Vstupenky online

Vydařený víkend staršího dorostu: Po příchodu brankáře Kohna jsou kluci v pohodě, chvalí muže s maskou Jan Káňa

Michal Veselý • 14.12.2009

Vydařený víkend mají za sebou svěřenci kouče Jenáčka, starší dorostenci získali z domácího dvojutkání šest bodů, čímž splnili plán na 100%. Liberec i Hradec Králové nebudou na Valašsko vzpomínat v dobrém, oba týmy odjížděly z Lapače s debaklem. Vsetínský dorost vstoupil do druhé části sezóny pravou nohou a udělal důležitý krok k postupu do play off. K vydařenému víkendu přispěl svou troškou do mlýna i odchovanec zlínského hokeje – Jan Káňa. „Věřím, že naši skupinu vyhrajeme a postoupíme do play off,“ říká bojovně důrazný útočník.

Honzo, máte za sebou první zápasy v další fázi soutěže, jak bys je zhodnotil?
Obě utkání byly velmi náročné, hlavně to proti Hradci. Liberec nastoupil spíše s mladším dorostem, v zápase jsme si s chutí zastříleli. Zápas s Hradcem byl dlouho vyrovnaný, ale jakmile jsme dali branku na 4:1, tak to kluci z Hradce neustáli a začali faulovat, což nám vyhovovalo. V přesilovkách jsme se dokázali prosadit a rozhodli jsme o výsledku.

Liberec vstupoval do zápasu jako první mužstvo tabulky …
Soupeř vedl tabulku a myslel si, že to bude asi jednodušší. Nastoupili za ně mladší kluci a to se projevilo, měli jsme na vše víc času, každý si dovolil kličku navíc a možná proto i byl pan Jenáček trošku naštvaný, že jsme nehráli, co jsme měli.

Hradec i přes vyšší porážku byl těžším soupeřem?
Určitě, kluci z Hradce dobře bruslili, byli hokejovější než kluci z Liberce. Měli jsme štěstí, spadlo nám tam skoro všechno, dali jsme pěkné góly. Prosadili jsme se i v přesilovkách, Hradečtí byli hodně nedisciplinovaní.

Třetí třetina s Hradcem byla hodně vyhrocená, rozhodčí udělil víc než 60 trestných minut…
Rozhodčí tomu trošku přidal, za některé zákroky vylučoval zbytečně. Já sám jsem byl třikrát venku, dvakrát jsem čistě dohrál hráče, rozhodčí měl ale jiný názor. Vyloučil i Davida Klimka na deset minut, který se jen zeptal, za co je vyloučený. Desítku dostal i David Tyralík, který vynadal soupeři za likvidační faul na Jirku Kozáka.

Co vám řekl kouč Jenáček po zápase s Hradcem?
Byl spokojený, že jsme to uhráli, že jsme se hodně prosazovali. Říkal, ať nám neopuchnou hlavy a hrajeme tak i dál.

Pojďme k systému soutěže, přibliž fanouškům, co vás nyní čeká?
Týmy, které neobsadili ve své skupině minimálně čtvrté místo (Vsetín skončil na pátém místě) budou s námi hrát o čtyři zbylá postupová místa do play off. Jde o týmy z naší východní skupiny, dále pak ze skupiny západ a střed. Dělá to dohromady 12 týmů. Utkáme se s každým týmem doma i venku. V play off bude 16 týmů, týmy, které skončili po základní části ve své tabulce do čtvrtého místa, mají účast jistou. Systém play off by měl být stejný jako loni, bude se hrát na dvě vítězné utkání. Podle toho, co jsme četli na internetu, by nemělo být semifinále a finále, ale pojede se na republiku, kde se ve třech dnech utká každý s každým.

Cílem pro vás asi je postoupit mezi 16 nejlepších?
Určitě ano. Tým na to máme, máme kvalitního brankáře. Daří se všem třem pětkám. Když budeme dál pokračovat stejně, tak máme na to, abychom naši skupinu vyhráli.

V tabulce moravské skupiny jste skončili na pátém místě, některé týmy tedy znáte. Co ostatní soupeři?
Třebíč i Havířov jsme v základní části čtyřikrát porazili. Co víme, tak z Čech je nejslabší Písek, který získal snad jen tři body za celou soutěž. Každý se podíval na tabulku, bylo to vyvěšené i v kabině, trenér Jenáček nám to tam dal. Okrajově víme, s kým budeme mít čest v naší spodní skupině.

Jak se odchovanec zlínského hokeje ocitne na Vsetíně?
Já hrál ve Zlíně v dorostu, nějak jsem si nesedl s trenérem, který chtěl sázet na mladší kluky. Já se znám s trenérem Jenáčkem, zavolal jsem mu a domluvili jsme.

Jsi na Vsetíně spokojený?
Určitě ano. Výborná parta, trenér Jenáček náš tým skvěle vede. Kluci jsou v pohodě, žádný problém v týmu nemáme. Po příchodu brankáře Kohna hrají všichni kluci v pohodě, trošku se to pročistilo.

Na Lapači jste ze Zlína tři (Jurík, Pešat) slýcháte nějaké narážky?
Ne to vůbec ne. To spíš na začátku, já jsem přišel loni. Teď to bylo spíš na Davida Juríka a Dana Pešata. Není to nic sprostého, sem tam zazní Gottwaldov a nebo něco takového.

Zápasy se Zlínem jsou pro Vsetín hodně prestižní, pro vás tři je to asi ještě víc důležité?
Určitě ano. Když nastoupíme proti Zlínu, tak nás kluci chtějí sestřelit, je to pro ně úspěch, že se nám pomstili. To samé platí i pro nás, chceme jim dát gól, máme to hodně stížené, všichni si nás víc všímají.

Letos jste Zlín ze čtyř pokusů ani jednou neporazili …
Třikrát proti nám nastoupili v té nejsilnější možné sestavě, hrála za ně i lajna z juniorky. Přestože tam měli tak dobré kluky, tak jsme s nimi uhráli vyrovnané zápasy, bohužel to jednou rozhodlo, že nám chyběl brankář a dvakrát naše nemohoucnost proměnit trestné střílení.

Když mluvíš o gólmanovi, David Tyralík říkal, že po příchodu brankáře Kohna se už nemáte na co vymlouvat. Souhlasíš s ním?
Určitě ano. My jsme hráli výborně, ale někdy nás nepodržel gólman. Když přišel Tomáš Kohn, tak si všichni víc věří, dovolí si kličku navíc. Když na nás jedou, tak věříme, že tým podrží. Doufáme, že Tomáš Kohn bude tím klíčem k úspěchu.

Honzo, ty máš v rodině slavného příbuzného, pochlub se fanouškům…
Mým strýcem je Petr Čajánek, který nyní nastupuje v Petrohradu.

Zajímá se, jak se ti daří?
Zajímá, od té doby, co jsem na Vsetíně, tak se zajimá o celý vsetínský klub. Bavíme se o A týmu, kde má kamarády. Jako mladý zažil ve Zlíně Pepu Štrauba, nastupoval s Petrem Mokrejšem. Určitě se o tom spolu bavíme.

Dává ti nějaké rady?
Dřív určitě. Teď říká, že je to moje hlava. Když se přijde někdy podívat na trénink, tak mi řekne, co bych měl dělat líp.

Petr Čajánek je důrazný útočník, ty hraješ podobným stylem?
Snažím se. Petr hraje hodně dozadu, bojuje. Něco jsem od něho určitě pochytil.

Co kluci v kabině, ptají se tě na strýce?
Kluci se v kabině občas zeptají, jak a s kým hraje. Teď je aktuální téma olympiáda, tak řešíme, jestli se jí zúčastní. Občas je to v kabině téma.

Blíží se Vánoce, máš už nakoupeny dárky?
Něco ano, něco malého už jsem nakoupil a ještě v tom budu pokračovat.

Co by sis přál ty?
Já potřebuji nový telefon (směje se). Před Vánoci jsem dostal nové brusle.

banner pod článkem