Vstup do sezony byl strašný, ví junior Svoboda a chce plnit roli tahouna

Helena Hegeďová • 19.09.2020

Chvíle Pavla Svobody přišla v prvním mistrovském zápase až ve třetí třetině, kdy vstřelil poslední gól na 3:5. Se svým výkonem však devatenáctiletý útočník spokojen nebyl. „Jako jeden z nejstarších hráčů tady bych měl tým táhnout, tudíž dávat góly, být slyšet,“ sdělil. Padla také slova o předávání zkušeností. A že jich mladý útočník nemá málo. Věděli jste například, že hrál v Kanadě?

Pavle, začněme utkáním prvního kola. Jak jej hodnotíte?
Myslím si, že jsme neodehráli nejlepší zápas. Vstup do sezony byl z naší strany strašný. V první třetině jsme nehráli úplně dobře, ale skóre jsme zatím drželi. Ve druhé třetině se to celé zlomilo. Nic nám nefungovalo, oni se posunuli, byli ve vedení. Ve třetí třetině jsme se snažili, ale už to prostě nešlo.

Šumperk hrál hodně do těla. Vnímal jste to taky tak?
Podle toho, jakou ligu jsem hrál poslední dvě sezony, tak se mi nezdálo, že by hráli až tolik do těla. Myslím si ale, že na české poměry to bylo trošku víc, než se hraje nebo hrálo dříve.

GMHL je taky hodně o bitkách, docela dost se to tam oproti Česku hrotí.

Kde jste hrál?
Hrál jsem v Kanadě GMHL, tam se to oproti České republice hraje hodně do těla.

Jaké zkušenosti jste si z Kanady přinesl?
Hodně mi to teď pomáhá třeba v takovýchto zápasech. Dá se říci, že GMHL je taky hodně o bitkách, docela dost se to tam oproti Česku hrotí. Teď už jsem i na takové situace připravený.

Jaký styl hry se hraje tady na Vsetíně?
Snažíme se hrát hodně bruslivě. Držet puk, nahrávat si a v útočném pásmu hodně střílet, protože, jak se říká, není ranky, není branky.

Museli jste si na hru Šumperku zvykat, nebo jste tušili, co budou hrát?
Říkali jsme si, co budou hrát. Očekávali jsme, že budou napadat a my budeme muset bruslit s pukem. Obránci i útočníci si to budou muset dávat rychle, akorát si myslím, že jsme první zápas sezony hodně podcenili. A to byl náš největší problém. Podcenili jsme je a nehráli týmově.

Nervy přišly v momentě, kdy jsme začali prohrávat.

K tomu všemu jste dostali branku ve vlastní přesilovce. Co se tam vlastně stalo?
Já už si to přesně nepamatuju, ale tuším, že nám ujeli. Drželi jsme puk v rohu, šlo to na obránce a oni pak jeli sami na bránu. Přesně si to teď ale nevybavím. Ani útočníci ani obránci neodehráli dobrý zápas, podle toho taky vypadala naše hra. Soupeř nám často ujížděl.

Naopak v polovině třetí třetiny jste si dokázali vytvořit souvislý tlak. Změnili jste nějak hru, a proč to přišlo až ke konci zápasu?
Nevím, proč to přišlo tak pozdě, ale ve třetí třetině jsme se to snažili zlomit. To nás namotivovalo, a proto jsme se tak tlačili do branky.

Nebylo to frustrující?
Dá se říct, že nervy přišly v momentě, kdy jsme začali prohrávat. Ne tehdy, kdy jsme se nemohli na konci zápasu prosadit, ale už ve druhé třetině. Možná to bylo i vidět na hře, ale myslím si, že ve třetí třetině jsme do toho právě ještě kopli a snažili se ze sebe vydat vše, co v nás bylo.

Jak se vám hraje se spoluhráči v lajně?
Se svoji lajnou hraju hodně rád. Myslím si, že třeba právě s Tadeášem Pospíšilem si hodně rozumíme, i když v dnešním zápase se nám společně moc nedařilo. Nicméně všechno se dá natrénovat.

V týmu jste nový. Jak se vám tady celkově líbí?
Kluci mě přijali skvěle. Všichni si rozumíme, bavíme se v šatně, všechno je super. Vztahy v kabině jsou výborné, takže se mi tady hodně líbí.

Jaká je vaše úloha v týmu?
Jako jeden z nejstarších hráčů tady bych měl tým táhnout, tudíž dávat góly, být slyšet. Předávat zkušenosti mladším spoluhráčům. V tomto zápase se mi to ale moc nedařilo. Stoprocentně to mohlo být lepší.

Doufám, že zápas s Technikou bude o hodně lepší než duel s Šumperkem

Nicméně jste se prosadil a navázal jste tak na své statistiky z přípravy. Jak předsezónní přípravu hodnotíte?
Bylo vidět, že když jsme hráli proti lepším týmům, jako je například Havířov, kde jsme prohráli 1:6 a kde jsem taky strávil čas před přípravou, tak hráli rychlejší hokej, než hrajeme my. Více bruslili. S dalšími týmy už jsme hráli vyrovnané zápasy. Třeba dvakrát s Porubou. Víceméně jsme se připravovali na tuto sezonu s týmy, které budeme potkávat. A myslím si, že nám to vycházelo.

V neděli vás čeká zápas s nováčkem soutěže Technikou Brno. Víte, co čekat?
Zatím jsme si vůbec nic neřekli. Myslím si, že to přijde až v neděli před zápasem. Trenér nám něco řekne a doufám, že ten zápas bude o hodně lepší než duel s Šumperkem