovšem na místě. Ve 23. minutě fauloval Plachtovič, a když byl o minutu a půl později, díky intervenci čárového, velmi přísně vyloučen Martyčák, naskytla se hostům velká šance na snížení. Proti však byl Hromada, který třemi skvělými zákroky zmařil hostující příležitosti. Při následné hře pět na čtyři sice předvedl jeden nepřesvědčivý zásah, když slabou střelu vyrazil přímo na hůl Polese, jeho dorážku do odkryté brány ovšem dokázal vsetínský mladík s maskou zastavit ze vzduchu svou širokou brankářskou holí.

Poté, co přestáli kritické okamžiky, převzali Valaši znovu iniciativu do svých rukou. V minutě 28. neprostřelil Jurík vyjetého Peksu a Vávrova dorážka o chvíli později zase nezamířila mezi tři tyče. I v dalších minutách byl Vsetín lepším celkem a zejména při pobytu prvního domácího útoku na ledě nevěděla hostující defenzíva kam dřív skočit. Zvýšení náskoku se Valaši dočkali v přesilové hře ve 34. minutě. Sýsovu akci odvrátili obránci Draků jen k Jaškinovi, jehož střelu dorazil do prázdné brány svým prvním gólem mezi juniory Jan Podešva (3:0).

Závěr třetiny přinesl sérii oboustranných vyloučení a při početní výhodě domácích i další gól – leč tentokrát v síti Vsetínských. Ti chybovali ve středním pásmu, čehož využil k úniku Žalčík a svůj brejk zakončil bezchybně provedeným blafákem (3:1). Před třetí třetinou tak svitl Šumperku plamének naděje.

Úvod posledního dějství nastartovala přesilová hra Draků. V ní měl příležitost nejaktivnější hostující hráč Hlavsa, při své dorážce do odkryté branky si však příliš neporozuměl se skákajícím pukem. Z protiútoku ujeli Valaši ve dvou proti jedinému obránci, tísněný domácí hráč ale zakončil svou šanci nad. Poté si zahrál přesilovku i Vsetín a po Juríkově příhře měl dobrou příležitost Vítek, kotouč se mu ale zapletl mezi bruslemi. Snahy bojovného Šumperka o smazání dvoubrankového manka vzaly definitivně za své v čase 48:18. Sýs se protáhl mezi beky, a i když jeho zakončení zmařil výborným zákrokem Peksa, v nastalém zmatku se nejlépe zorientoval Martyčák, vybruslil si před bránu a chladnokrevným bekhendem přehodil ležícího brankáře Draků (4:1).

Od této chvíle již uklidnění Valaši s přehledem kontrolovali hru a nedovolovali hostům pomyslet na zdramatizování zápasu. Poslední minuty byly ve znamení několika oboustranných vyloučení a s několika příležitostmi, jako byla kupříkladu Kaprova střela na straně jedné a Peškův pokus na straně druhé, se kterými si ale oba brankáři poradili. Vsetín tak po kvalitním výkonu zdolal Šumperk 4:1 a výrazně se tak přiblížil k možnosti zahrát si baráž. Ta se po dnešní prohře přiblížila i týmu hostů, ti z toho však, na rozdíl od Vsetína, pražádnou radost nemají.