Vstupenky online

Z venkovních kluzišť chceme vozit bodů více, říká po první polovině základní části Luboš Jenáček

Redakce • 03.12.2018

Chance liga má za sebou první polovinu základní části. Vsetín do ní bude vstupovat z páté příčky se zápasem k dobru a to už ve středu na ledě Jestřábů z Prostějova. Což je i aktuální tabulkový soused Valachů. Tématem rozhovoru s trenérem Lubošem Jenáčkem však byla hlavně první polovina základní části. Jak ji hodnotí a s jakými cíli budou vsetínští hokejisté vstupovat do druhé poloviny základní části?

Trenére, jak hodnotíte uplynulou první polovinu základní části?
My si spíš vyhodnocujeme jednotlivé čtvrtiny soutěže. Pokud vezmeme první, tak jsme v ní udělali 27 bodů. Mohlo jich být ještě více, ale chtěli bychom z každé čtvrtiny mít aspoň pětadvacet bodů, abychom v konečné tabulce měli 100 bodů, což by mělo stačit na to, abychom play-off začínali doma. Ve druhé čtvrtině jsme nahráli 22 bodů, ale máme ještě zápas k dobru na domácím ledě s Litoměřicemi, který byl přeložen na únor. Hlavně ve druhé čtvrtině nám chybí body z venkovních zápasů. S domácími zápasy jsme poměrně spokojeni. Venku jsme měli uhrát o šest až devět bodů více. V tomto je naše rezerva. Pokud bychom ty body venku udělali, tak se pohybujeme na hraně druhého místa. Zatím se pohybujeme na hraně třetího až šestého místa, tabulka je vyrovnaná. Ve druhé polovině základní části budeme chtít získat bodů více.

Čemu přisuzuje fakt, že se doma týmu daří o mnohem více než venku?
Ve sportu obecně výhoda domácího prostředí prostě je. Není to úplné pravidlo, ale většina týmů doma vždy udělá více bodů, ať už je to hokej, fotbal nebo třeba basketbal. Doma je doma. I ti hráči to v podvědomí mají. Jste ve svém zázemí, máte za sebou své fanoušky, což v našem případě platí dvojnásob. Není to však o tom, že bychom chtěli nějak rozdílně hrát doma a venku. Styl hry je daný. Možná by se venku mělo hrát více z obrany, ale nechceme hrát nějaký couvací hokej. Chceme hrát aktivně. Většinou je soupeř doma silnější, než když přijede k nám na Lapač. Nedaří se nám venku tolik prosazovat. Když vezmeme přesilovky, doma máme úspěšnost kolem 30 % a venku asi 13 %. Pokud prohrajete o gól, tak právě třeba ty přesilovky dělají ten rozdíl. Ve druhé polovině však chceme venkovní zápasy zvládat lépe a budeme na tom pracovat. Chceme z venkovních kluzišť vozit bodů více. Myslím si, že už v Budějovicích jsme neodehráli špatný zápas. Na takový výkon chceme navázat. Nejlépe už ve středu v Prostějově.

Bodově dominuje formace Pechanec, Rob, Jonák. Čekali jste, že budou tým tolik táhnout?
Byli bychom rádi, kdyby se prosazovaly všechny čtyři formace. Nebo minimálně první tři útoky. Pokud to jedné formaci v zápase nevyjde, tak aby byly schopné dát gól i další formace. Je dobré mít tak silnou formaci, ale na druhou stranu je tým více zranitelný. Když vypadne ze hry Kuba Teper, Antonín Pechanec, tak je to na hře formace znát. Právě v tomto by to ostatní hráči měli vzít více na sebe a být více produktivní, aby i oni dokázali zápase rozhodnout. Nepočítali jsme s tím, že budeme mít až tak dominantní útočnou formaci. Stále si myslíme, že je tady kvalita na to, aby se vytvořily tři útočné formace, které budou vyrovnané. Aby zápasy mohla rozhodovat jakákoliv lajna. Ve čtvrté formaci jsou kluci určeni hlavně na to, aby dobře bránili, bojovali a brali energii soupeři. Ti svou úlohu plní.

Od 11. prosince již nebudou muset povinně nastupovat hráči ročníku 1999 a mladší do zápasů Chance ligy. Za Vsetín se ukazovali hlavně Lukáš Jindra, Tomáš Ondračka, Jakub Jenáček, Daniel Klímek a Lukáš Frydrych. Jak obstáli?
Měli zápasy, kdy naznačili svůj potenciál, že by se s nimi do budoucna mohlo počítat. Na druhou stranu měli i utkání, kdy to tak slavné nebylo. Byl vidět až přílišný respekt, což je na jednu stranu pochopitelné. Ono se to nezdá, ale skok z juniorského do seniorské hokeje je obrovský. Zvlášť při současné kvalitě juniorské extraligové soutěže. Hraje ji čtyřiadvacet týmů a kvalita je rozmělněná po všech týmech. Nemyslím si, že to kluky na dospělý hokej nějak připravuje. Kluci musí neustále na sobě pracovat, a to více než starší hráči. Je to jenom na nich. Musí se snažit být co nejlepší a neustále se zlepšovat. Velké rezervy mají v silové v přípravě. V tomto musí hodně dohánět. Je to samozřejmě i díky věku. Starší kluci mají za sebou více letních příprav a hodin v posilovně. Je to na nich, aby se vše snažili dohnat, a i po ukončení pravidla o nasazování mladých hráčů si znovu místo na soupisce vybojovali. V mých očích je to pravidlo nesmyslné. Buď mělo být na celou sezonu nebo vůbec. Uvidíme, jak si kluci povedou. Musí být u nich viděn progres a chuť se zlepšovat. Automaticky zadarmo nikdo nic nedostane.

Mezi fanoušky se často spekuluje o tom, kdy a kdo by měl chytat. Jak postupujete při výběru gólmanů na zápas?
Každý fanoušek je na jednu stranu trenér. Lidi tak mají o čem mluvit a každý má na věc nějaký svůj názor. My tady máme trenéra brankářů Romana Peschouta, který s klukama perfektně pracuje a nějakým způsobem je výběr gólmana na zápas v jeho dikci. Samozřejmě po konzultaci s námi trenéry. My chceme, aby oba gólmani byli rovnoměrně vytížení a aby byli v zápřahu. Tak aby na závěr sezony byli oba vychytaní. V play-off už je to trochu jiné. Pokud budou mít oba výkonnost jakou mají, v mých očích vyrovnanou, tak to bude pokračovat v těch porcích jako do teď, kdy se střídají po dvou-třech zápasech. Nyní už budeme zohledňovat i fakt, že na některé soupeře se brankářům dařilo více a na některé méně, takže i dle toho budou nasazování. Myslím si, že máme dva dobré gólmany. Měli výborná utkání, ale i utkání, kde jim to úplně nevyšlo. To je hokej, a tak to má každý brankář. V jejich výkonnosti zatím nevidím problém. Naopak si myslím, že oproti loňské sezoně v tomto směru máme velký posun. Na gólmany se můžeme spolehnout jak na Davida Gábu, tak i Jana Šelepvněva. Oba chytají velmi dobře.

V minulých týdnech tým opustili William Mäkinen a Mikael Kuronen, kteří měli být lídři na svých postech. Plánuje se po jejich odchodu nějaká nová posila?
Určitě ještě budeme čekat na to, jak se vyvine situace kolem Mitche Theoreta. Pokud by se vrátil, tak by nám určitě pomohl. Dále se vrátil z hostování Ondra Kopta. Od 11. prosince už nebudou muset hrát mladí hráči, takže budeme mít celkem slušnou konkurenci, pokud budou všichni zdraví. Nic není uzavřeno. Pokud by se objevil někdo, kdo by tým opravdu zkvalitnil, tak bychom se tomu nebránili. Bavíme se o tom pořád, ale musíme být přesvědčeni o tom, že ten příchozí kluk je na tom lépe než naši ostatní hráči. Něco takového se zatím neobjevilo. Máme ještě čas do konce ledna. William Mäkinen měl být bek do přesilovky, takže nějakého beka s dobrou střelou bychom ještě uživili. Je to však otázka kvality, tak aby to nebylo rozšíření našich řad, ale zkvalitnění. Někdo takový se zatím neobjevil.

Překvapuje vás, že je tabulka letos tolik vyrovnaná?
Je pravda, že v lize momentálně není vyložený outsider. I Kadaň se zvedla a body udělala. Frýdek-Místek byl v první čtvrtině i chvíli poslední a ve druhé čtvrtině zase druhý. Motor v první čtvrtině první a ve druhé čtvrtině až kolem osmého místa. Ukazuje to na to, že soutěž je vyrovnaná. Je však i tak důležité se soupeři ze spodních pater tabulky neprohrávat a sbírat proti nim body. Tu soutěž nehrají jména, ale hrají to kluci na ledě. Pokud favorit zápasu utkání jen trochu podcení nebo se hráči v hlavě správně na zápas nepřipraví, tak soupeř svou bojovností může zápas urvat ve svůj prospěch. Bez stoprocentního bruslení a nasazení to prostě nejde proti nikomu. Až když se vše dělá naplno, tak by se mělo projevit ta větší šikovnost a hokejové umění jednotlivých hráčů a formací. Zatím se však sezona vyvíjí tak že, každý tým má nějakou vlnu a pak zase spadne do toho, že jednou vyhraje, pak zase prohraje a střídá se to. Proto je tabulka tak vyrovnaná a zamotaná. Potřebovali bychom ještě alespoň jednou takovou sérii, kdy se nám podařilo devětkrát za sebou zvítězit. Věřím, že až se kluci uzdraví, tak máme tým na to, abychom nějakou takovou sérii zase zopakovali.

Zmínil jste nemocné hráče. Jak to s nimi vypadá pro středeční zápas v Prostějově?
Uvidíme během úterý. Jirka Karafiát by měl být připraven stejně jako Antonín Pechanec. U Kuby Tepera a Michala Hryciowa je to ještě nejisté. Je to padesát na padesát. I tak bychom už měli být více kompletní a věřím, že v Prostějově to bude z naší strany dobré utkání.