Vsetín vyráží na Vysočinu, naváže proti Dukle na loňské úspěchy?

Jan Tajzler • 04.10.2019

Víkend je znovu tady a s ním i další pokračování Chance ligy. Hokejisté Vsetína tentokrát míří na horkou půdu do Jihlavy. S tamní Duklou měli v loňské sezoně vynikající bilanci, když ji dokázali porazit ve všech čtyřech vzájemných duelech. Je jasné, že zástupci Vysočiny touží po odplatě. Podaří se Jihlavě zlomit vsetínský komplex? A nebo si Valaši napraví chuť po nepovedeném utkání se Slavii Praha? Odpovědi začnou přicházet v sobotním podvečeru, utkání v Jihlavě startuje v 1Z:30.

Souboj mezi Vsetínem a Jihlavou přináší zároveň bitvu tabulkových sousedů, to se ostatně dalo čekat, co se však příliš neočekávalo jsou nevýrazné výsledky obou celků z prvních osmi zápasů letošního ročníku. Jak Vsetín, tak i Jihlava mají nejvyšší ambice, ale oba týmy už musely zkousnout porážky od zdánlivě papírově slabších soupeřů. Slova vsetínského kapitána Víta Jonáka tak zcela jistě přicházejí vhod: „Ze startu soutěže má každý dost sil. Musíme do toho dát více než soupeř, a to proti Slavii ve třetí třetině nebylo,“ naplní se jeho přání už v sobotu na ledě Dukly?

Zlomí Jihlava vsetínský komplex?

V loňském ročníku vyhráli základní část, ve čtvrtfinále se popasovali s nevyzpytatelnými Litoměřicemi, ale do vytoužené baráže se Jihlava neprobojovala, musela se totiž sklonit kladenským Rytířům, kteří nakonec dokázali naplnit sen o extraligovém návratu. V Jihlavě nastalo po konci sezony celkem výrazné obměnění kádru, nicméně ambice zůstávají, Dukla se chce i letos pokusit o návrat do nejvyšší soutěže, kterou hrála v sezoně 2017/2018.

Výsledky Jihlavy jsou hodně podobné těm Vsetínským. Zástupci Vysočiny sice nezaznamenali šnůru čtyř vítězství v řadě jako Valaši, přesto už poznali jaké to je ztratit proti Benátkám nad Jizerou (4:5sn) či Slavii Praha 1:2. Naposledy Dukla měřila síly s aktuálním lídrem soutěže Porubou, v Ostravě však nedokázala bodovat a padla 1:2. Ostatně výsledky Dukly jsou těsně, pouze s Chomutovem Jihlava zvítězila výraznějším rozdílem, když pirátskou bárku potopila v poměru 4:0. Pak ještě získal tři body proti Zubrům za vítězství 3:1, jinak je to ovšem pro Jihlavu i její soupeře boj do posledních vteřin.

Jihlava zatím nemá výrazněji odskočeného zástupce v kanadském bodování, naopak produktivita týmu je rozložena mezi více hráčů. Momentálně se na špici klubového bodování drží Matěj Pekr, zkušený borec zaznamenal 7 kanadských bodů za 3 branky a 4 asistence. Zajímavostí je také fakt, že na čele produktivity společně s Pekrem sídlí obránce Jan Pohl (2+5). Dle očekávání příspívají k ofenzivní činnosti také Lukáš Anděl nebo jihlavská stálice a miláček tamních fanoušků Tomáš Čachotský.

Dukla bude chtít určitě sázet na mimořádnost v týmové hře, která ji vynesla úspěch při tažení do extraligové baráže v sezoně 2016/2017. Jedničkou Dukly je švédský brankáře Niklas Lundström a jeho čísla jsou celkem obstojná, průměr inkasovaných branek činí 1,7 na zápas a úspěšnost zákroků je nad úrovní 93%.

Jihlava má Vsetínu určitě co vracet. V loňském ročníku si ani v jednom případě nedokázala s Valachy připsat jediný bod, nyní se bude chtít svým fanouškům předvést a proti konkurentovi připsat tři body.

Vsetín jede pro ztracené body z Lapače

Hokejisté Vsetína měli ve středu jedinečnou možnost poskočit v tabulce do vyšších pater, kde by se ostatně chtěli pohybovat po celou základní část. Prudký skok vpřed se však Kucharczykovi a spol nepovedl. Utkání se Slavii měl přitom rozehrané dobře, po dvou třetinách díky obratu ve skóre vedl 2:1. Jenže na startu závěrečné periody přišel výpadek a Slavia během devatenácti vteřin skóre otočila. Vsetín ještě kontroloval Jonákem, ale další výpadky v defenzívě stály Valachy kýžené body.

Někteří mohou namítat, že Vsetín měl za sebou sérii čtyř vítězství, ale kdo je znalý místních poměrů, určitě nebude uspokojen. Vsetín totiž tuto sérii zaznamenal díky celkem příznivému losu a narážel převážně na soupeře z tabulkového podpalubí. Nyní přichází série utkání s celky z popředí tabulky. Mimo Jihlavu čeká Valachy hned v pondělí českobudějovický Motor a hned poté třaskavé derby v Přerově. Tohle všechno si uvědomoval bezprostředně po utkání s Pražany i trenér Luboš Jenáček: „Nevím, jestli někdo získal falešné sebevědomí, že jsme porazili mužstva ze spodku tabulky a teď už to půjde samo, ale Slavia bojovala, hrála obětavě a to na nás dnes stačilo. Vytrestala nás ze všeho. Utkání hodně ovlivnila i druhá třetina, ve které jsme měli soupeři odskočit na 3:1 nebo 4:1, bohužel v koncovce se až na výjimky trápíme a i z jasných šancí jsme góly nedali. Ve třetí třetině přišel zmíněný kolaps, měli jsme ji odehrát jinak, zodpovědněji, a dovést utkání do vítězného konce. Věřím, že se nyní semkneme a vyhrajeme v Jihlavě.“

Spokojený nebyl ani kapitán Vít Jonák, jenž proti Slavii zaznamenal dvě přesné trefy, díky tomu se s Radimem Kucharczykem dělí o post nejlepšího střelce týmu, ale to ho nejspíš vůbec nezajímalo. „Udělali jsme chyby z naivity a lehkovážnosti, Slavia nás za to pořádně vytrestala.“ Jonák dále pokračoval o již zmiňovaném faktoru startu sezony, kdy má každý soupeř dostatek sil a taková utkání musí rozhodovat výraznější bojovnost, právě tou se chtějí Valaši prezentovat v nejbližším utkání a odčinit ztrátu z domácího prostředí.

Vsetín míří na Vysočinu v sobotu, na jihlavském ledě startuje utkání v 17:30. Pokud se do Jihlavy nechystáte, můžete využít služeb portálu onlajny.cz a nebo sledovat utkání v přímém přenosu prostřednictvím hokejkatv.cz.

Sestavy v minulém kole:

Jihlava: Lundström – Staněk, Pohl, Půža, Holý, Mareš, Kolář, Piegl – Jiránek (A), Zeman, Pekr – Harkabus, Čachotský (A), Čermák – Anděl, Poletín, Fronk – Lichanec, Skořepa (C), Chlubna

Vsetín: Bláha – Slováček (A), Teper, Dudáš, Holomek, J. Drtina, Jeřábek, Hryciow – Jonák (C), Rehuš, Březina – Kucharczyk (A), Pechanec, Hořanský – Procházka, L. Volf, Doktor – Vašenka, Šilhavý, Vítek.