Jestřábi ukořistili v sérii první bod, semifinále pokračuje ve čtvrtek v Prostějově

Jan Tajzler • 22.03.2023

Semifinálová série se přesunula na Hanou, kde bylo na programu ve středečním podvečeru třetí utkání. Přítomní diváci si na branky museli počkat až do druhé třetiny a rozhodně se nenudili. Prostějov se vůbec poprvé dostal v sérii do vedení, když po 106 minutách bez inkasované branky překonal Žukova Petr Hašek. Ve druhé třetiny padly nakonec všechny branky. Vsetín dokázal dvakrát s Jestřáby srovnat krok, ale na třetí trefu z hole Matouše Venkrbce už zareagovat nedokázal. Po třetím utkání je tak jasné, že semifinálová série se vrátí na Lapač, ale ještě před tím je na programu čtvrtý duel znovu na prostějovském ledě ve čtvrtek od 18:00.

CHANCE LIGA - SF3 st 22.3.18:00
LHK Jestřábi Prostějov
3:2(0:0, 3:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Hašek (Ostřížek, Bartko), 26. Venkrbec (Staněk), 35. Jandus (Bartko) – 25. Klhůfek(Holec, Jenáček), 29. Bērziņš (Jonák, Smetana). Rozhodčí: Zavřel, Kubičík – Zídek, Kráĺ. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3371. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3.

LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka – Valenta, Kubeš, Malák, Bartko, Staněk, Pěnčík, Hamšík – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Jansa, T. Jáchym (A), Slanina – Illéš, Vlach, Veselý – Maruna, Venkrbec (C), Jandus.
VHK ROBE Vsetín: Žukov – O. Němec, Česánek, Kajínek, Jenáček, Smetana, Voženílek, Hryciow – Jonák, Bērziņš, Rob – Holec, Klhůfek, Půček – Berger, Přikryl, Š. Bláha – Hořanský, Lichanec, Jenyš.

Po přesunu semifinálové série do Prostějova začaly oba celky poměrně opatrně. Jak vsetínská tak i prostějovská obrana v úvodu úspěšně blokovala střelecké pokusy z holí útočníků. Chvíle vzruchu se dostavila v čase 9:56, kdy domácí útočník Maruna najel do Přikryla a hlavní rozhodčí posoudili situaci jako zásah vsetínského útočníka do oblasti hlavy a krku. V přesilové hře Jestřábů se hned dvakrát na hranici vsetínského brankoviště objevil Illéš, ale ani jednou nedokázal domácí forvard přesně puk usměrnit.

Ve zbytku první třetiny nebyla k vidění vážnější příležitost, která by mohla změnit bezbrankový stav. Za zmínku snad stojí individuální akce Janduse, který střelou skrz Smetanu protáhl Žukovův beton. Za Vsetín se do palebné pozice dostal po přihrávce Roba Klhůfek, Pavelka však dokázal na jeho prudkou ránu zareagovat připravenou lapačkou. Po úvodních dvaceti minutách tak na prostějovském ledě platil bezbrankový stav.

Ve druhé dvacetiminutovce se diváci na Hané rozhodně nenudili. Do poloviny základní hrací doby padly čtyři branky. Nejprve udeřil Prostějov, který dokázal v úvodu druhé třetiny sevřít Valachy v obranném pásmu a po nahození Bartka se k puku dostal Ostřížek, jenž vyzval k zakončení do prázdné branky Petra Haška, bylo to vůbec poprvé v semifinálové sérii, kdy se Prostějov ujal vedení. Následnou euforii Jestřábů podpořila přesilová hra. Valaši se ale dokázali prosadit ve vlastním oslabení, vyhození Jenáčka zachytil Pavel Klhůfek, vyměnil si puk s Holcem a nekompromisně zavěsil pod horní tyč Pavelkovy brány.

Jestřábi ovšem chybu napravili a ještě v téže minutě si náskok vzali zpět. Střelu Staňka vsetínský brankář vyrazil před sebe, kde se s pukem vytočil Matouš Venkrbec a poslal znovu domácí do vedení. Vsetín se přesilové hry dočkal v čase 26:29 a dokázal být podruhé v sérii úspěšný. Přihrávku Jonáka zpoza branky dokonale zužitkoval Daniels Berzinš a bylo znovu vyrovnáno. Zelenožlutí mohli pomýšlet i na obrat ve skóre, v další přesilové hře dokázal Jenáček prostřelit Pavelku, po dorážce puku se natahoval Klhůfek, ale domácímu brankáři na poslední chvíli pomohl bránící Malák.

K radosti domácího publika se do konce druhého dějství prosadili Jestřábi. Vyhození vsetínské obrany zachytil na modré čáře Bartko a okamžitě puk nahodil směrem na Žukova, puk pak usměrnil za záda vsetínského strážce svatyně šikovnou tečí Tomáš Jandus. Po dvou třetinách měl tak Prostějov blíže k získání prvního bodu v semifinálové sérii.

Jestřábi se na startu třetí třetiny nesnížili k bránění hubeného vedení. Naopak mohli náskok navýšit, ale Illéšovi nebylo souzeno ani ve slibném úniku, když branku Valachů přestřelil. Chvílí poté se ke slibné střele dostal Jansa, Žukov však držel naděje Vsetínských. Zelenožlutí mohli vyrovnat po střele Jenyše, kdy se puk odrazil na hůl Lichance, ale vsetínský forvard nedokázal zamířit do odkryté branky.

Vsetín musel hru otevřít, Prostějov ale mohl útočným choutkám Valachů učinit přítrž, když v rozehrávce chyboval Klhůfek, Jandus ale na Žukova v bekhendovém zakončení nevyzrál. S ubývajícím časem vsetínský nápor sílil. Ten podpořila i přesilová hra, kdy Jestřábi pykali za příliš mnoho hráčů na ledě. V přesilové hře se k zakončení ze slotu dostal Holec, nejprve ale jeho pokus Pavelka vyrazil a následně vsetínský útočník branku minul. Další velkou příležitost měl po nahození Kajínka Klhůfek, ale z hole vsetínského útočníka puk pouze proletěl prostějovským brankovištěm. Vsetínu nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře, Jestřábi uhájili těsně vítězství a snížili stav semifinálové série na 1:2.

Aleš Totter (LHK Jestřábi Prostějov): „Dlouho jsme čekali na ten první gól a vždycky když jsme se dostali do vedení, tak jsme chvíli na to inkasovali. Poté jsme ale správně zůstali aktivní na modré čáře, přečetli jsme rozehrávku Vsetína a díky teči v před brankovém prostoru jsme si vzali náskok zpátky. Zápas jsme pak díky maximální obětavosti a bojovnosti dokázali dotáhnout do vítězného konce. Jsme zpátky v sérii a zítra do toho jdeme nanovo!“

Radim Kucharczyk (VHK ROBE Vsetín): „První třetina byla z obou stran opatrná a s minimem šancí. Ve druhé části udělal Prostějov ve své hře spoustu chyb, my také, a oni nás za to potrestali třemi góly. My vstřelili jenom dva. Oba týmy se radovaly v přesilovkách. Ve třetí třetině jsme měli větší střeleckou převahu, celkově byl poměr střel 17:30 pro nás. Vytvořili jsme si tlak, šli za vyrovnáním, ale domácí to v závěru se štěstím přečkali. Po středě vedeme v sérii 2:1 na zápasy a ve čtvrtek chceme získat třetí bod. Na závěr bych chtěl poděkovat vsetínským fanouškům, kteří za námi do Prostějova přijeli a podporovali nás, atmosféra byla skoro jako na domácím ledě.“