Dorostenci na Šumperk zprvu ztráceli, nakonec však vyšli jako vítězové

Anna Pavlína Sedláčková, Helena Hegeďová • 13.02.2019

První třetina nezačala pro vsetínské dorostence šťastně, neboť jim hned v 1. minutě Šumperk vstřelil gól. Dominance hostů pokračovala až do konce třetiny, kdy se do kabin odcházelo za stavu 0:2. Ve druhé části zápasu už bylo vidět lepší nasazení Vsetína, když se ve 29. minutě trefili hned dvakrát. Třetí třetina tak začínala od nuly, kde se Valachům podařilo napravit první třetinu a Šumperku vstřelili opět dva góly. V nadstavbě byl zraněn vsetínský hráč Dořičák, to ale domácí neoslabilo a za záda Ryšavého se trefil Dědek.

ELIOD Extraliga dorostu - 13. kolo - 2. část st 13.2.17:45
HK MD Šumperk
4:2(0:2, 2:0, 2:0 - N 1:0)

Branky a nahrávky: 29. Půček (Babeliak, Velikovský), 29. Čajanová (Dořičák), 49. Kočí (Půček, Babeliak), 60. Půček (Babeliak), 65. Dědek (Půček, Babeliak) – 1. Kučera, 6. Fibigr (Kučera). Rozhodčí: Hykel – Poruba, Rožánek. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 78. Střely na branku: 42:24. Průběh utkání: 0:2, 4:2.

VHK ROBE Vsetín: Tkadlec – Machů, Velikovský, Kočí, Mikula, Dořičák, Kuchařík, Krajčík – Bednařík, Jurek, Babeliak, Adámek, Matějíček, Půček, Dědek, Turek, Čajanová.
HK MD Šumperk: Ryšavý – Seidenglanz, Minařík, Kareš, Blaško, Koutecký – Burda, Slováček, Kučera, Diviš, Fibigr, Trögner, Janech, Haas, Šucha.

Skóre utkání otevřel již po 55 sekundách šumperský kapitán Jan Kučera, když tečoval nehlídaný kotouč do Tkadlecova protipohybu, přesně mezi jeho betony. Valaši se mohli o srovnání pokusit hlavně v přesilové hře, kdy od modré nebezpečně pálili Kuchařík nebo Dořičák. Všechny podobné pokusy končily na Ryšavého lapačce. V brance však skončila střela z vrcholu pravého kruhu, o kterou se postaral hostující útočník Jiří Fibigr.

První a druhou šumperskou branku dělilo přesně pět herních minut a domácí tak už od šesté minuty museli dotahovat dvoubrankové manko. To mohl v dobré šanci smazat Bednařík, jeho střelu však zablokoval Minařík. Vsetínu ke skórování nepomohla ani další přesilová hra, gólman Ryšavý působil ve svém brankovišti sebevědomě, což se odráželo v jeho dobré práci. Stejně dobře si vedla i hostující obrana.

Druhá třetina přinesla hned ze svého kraje další vyloučení na straně Draků. To už domácí tým vyprovokovalo k lepší hře a Vsetínští se více tlačili do branky. Nadějně vypadlo už přečíslení Dědka s Kuchaříkem, které skončilo přihrávkou mezi dvěma hlavními aktéry. Tu zablokoval Kareš. Gólová ale byla střela Jana Půčka, který zakončoval za jízdy sám. Neuběhla ani minuta a bylo srovnáno. No levém křídle se totiž uvolnila Sára Čajanová a poslala puk do vzdálenějšího horního rohu. Kotouč v této situaci nejprve trefil levou tyčku těsně pod její spojnicí s břevnem a následně se právě od horní tyčky odrazil za záda Ryšavého. Vsetínští mohli skóre dokonce otočit, ale Turek v přesilovce netrefil prázdný prostor nad ležícím gólmanem.

A stejně tak se z dobrých pozic netrefovali ani další hráči Vsetína. Tkadlec například vykopl Trögnerovu střelu z ostrého úhlu a do pásma se s pukem na holi dostal Dědek. Byl o něj obrán, ale následně ho zpět získala Čajanová a nahrála Dědkovi, který byl nehlídaný v mezikruží. Ten trefil jen pravou tyčku. Kočího nájezd zase zlikvidovala Ryšavého lapačka a Půčkova střela skončila mezi betony, v další šanci byla i Čajanová. Na druhé straně objel branku a k levé tyčce zakončil Janech. Valaši byli na konci druhé části zápasu daleko lepším a aktivnějším týmem, třetí branka ale ne a ne přijít. A to ani po přečíslení Turka s Bednaříkem.

Třetí třetina začala také přesilovou hrou, ale tentokrát na straně Šumperka, protože byl dvě sekundy před koncem předchozí části vyloučen Půček. Toto oslabení Valaši bez problémů ustáli a opět se nahrnuli do útočné třetiny, i když jejich pokusy už nebyly tolik nebezpečné. Přineslo jim to však početní výhodu. Branka za záda Ryšavého ale padla až těsně po ní. Jan Půček poslal střelu z pravého kruhu a nad pravé rameno brankáře ji přesně tečoval Václav Kočí. Do konce třetí třetiny zbývala její polovina a Valaši se poprvé v zápase dostali do vedení.

Draci měli na druhou stranu dost času na to vyrovnat a ukázat, že si dvoubrankový náskok v první třetiny nevypracovali náhodou. A o to se také snažili. V přesilovce se usadili před brankou gólmana Tkadlece a stříleli, hlavně z mezikruží. Na druhé straně využil tohoto stažení hostující formace Kuchařík, který z brejku trefil Ryšavého pravý beton. Stejně tak drželi Valaši svého soka pod tlakem při své přesilovce. V té se do horního pravého rohu trefil Kočí, ale až po odpískání ofsajdu. Padesát dva sekund do konce třetí dvacetiminutovky už se ale branka slavila. Jan Půček totiž trefil prázdnou šumperskou bránu.

Prodloužení přineslo šanci Kareše nebo brejk Kuchaříka s dorážkou Jurka, potažmo individuální akci Trögnera. Vše se ale rozhodlo až tři sekundy před jeho koncem, když do prázdné brány za dezorientovaného brankáře dorážel kotouč Matyáš Dědek.

Jan Dědek (VHK ROBE Vsetín): Měli jsme špatný úvod utkání, ve kterém jsme individuálními chybami dovolili soupeři vedení 2:0 po první třetině. Do druhé třetiny jsme nastoupili s pozměněnou sestavou a výkon se zlepšil, i když to bylo pořád vyrovnané utkání. Musím říct, že jsme si vytvořili řadu šancí, ale chyby v obranné činnosti nás opět strašně moc srážely. Škoda neproměněných šancí. Měli jsme tam několik přečíslení, která jsme nevyužili. Jinak musím říct, že kluci zabojovali a svým výkonem dovedli zápas do vítězného konce a k bodu v prodloužení.