Začíná druhá část Extraligy dorostu. K záchraně potřebujeme daleko víc práce, říká trenér Barus

Helena Hegeďová • 03.12.2021

Po úvodních osmnácti kolech se startovní pole dorostenecké extraligy rozdělilo do pěti skupin. Vsetínští budou pokračovat v šestičlenné skupině "E", v níž sehrají dvacítku utkání. Poslední dva týmy sestoupí do Ligy dorostu, což je nejen pro Valachy velký strašák. "V této situaci nejsme poprvé. Vždycky to bylo těžké a pokaždé jsme se z toho dostali, takže věříme, že se z toho dostaneme i teď," zachovává optimismus trenér Miroslav Barus.

Dorostenecká extraliga se tento týden přehoupne do své druhé části. Jak hodnotíte tu úvodní?
První část soutěže byla z naší strany špatná. Vzhledem k postavení v tabulce a bodům se není o čem bavit. Nemůžeme být spokojení my ani hráči. Ztratili jsme po našem přístupu nějaké zápasy a dostávali jsme moc gólů. Celkově nejsme spokojeni s prací v zápase. Cíl je pořád stejný, zachránit se v soutěži. K tomu ale potřebujeme daleko víc práce na ledě i mimo led.

Co tedy bude nejdůležitější?
Sbírat body, to bude nejdůležitější. Kluci vědí, jak mají hrát. Neustále jim to hustíme do hlav. Nemůžu říct, že se potýkáme s úplně špatným přístupem, ale v určitých fázích zápasu máme laxní přístup. To znamená, že jsme schopní se soupeřem bruslit, jsme schopní v určitých zápasech bojovat, ale nejsme disciplinovaní u nás ve třetině a občas schází koncentrace a nasazení.

Ve druhé části soutěže už se bude přímo sestupovat. Může to tým ovlivnit?
Já si myslím, že to ovlivňuje všechny už od začátku. To si nebudeme říkat, že ne. Všichni to mají v hlavách, ale samozřejmě čím míň zápasů bude do konce a tým stále nebude zachráněný, tak bude větší roli sehrávat psychika.

Jak moc složité to bude?
Každý rok je to složité. V této situaci nejsme poprvé. Vždycky to bylo těžké a pokaždé jsme se z toho dostali, takže věříme, že se z toho dostaneme i teď.

Do nadstavby se přenáší body z první části. Je to pro vás výhoda, nebo nevýhoda?
V nadstavbové soutěži je samozřejmě dobré mít nějaký bodový náskok, ale dostáváme se do téhle části soutěže, kdy si bereme body navzájem, a kdy do toho nezasahují výsledky i týmů umístěných na 1. - 4. místě. V tuhle chvíli je soutěž nastavena takto a je úplně zbytečné přemýšlet o tom, jestli by to mohlo být jinak. Mohli jsme mít větší počet bodů, možná i míň, ale vycházíme z toho, co máme. Ve hře je ještě spousta bodů, o které budeme navzájem bojovat a brát si  je mezi sebou.

Jaký vás teď čeká program?
Hrajeme pořád stejně, zatím se nic nezměnilo. Hrací dny zůstaly stejné, takže opět čtvrtek a sobota. Hrajeme a trénujeme ve stejných kolejích jako doposud.