Junioři po devíti kolech poprvé nebodovali naplno. Z Havířova i tak vezou vítězství

Filip Bazala • 24.02.2013

Třiatřicáté kolo měli dnes na pořadu junioři ve východní skupině ligy juniorů. Vsetín, který má jistotu baráže o extraligu zavítal na led Havířova. Domácí se proti jasnému vítězi skupiny vybičovali k horlivému výkonu a po celou dobu utkání drželi s Valachy krok. O vítězi zápasu tak musely rozhodovat samostatné nájezdy, ve kterých byl úspěšnější Vsetín. O bodu na víc pro svěřence trenéra Luboše Jenáčka rozhodla trefa Kamila Šiafutdinova.

LJ - 33.kolo ne 24.2.13:30
3:4sn(1:1, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 18. Mihal (Mráz), 26. Sonnek (Adamík), 54. Křibík - 15. Baroš, 33. Šiafutdinov (Zvonek), 45. Daněk (Tobola, Valentík), 65. Šiafutdinov. Rozhodčí: Koliba - Jureček, Rychlý. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: Bez využití. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4.
AZ Havířov: Gabler - Flamík, Glos, Jaroch, Kostelník, Křibík, Lenomar, Matěj, Matějek, Mihal, Mráz, Ovčaří, Patrman, Řehulka, Smuž, Szewieczek, Adamík, Bednář, Caruk, Chroboček, Sonnek.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Báchor, Valentík, Žák, Hradil, Koutský, Hryciow, Ondra, Daněk, Štrbík, Kývala, Tobola, Baroš, Uchin, Koutník, Zvonek, Šiafutdinov.
Vsetín vstoupil do utkání jako lídr tabulky a místy se musel Havířov hodně bránit, ale AZ celou situaci ustál. V 6. minutě prozkoušel lapačku Gablera Martin Kývala, ale brankář s AZ na hrudi uspěl. V 9. minutě se Havířov dostával více do hry a práce Křibíka s Matějkem málem přinesla zasloužené ovoce, ale obrana Valachů fungovala skvěle. Ve 12. minutě hrál Havířov přesilovku, ale když nepočítáme pokus Jarocha od modré, tak žádná velká šance z toho nepramenila.

Naopak po ubráněném oslabení zahrozil Vsetín. Glos vyvážel puk z obranné třetiny, ale Vojtěch Baroš ho zezadu odzbrojil a sám před Gablerem zavěsil nad lapačku – 0:1. V 18. minutě využil Havířov okénku v jinak dobré obranné hře hostů. Tomáš Mráz získal na obranné modré puk a směřoval ho velkou ulicí na volného Patrika Mihala, který uháněl v brejku sám na Kohna. Jeho zakončení sice škrtlo o brankáře, ale zapadlo až do branky – 1:1.

Hosté měli ještě v závěru třetiny dvě šance, Štrbík trefil tyč a Baroš stál téměř sám před Gablerem, který se dokázal včas přesunout a betony puk srazit mimo. Ve 22. minutě trefil z velmi dobré pozice Tobola beton Gablera.

Zápas začínal dostávat dobré tempo, Valentík se pokoušel technicky zasunout puk po obtočení za stojícího Gablera, ale ten dokázal situaci ustát. Ve 26. minutě přišlo zasloužené vedení Havířova. Dorostenecké lajna odehrála velmi dobře celou situaci, nejprve Bednář trefil Kohna, ale potom se po nastřelení Adamíka dostal k odraženému puku Jan Sonnek, který dorážel přesvědčivě – 2:1.

Po této brance působil Havířov hodně živě, Matějek přenechal v jedné z mnoha šancí puk Křibíkovi v tandemu, ale Křibík trefil dobře vyjetého Kohna do betonů. V další šanci Mráz jen těsně minul branku Vsetína, puk šel velmi těsně mimo. Ve 33. minutě ale udeřil lídr soutěže Vsetín jako blesk z čistého nebe. Kamil Shiafotdinov dostal puk od Dalimila Zvonka na kruh a tvrdou ránou prostřelil Gablera – 2:2.

Závěr druhé periody se dohrával ve velkém tempu. Z něj mohl těžit Vsetín, ale Daňkova dorážka z bezprostřední blízkosti nebyla úspěšná. Patrman dokázal 20 sekund před koncem třetiny poslat puk na Glose, ale ten před brankou puk těsně minul!

Zápas pokračoval ve vysokém tempu i ve třetí třetiny, po sérii velkých šancí Vsetína přišla gólová. Ve 45. minutě vyšťoural puk z ležícího Gablera Josef Daněk a dostal hosty do vedení – 2:3. V následném oslabení se několikrát vyznamenal Gabler, který udržel akci AZ vysoko. V rozmezí 51. – 54. minuty se hrálo neustále před brankou VHK. Ve velké šance byl Szewieczek i Křibík, ale střelu druhého jmenovaného Kohn vytěsnil lapačkou těsně mimo branku.

Z tak velkého tlaku se snažili hosté dostat oddechovým časem, ale ani to nepomohlo. V 54. minutě se k Havířovu po těchto velkých šancích otočilo i štěstí. Jan Křibík poslal puk zpoza branky do brankoviště, kde se od nohy bránícího hráče ztečoval do branky – 3:3! I nadále se vysoké tempo hry drželo a domácí museli v závěru utkání přestát tlak Vsetína, to se podařilo a zápas dospěl do nájezdů.

Úvodní nájezd dokázal Matějek proměnit povedenou střelou na vyrážečku – 1:0. Dominik Tobola se po blafáku dostal k výhodné pozici, ale beton byl včas na místě, jelikož Křibík přestřelil, byl stav 1:0. V této sérii se podařilo Josefu Daňkovi vymíchat Gablera a dokončil povedený nájezd – 1:1. V poslední sérii mířil Tomáš Mráz pod horní tyčku, ale minul! V závěrečném nájezdu se opakovala historie, rychlé ruce a povedený blafák předvedl Kamil Shiafotdinov a rozhodl o zisku 2 bodů pro Vsetín.

Miroslav Kusý (asistent trenéra AZ Havířov): Tak, jak jsme byli zklamaní z pátečního utkání s posledním týmem tabulky, tak nám kluci dnes ukázali, že pokud mají motivaci, tak jsou schopni odehrát výborné utkání s nejlepším týmem tabulky. Utkání mělo od začátku tempo, bylo vyrovnané a ve třetí třetině jsme toho lídra tabulky dostávali pod tlak. Přinutili jsme ho vzít si oddechový čas, v závěru utkání jsme byli aktivnější, často jsme byli na kotouči. Bylo tam i několik šancí, které jsme bohužel i kvůli nedostatku štěstíčka nedokázali proměnit. V nájezdech je to hop nebo trop, soupeř byl šťastnější a měl šikovnější hráče. S utkáním jsme velice spokojeni a to především s přístupem všech hráčů, to je alfa a omega.

Luboš Jenáček (trenér VHK Vsetín): Myslím si, že Havířov hrál všechny zápasy s náma velice dobře. Dlouho to byl náš hlavní konkurent o první místo, s nimi byly ty zápasy vždycky takové prestižní. Samozřejmě, jak jsme odskočili na velký bodový náskok, tak tam měli některé výsledky špatné. Věděli jsme, že se budou proti nám kluci chtít předvést a porazit nás. Potvrdilo se to, Havířov sehrál výborný zápas. Myslím si, že i my jsme hráli dobře, i když máme takový velký náskok jsme rád, že se nám daří držet ty výsledky takové. Kluci ty zápasy neflákají, hrajeme je s nasazením. Klademe na to důraz, chceme odehrát ten závěr tak, aby se nikdo nezranil, ale taky, aby jsme měli to tempo zápasů vysoké. Nesmíme si myslet, že to teď budeme šulit a hrát to na půl plynu a pak, že nám to v té baráži samo naskočí - to tak není. Musíme hrát naplno, protože chceme v baráži uspět.