Za stavu 2:0 se zbytečně bojíme o výsledek, řekl Tomáš Vávra

Jan Tajzler • 10.10.2017

Vsetínští hokejisté odehráli ve Frýdku-Místku podobné utkání jako v Prostějově. Znovu se jim podařilo velmi rychle dostat do dvoubrankového vedení, avšak tentokrát jej zelenožlutí ztratili ještě před první sirénou. Po zbytek utkání byli Valaši stále na dostřel a bodové naděje drželi až do závěru utkání, přesto se na Lapač vracejí svěřenci trenéra Dopity znovu bez bodu. Další vsetínskou ztrátu z venkovního prostředí jsme tentokrát rozebrali s Tomášem Vávrou- Člen druhé útočné formace byl po utkání viditelně zklamaný, přesto odhodlaný směrem k dalším zápasům.

Podobně jako v Prostějově, i ve Frýdku-Místku jste se dostali rychle do dvoubrankového vedení, přesto se vám opět nepodařilo bodovat, čím si to vysvětlujete?
Ve Frýdku-Místku za to mohl hrozný výpadek v první třetině, kdy jsme během několika minut přišli o dvoubrankový náskok. Podobně jako v Prostějově jsme začali dobře, tam jsme alespoň v první třetině vedení udrželi, ale ve Frýdku nás srazily hrubé chyby, které soupeř okamžitě trestal. Toho se musíme vyvarovat.

Za stavu 2:0 jste přeci jen byli chvíli na koni. Druhé brance předcházela chyba v rozehrávce Frýdku-Místku a soupeř chyboval i následně a ve vzduchu visela třetí branka. Nemyslíte si, že právě to mohlo být vzhledem k průběhu první třetiny rozhodující?
Rozhodně ano. Myslím, že kdyby se nám podařilo třetí branku vstřelit, tak by to soupeře položilo. Každého soupeře položí, když rychle prohrává 3:0 navíc doma. Ale bohužel na kdyby se nehraje. My jsme měli k dispozici vedení 2:0 a tento stav jsme si měli pohlídat. Hlavně venku, když už se dostanete to takového náskoku, tak si musíte minimálně první třetinu pohlídat a uhrát ji s nulou, bohužel my jsme to nedokázali. V utkání máme momenty, kdy hrajeme lépe než soupeř, ale pak je vystřídají momenty, kdy máme totální výpadky a předvádíme chaos v obranném pásmu. Lítáme po ledě hlava nehlava a děláme takové věci, které ani netrénujeme. Pak nabíhá přemíra snahy, začneme se bát o výsledek, a když to řeknu slušně, tak se z toho zbytečně poděláváme, začneme chybovat a inkasujeme zbytečné branky. Je to obrovská škoda, protože potřebujeme sbírat body.

Když se zaměříme na venkovní utkání Vsetína, tak mimo Kladno jste vždy dobře začali, pak jste ale inkasovali a ta první branka jakoby mužstvo srazila dolů. Jde o nedostatečně sebevědomí nebo nezkušenost mužstva?
Spíš si myslím, že se po první brance zbytečně začneme strachovat o výsledek. Nám se v utkání podaří dostat do psychické pohody, když dáme na 2:0 a vše je na dobré cestě. Jenže pak dostaneme kontaktní branku a znovu začneme bláznit a klepat se, že utkání soupeř srovná a budeme muset začínat znovu od nuly. Nevím, co k tomu moc říct, nejspíš bude zapotřebí angažovat nějakého sportovního psychologa, který nás za stavu 2:0 uklidní, protože to už není možné. Dokonce si myslím, že venku hrajeme i lépe než doma, ale nedokážeme nadějně rozehrané utkání udržet.

Vraťme se však k utkání ve Frýdku-Místku. Do druhé třetiny jste vstupovali za vyrovnaného stavu 2:2, přesto vás Rysi prakticky k ničemu nepustili. V čem si myslíte, že vás Frýdek předčil?
Soupeř výborně bruslil, mají v týmu mladé kluky, kteří jsou výborní na puku. Hráli houževnatý hokej, ale my jsme na to byli připraveni a věděli, co od nich čekat. Právě naopak si myslím, že jsme měli hrát chytřeji, bohužel jsme neustále na něco čekali a z toho pramenily chyby. Jsem po utkání plný emocí, ale myslím si, že některé výroky rozhodčích byly při nejmenším sporné, hrozně těžko se mi zápas ve Frýdku hodnotí.

V závěru jste se přeci dostali na kontakt a před závěrečnou sirénou si vytvořili obrovský tlak podpořený power-play. Co myslíš, že scházelo ke kýženému vyrovnání?
Nechci říct, že nám chybí štěstí, tomu se mu si jít naproti. Ale když si vybavím jejich čtvrtou branku, kdy jejich hráč chce dávat přihrávku přes pásmo a trefí našeho beka do brusle a je branka, kdy to náš brankář dostane mezi nohy. Takové branky nás strašně sráží dolů, naopak my se na branku strašně nadřeme. V závěrečné power-play mi kluci říkali, že to tam skákalo několikrát u tyčky, ale bohužel. Možná nám trochu toho štěstíčka opravdu chybí.

Nyní vás čeká díky odloženému utkání v Benátkách delší pauza, ale zase na druhou stranu o víkendu vás čekají dva zápasy ve dvou dnech. Nemyslíte si, že vás čeká prudká změna, kdy budete bez zápasového tempa a pak najednou dvě utkání v řadě?
Po utkání ve Frýdku-Místku jsme dostali den volna. Musíme to utkání hodit za hlavu a od hokeje si trochu odpočinout. Pak znovu najedeme tréninkový režim a budeme se připravovat na víkendové soupeře. Co si budeme povídat, musíme začít sbírat body. Nastává fáze, kdy už jsme si téměř všechny soupeře oťukali, jdeme do druhého kola a v těch domácích zápasech musíme začít podobně jako venku. Vstřelit klidně i ušmudlanou branku a celkově se z toho musíme odrazit. Máme prakticky týden volno, o víkendu musíme začít konečně hrát náš hokej a začít sbírat body, protože takové ztráty jako ve Frýdku či v Prostějově jsou obrovské škody.