Junioři končí na Spartě bez bodu, chybělo 30 sekund

Helena Hegeďová • 25.01.2019

Třicet. Přesně tolik sekund před koncem juniorského utkání mezi pražskou Spartou a Valašským hokejovým klubem skóroval domácí obránce Havlín, čímž rozhodl o tříbodovém zisku pro svůj tým. Valaši se přitom zásluhou Vašenky dostali do vedení už v 8. minutě. Soupeř otočil, i když jeho hra nebyla lepší než ta vsetínská. Hosty sice trápila koncovka, ale dokázali držet se svým sokem krok. Nakonec ale Valaši odchází bez bodu, jelikož se jim zakončení nevedlo ani v doplňkových nájezdech.

DHL Extraliga juniorů - 14. kolo - 2. část pá 25.1.17:30
HC Sparta Praha
4:3(1:1, 1:1, 2:1 - N 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Pšenička (Schwamberger, Prymula), 34. Klimo (Kropáček), 42. Vitouch (Bláha, Prchal), 60. Havlín (Pšenička, Schwamberger), rozh. náj. Schwamberger – 8. Vašenka (Petriska, Zeman), 35. Lukačka (Frydrych, Jenáček), 52. Frydrych (Ondračka, Lukačka). Rozhodčí: Lacina – Klouček, Zháňal. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 67. Střely na branku: 45:43. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

HC Sparta Praha: Cichoň – Bláha, Havlín, Prchal, Tomek, Gajdoš – Prymula, Klimo, Schwamberger, Kropáček, Slavíček, Obadal, Rubeš, Pšenička, Kuracina, Arnošt, Gluzman, Čech, Vitouch.
VHK ROBE Vsetín: Málek – Ondračka, Zeman, Jenáček, Pernický, Kožený, Kočí – Klímek, Zetocha, Vrána, Lukačka, Krupa, Adámek, Vašenka, Petriska, Frimel, Frydrych.

Začátek nezastihl sparťany v dobrém rozpoložení. Vsetín na domácí vletěl, nenechal je rozehrát, okamžitě napadal, hrál aktivně a nebál se. Tato hra mu vynesla první branku. Jan Vašenka byl úspěšným zakončovatelem v osmé minutě. Inkasovaný gól Spartu probral, Málek však dvě slibné akce domácích zneutralizoval. Následně si Vsetín vybojoval přesilovku, kterou zvládl poměrně dobře, avšak gól vstřelit nedokázal. Konec periody ovšem zvládli lépe Pražané, ti soupeře zatlačili a víc jak minutu ho ždímali v jeho pásmu. Tlak navíc přetavili ve vyrovnávací branku. Autorem branky byl Ondřej Pšenička. Sparťané soupeře vykombinovali ze středního pásma až do prázdné branky.

Ve druhé třetině sparťané zase jako by spali, Vsetínští si vytvořili enormní tlak a hlavně několik gólovek, které Cichoň parádně vychytal. Pražané dělali chyby při rozehře, ztráceli puky na útočné modré čáře a chtěli prohazovat beky, což se jim nedařilo, Valaši tyto puky sbírali a okamžitě upalovali do brejků. Zápas byl stále vyrovnaný 1:1 a Sparta měla přesilovku. Pražané v početní výhodě ujeli Valachům do protiútoku a vlastník kotouče provedl kličku do bekhendu, ale už nestihl puk uklidit do branky, byl totiž vychýlen z rovnováhy. Ve druhé polovině druhé dvacetiminutovky to přišlo, padly další góly.

Poprvé v utkání šla do vedení Sparta. Michal Klimo si krásně najel do mezikruží a vypálil zápěstím do šibenice. Nádherný gól plus vedení Pražanů o jednu branku. Jenže to netrvalo dlouho a trápící se Sparta inkasovala po 26 sekundách od svého druhého gólu. Autorem branky byl Marco Lukačka. Vsetínští dál hráli svou houževnatou, agresivní a aktivní hru. Až konec druhé dvacetiminutovky patřil Spartě, Pražané za celý zápas zahráli v podstatě jen konce všech třetin, jinak to bylo trápení. Střela od modré od beka do lapačky, souvislý tlak a průnik po pravém křídle, to byl konec druhé periody ve zkratce. Do kabin se šlo za stavu 2:2.

Třetí třetina nemohla pro Spartu začít lépe. Vstřelená branka, autorem byl David Vitouch. Ten dorazil kotouč za bezmocného Málka poté, co jeho kolegové ukázali parádní souhru. Holešovické to nakoplo a najednou se do šancí dostávali zlehka. Lépe bruslili, hráli zodpovědněji a kombinace už tolik nevázla. Hosté to ovšem nezabalili a dále kousali. Jejich bojovnost byla oceněna třetím vyrovnávacím gólem, psala se 52. minuta, Lukáše Frydrycha oslovil Ondračka zpoza branky a Valaši byli u vytržení. Když už to vypadalo, že se půjde do prodloužení, udeřili domácí. Zbývalo 30 sekund, Havlín zakončil akci, která šla po ose Schwamberger, Pšenička a zakončující Ondřej Havlín. Sparťanskou střídačku ovládla nefalšovaná radost. Bylo to trápení, ale domácí to zvládli a tři body prostě urvali.

Prodloužení pak střídalo akce na obou stranách kluziště. Byla to zase kvalitní, ofenzivní podívaná. Na konci 62. minuty měla Sparta obrovskou možnost překlopit prodloužení na svou stranu. Pšenička se postavil k trestnému střílení, udělal blafák do bekhendu, avšak Málek své spoluhráče podržel a udržel naději na bod. Vsetínští měli ještě šanci využít přesilovou hru, to se nepovedlo, a tak se šlo na nájezdy. Nájezdy jsou vždy loterie, avšak Vsetín ze čtyř nájezdů nedal ani jeden a na to se vyhrát nedá. Naopak Pražané proměnili dva ze tří a jelikož Valaši neproměnili čtvrtou sérii, bylo hotovo a bod navíc berou domácí. Rozhodující trefu v nájezdech si připsal Tomáš Schwamberger.