Vsetín v sobotu míří do dalekého Chomutova, ukořistí Pirátům cenné body?

Jan Tajzler • 20.02.2020

Chance liga pokračuje sobotními zápasy a Valachy čeká daleká cesta do Chomutova, kde se pokusí poprvé v sezoně na Piráty vyzrát. V dosavadních vzájemných soubojích, které začaly psát svou historii až v letošním ročníku, se vždy radoval domácí tým. Na severu Čech se také uskuteční přímý souboj o 3. místo, které aktuálně drží právě Valaši, mimo to jde také oběma klubům o upevnění elitní čtveřice, která, jak je dobře známo, zaručuje start vyřazovací části v domácím prostředí. Souboj Chomutova se Vsetínem startuje v sobotu již od 16:00 v Rocknet Aréně.

Chomutov se po sérii nezdarů vzchopil

Velký vliv na hru Chomutova, podobně jako u Vsetína, má prostředí, ve kterém Piráti hrají své zápasy. Zatímco v domácí Rocknet Aréně to Pirátům celkem šlape, horší je to na ledech soupeřů. Ostatně o tom se přesvědčili Severočeši při nedávné dlouhé sérii mimo svůj domovský stadion. Ona série započala právě na Lapači, kde Piráti přišli zkrátka 0:2. To ještě netušili, že se postupně pokloní všem soupeřům ze skupiny O pořadí v play-off, protože série proher čítala sedm utkání v řadě, z toho šest odehrál Chomutov venku. Ve dvojzápase v Přerově přišli Piráti nejspíš definitivně o možnost získání 2. místa, ve hře je však stále upevnění pozice v elitní čtveřici, vzhledem k výše zmíněným faktům, bude pro Chomutov výhoda domácího prostředí v prvním kole play-off klíčová. Zájem o elitní čtverku potvrdili Piráti v posledních dvou zápasech, kdy nejprve doma skolili Havířov 3:1 a ve středu otočili také nepříznivý stav na ledě pražské Slavie, kde brali tři body za vítězství 4:3.

Piráti byli také aktivní během přestupové uzávěrky, do svých řad přivedli například amerického obránce Nicholase Schause, jenž ještě během loňské sezony nastupoval za extraligové Pardubice nebo Kometu Brno. Posilovalo se také v ofenzívě, kde přišel rozdávat zkušenosti Roman Chlubna, ten odehrál většinu sezony v sousední Kadani. Čerstvou posilou, avšak nikoliv na led, nýbrž do vedení sportovního úseku je bývalý extraligový útočník Ivan Huml. Vedení Chomutova se dokonce netajilo ani smělým plánem postoupit zpět do nejvyšší soutěže už letos, protože v rukávu má prý dohodu se zajímavým partnerem, který by extraligu v severočeském městě zafinancoval, tak uvidíme, jak se k tomu Piráti postaví na ledě.

Chomutov po většinu sezony táhne svými výkony Petr Stloukal, do elitní desítky prvoligových hráčů se vleze jak počtem vstřelených branek tak i celkové bilanci kanadských bodů, která momentálně činí 23+26. Hranici čtyřiceti kanadských bodů překonal také další chomutovský útočník Nicolas Hlava. Trojici nejproduktivnějších forvardů pak uzavírá exvsetínský Tomáš Pitule (10+25).

Z obránců umí ofenzivní činnost podpořit Dušan Žovinec (5+15) nebo Viktor Lang (3+11). Maximálně spolehnout se pak v Chomutově můžou na mladého a talentovaného brankáře Dominika Pavláta, jenž má na svém kontě v rámci Chance ligy nejvíc odchytaných zákroků, celkem čelil 1379 pokusům soupeřů a primát drží mezi brankáři i v počtu vychytaných vítězství, těch má v Chomutově na svědomí celkem 27.

Zabere Vsetín i na půdě soupeře?

Valaši si po dvou nezdarech s vedoucími celky tabulky napravili chuť a ve středečním kole na svém ledě udolali Litoměřice 5:4. Lví podíl na tříbodovém zisku pro zelenožluté barvy měla druhá útočná formace ve složení David BřezinaRoman VlachDavid Tůma. Vlach pak zaznamenal hned čtyři kanadské body a ukazuje se, že Vsetínu může ve zbytku sezony významně pomoct v ofenzivní činnosti. Do hry stále nezasáhl Radim Kucharczyk, jehož start je nadále nejistý i na severu Čech.

Forma Valachů není na ledě soupeřů v novém roce 2020 vůbec ideální. Vsacané ze sedmi utkání mimo Lapač dokázali zvítězit pouze jednou a to 25. ledna v Litoměřicích 6:2. Ve dvou dalších případech brali jeden bod, jinak je to ovšem bída. Tuto nelichotivou bilanci se budou snažit svěřenci trenérů Dopity a Jenáčka v sobotním utkání napravit. Právě venkovní nezdary jsou nejspíš tím hlavním důvodem, proč Vsetín ztrácí na druhý Přerov hned deset bodů, o náskoku suverénního Motoru se zmiňovat ani nemusíme. Dívat se však zelenožlutí musí především za sebe, konkurent z Chomutova je pouze o bod za Valachy a o umístění v první čtverce usiluje také pražská Slavia, ta je po středeční porážce právě od Chomutova, vzdálena na rozdíl pěti bodů.

Vzájemné zápasy v letošní sezoně:

V bohaté historii obou klubů se až v letošním soutěžním ročníku odehrálo první vzájemné utkání, které jakoby osudem připadlo na oslavy 80. výročí vsetínského hokeje. Valaši zvítězili 5:2 a odstartovali trend, ve kterém se doposud z vítězství vždy radoval domácí tým. Cílem Vsetína bude v rámci 23. kola nadstavby uspět i v Chomutově, a vylepšit tak nejen vzájemnou bilanci, ale především výkony na ledě mimo domovský Lapač. Počínání zelenožlutých borců můžete sledovat v sobotu od 16:00 v chomutovské Rocknet Aréně, v opačném případě si naladit textový onlajn přenos.

Základní část:

13. kolo: Vsetín – Chomutov 5:2

28. kolo: Chomutov – Vsetín 6:2

O pořadí v play-off:

2. kolo: Vsetín – Chomutov 2:1p

9. kolo: Chomutov – Vsetín 6:4

16. kolo: Vsetín – Chomutov 2:0

Sestavy v minulém kole:

Chomutov: Pavlát – Schaus, Havel, Seemann, Žovinec, Štochl, Lang – Stloukal, Pitule, Hlava – Suchý, Chlouba, Rudovský – Llewellyn, Kverka, Tomica – Chrpa, Šagát, M. Svoboda – J. Svoboda

Vsetín: Bláha – Slováček (A), Kudělka, Smetana, Hunkes, Jeřábek, Holomek, Dudáš – Jonák (C), Rehuš, Gorčík – Březina, R. Vlach, D. Tůma – Procházka, Karafiát, Dostálek – Hořanský, Šilhavý, Vítek.