Zlepšená vhazování? Vzali jsme si to víc za své, říká Adam Zeman. Zaměřit se chce i na přesilovky

Redakce • 21.03.2021

První utkání čtvrtfinálové série na ledě Vrchlabí hokejisté VHK ROBE Vsetín ztratili těsně v prodloužení, v tom druhém nedovolili soupeři skórovat a vyrovnali stav vyhecované partie na 1:1. Nyní jsou před nimi další dva duely na domácím ledě. „Připravujeme se hlavně na nejbližší úterní utkání. Chceme jít zápas od zápasu,“ má jasno útočník Adam Zeman, autor dvou vsetínských gólů ze sobotního klání.

První utkání ve Vrchlabí jste ztratili v prodloužení, v tom druhém jste soupeři nedovolili skórovat a vyrovnali stav série na 1:1. Co jste pro sobotní odvetu změnili?
Do prvního utkání jsme nevstoupili dobře, po úvodní třetině jsme prohrávali 0:2. Řekli jsme si, že do druhého dvacetiminutovky musíme nastoupit jako úplně jiný tým, a to se nám povedlo. Vyrovnali jsme na 2:2, po čtyřiceti minutách to bylo 3:3. Je škoda, že jsme pak nezvládli prodloužení a v oslabení inkasovali. U druhého zápasu jsme věděli, že do něj musíme vstoupit jinak a zbytečně neinkasovat. To se povedlo, vstřelili jsme gól na 1:0 a nedali soupeři nějakou vyloženou šanci skórovat. Pohlídali jsme si to, zvýšili vedení na 2:0 a myslím, že jsme zaslouženě vyhráli.

Je s ohledem na vývoj série důležité vstřelit první gól, aby soupeř musel hru více otevřít?
Vždycky je to tak, že kdo dá první gól, tak se uklidní a hraje se mu pak líp. Ale i když se nám podaří vstřelit branku, nesmíme polevit, ale naopak přidat. A snažit se odskočit soupeři na co největší rozdíl. Zatím se nám to moc nedařilo a věřím, že to doma prolomíme.

Co už se vám zlepšit podařilo, je úspěšnost při vhazování. Zatímco v pátek jste vyhráli 33 procent buly, v sobotu už 55. Jak se dá tato činnost prakticky přes noc zdokonalit?
Nevím, jestli během noci, ale trenéři nám často kladou na srdce, že buly musíme zlepšit. Je pravda, že jich hodně prohráváme a pak musíme zbytečně o puk bojovat. Možná jsme si to vzali víc za své, a proto se nám vhazování dařila v sobotním utkání více. Věřím, že to takto bude i v třetím zápase na domácím ledě.

Čím si vysvětlujete, že v sobotním utkání padlo 89 trestných minut?
Je to docela vyhrocená série, jsou tam emoce. Nikdo nechce dát nikomu nic zadarmo, ani kousek ledu. Každý do toho chce dát všechno, není se na co šetřit. To samé očekávám v úterý a ve středu na Lapači. Musíme na to být nachystaní, disciplinovaní a při šarvátkách se udržet.

Je možné pro domácí zápasy zlepšit využití přesilovek podobně jak se vám to podařilo u vhazování?
Myslím, že se na to zaměříme a přesilovky potrénujeme. Musíme něco vymyslet, protože naše početní výhody popravdě nebyly moc dobré. V play-off tyto věci rozhodují zápasy a někdy i celé série. Musíme na tom zapracovat, abychom v tomto byli lepší.

Sobotní utkání jste rozhodl dvěma trefami, každá padla ze stejného prostoru. Šlo o nacvičené situace, nebo to vyplynulo ze hry?
Při prvním gólu mi dal v přesilovce skvělou přihrávku Roman Vlach, bylo to do prázdné brány. Bylo to ze stejné pozice jako druhý gól. Nic secvičeného, ale vyplavalo to tam na mě, tak jsem zakončil a naštěstí to tam spadlo.

Prožíváte skvělý vrchol sezony. Zatímco ještě na podzim jste byl bez smlouvy, nyní táhnete mužstvo a za posledních čtrnáct utkání jste nasbíral patnáct bodů…
Je to příjemné. Na začátku jsem nehrál úplně v pohodě. Rozkoukával jsem se tady a předtím jsem dlouho neměl smlouvu. Nebylo to nic moc, ale postupem času jsem se do toho dostal a teď se mi hraje celkem dobře.

Stav série je 1:1. Jak vyhlížíte dvojici domácích utkání?
Připravujeme se hlavně na nejbližší úterní utkání. Chceme jít zápas od zápasu. Čeká nás třetí duel doma, který chceme urvat a jít do vedení v sérii. Uděláme pro to všechno.