Jestřábi se snažili zápas zdramatizovat, body přesto zůstávají na Lapači

Helena Hegeďová • 14.01.2019

Do vedení poslal Valachy v páté minutě Kopta, čímž vzal hostům vítr z plachet. Akce Jestřábů ale neutichly nadobro, a tak se musel mít na pozoru nejen Neužil, ale i Gába. Hosté soupeře v první třetině přestříleli, přesto se z dalšího přesného zásahu radoval Vsetín. Navázal na to také ve druhé třetině, čímž získal tříbrankové vedení. Do třetího dějství se však šlo za stavu 3:1 a hosté si cílevědomě šli pro další branku. Ta ale do Gábovy sítě nepadla a na druhé straně kluziště se prosadil Pitule, který stanovil konečný výsledek zápasu.

CHANCE LIGA - 46.kolo po 14.1.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
4:1(2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Kopta, 20. Rác (Mikuš, Theoret), 22. Rob (Jonák, Pechanec), 57. Pitule – 35. Račuk (Žálčík, Mikliš). Rozhodčí: Doležal, Dědek – Měkýš, Coubal. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2510. Střely na branku: 33:33. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Mikuš, Hryciow, Slováček, Teper, Frolo, Jeřábek, Jenáček – Vávra, Kucharczyk, Rác – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Pitule, Theoret – Klímek, Šilhavý, Vítek.
LHK Jestřábi Prostějov: Neužil – Žovinec, Mikliš, Čáp, D. Kolář, Havlík, Husa – Starý, Račuk, Žálčík – Venkrbec, Prokeš, Nouza – L. Luňák, V. Meidl, Dvořáček – Matýs, Krejčiřík.

Valaši naskočili do utkání výborně a hned v první minutě se povedenou střelou prezentoval Radim Kucharczyk, který prověřil gólmana hostí u levé tyčky. Na druhé straně mohl skórovat Prokeš, jehož přihrávka před bránu nenašla žádnou z hokejek spoluhráčů. Pár minut si hráči přehazovali kotouč ze strany na stranu, až se po chybné rozehrávce dostali Jestřábi do přečíslení dva na jednoho. Tuto šanci  vykryl domácí obránce Teper, jenž se do střely položil a nedal tak Čápovi možnost nahrát na svého spoluhráče. Se střelou z úhlu si následně již Gába poradil. Ve 4. minutě se do úniku dostal domácí Ondřej Kopta, který vychytal nepřesnou rozehrávku na modré a jel sám na gólmana hostí. Nakonec se prosadil kličkou k levé tyčce. Nebezpečná byla i střela Jeřábka, kterou ale Neužil vytěsnil pravým betonem. V půlce první třetiny mohl vyrovnávat Starý, který se dostal ke kotouči těsně na hraně brankoviště, zakončit přesně však nedokázal. Hosté si následně vybojovali faul a na trestnou lavici usedl Kopta. V přesilové hře nejprve vystřelil Nouza z vrcholu levého kruhu. Gába ale chytil kotouč mezi betony. Žádná nebezpečnější akce již k vidění nebyla. Ve 12. minutě dali i hosté možnost okusit domácím hru v početní výhodě. Valaši kombinovali a ke střele z mezikruží se odhodlal Jonák, kotouč však zasáhl připraveného Neužila. Valaši následně nic dalšího nepředvedli.

Až při hře 5 na 5 byl v šanci Rob, jenž ale přestřelil. Následně se při zmatku před domácí bránou dostal ke kotouči Žovinec, ten ale i na několikátý pokus Gábu nepřekonal. Další přesilovou hru zařídil Valachům Husa. Kombinace Valachů byly zprvu nepřesné, nakonec se ale k dorážce od pravé tyčky odhodlal Roman Rác a kotouč Neužilovi propadl kolem tyčky.

Druhé dějství začali lépe hosté. Jenž jako první prověřili pozornost domácího gólmana. Ke štěstí domácích však dokázal vstřelil branku Luboš Rob, jenž vyslal střelu na gólmana, která se odrazila nad brankovou konstrukci a nakonec spadla až za záda Neužila. Na druhé straně zkusil nenápadnou střelu Luňák, tu ale Gába chytil. Nebezpečnou střelu předvedl ve 26. minutě Theoret, jenž tečoval střelu Frola od modré. Následovala další přesilová hra pro domácí tým. Tu mohl hned ze začátku proměnit Rob, jeho teč ale za brankovou čárou neskončila. Další nevyužitá přesilovka v zápase. Hned na to šli hosté opět do čtyř. Valaši se v této přesilové hře ani nedostali do zakončení. Šanci Prostějova na branku měl na hokejce Venkrbec. Gába ale nezaváhal a kotouč vyrazil mimo. Obrovskou šanci vytvořil Rob Mikušovi. Rob mu nahrál do jízdy mezi kruhy a Mikuš pálil z první. Gólman hostí ale pohotovým a neuvěřitelným pohybem lapačky domácího hráče vychytal. První branku vstřelili hosté ve 35. minutě. Do střelecké pozice se dostal Marek Račuk, který po kombinaci zavěsil do prázdné brány. Následovala kombinace, kde mohl snižovat Žálčík, který zasáhl pouze připraveného Gábu. Hned přišlo oslabení pro Vsetín, kde byli domácí aktivnější a svou důraznou hru si vynutili faul a s ním i vyrovnání sil na kluzišti. Necelé 2 minuty před koncem třetiny byl sám před bránou Theoret, který však neúspěšně zakončoval mezi betony.

Poslední třetinu začali aktivněji opět hosté. Gábu ale svým střeleckým pokusem nepřekonali. Na kotouči se drželi skoro pět minut a Valachy místy nepříjemně tlačili. První nebezpečný výpad do útočné třetiny předvedl Kopta s Pitulem. První jmenovaný však bránu přestřelil. Nebezpečnou střelu následně předvedl Dvořáček, který se ocitl sám před Gábou. Nakonec však kotouč mířil mimo tři tyče. V 48. minutě byl počet střel na obou stranách vyrovnaný 25/25. hosté jakoby cítili možnost převzít střeleckou převahu, sypali na Gábu jednu střelu za druhou. Zamknout Valachy v obranném pásmu se jim ale nepodařilo. Hra Prostějova byla ale aktivnější a důraznější. Hře Vsetína nepomohlo ani vyloučení Slováčka a následná hra ve čtyřech. Nebezpečný výpad zde sice měl Pechanec, který však gólmana hostí neprostřelil. Prostějov si dlouho hru v početní výhodě neužil, protože se po pár sekundách odebral také do čtyř. Při vyrovnané hře zahrozil Dvořáček, který poslal kotouč po ledě. Ten si Gába pohlídal. Čtyři minuty před koncem zápasu dokázal za brankovou čáru protlačit kotouč Tomáš Pitule, který zůstal před Neužilem nikým neatakován, a tak měl již snadnou práci, a Vsetín si tak pojistil vítězství a nepřipustil možné závěrečné drama. V závěru mohl skóre korigovat ještě Vítek, jeho pokus skončil na prsou gólmana hostí. Hned na to po kombinaci zakončoval Teper, i jeho pokus však gólman hostí vychytal. Závěrečný tlak Prostějova přerušil ofsajd a hosté už do konce zápasu skóre korigovat nezvládl a z Valašska i přes sympatický výkon jedou s prázdnou.

Jiří Vykoukal (LHK Jestřábi Prostějov) - Ačkoli výsledek mluví pro soupeře, myslím si, že na to, že jsme měli menší počet přesilovek a počet střel byl vyrovnaný, bych se nebál říct, že jsme byli lepším týmem. Bohužel jsme však dělali individuální chyby, které dokázal, na rozdíl od nás, soupeř využít. Dvě chyby fatální a jeden vlastní gól. I přesto jsem musel hráčům poděkovat, protože ten zápas jak takticky tak herně odedřeli. Bohužel děláme individuální chyby, které nás již stály mnoho bodů, ale věřím že do dalších utkání si přeneseme chuť z utkání se Vsetínem. Dnes byla na střídačce parádní atmosféra. Střídačka fungovala, kabina fungovala, takže dnes hráčům patří za přesvědčený výkon, i když nevezme body, velké díky.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín) - Po hektickém utkání s Budějovicemi jsme se dneska pomaleji rozehřívali a než jsme rozjezdili nohy, tak to nebylo ono. Naštěstí jsme v prví třetině dali dva góly, které nám určitě hodně pomohly a druhou třetinu jsme odehráli dobře. V poslední třetině nás Prostějov zatlačil a měl několik možností zdramatizovat zápas. Naštěstí podal David Gába výborný výkon a hodně nám pomohl k tříbodovému vítězství. Teď jdou utkání v rychlém sledu a je těžké podávat každý zápas vyrovnané výkony, takže jsme rádi hlavně za ty tři body.