Vsetín se vrací na domácí led, v sobotu v zelených dresech hostí pražskou Slavii

Jan Tajzler • 13.01.2023

Hokejisté Vsetína se v sobotu postaví už ke třetímu utkání v aktuálním týdnu. Svěřenci trenéra Jiřího Weintritta budou usilovat o zlepšení produktivity a také o možnost návratu na 1. místo tabulky, o které se přetahují s ostravskou Porubou a Třebíčí. Pražané přijedou na Valašsko povzbuzeni vítěznou sérii, která čítá čtyři utkání v řadě. Letošní vzájemné duely dopadly vždy vítězstvím vsetínských barev, jak tomu bude v sobotu? Domácí tým speciálně v utkání proti sešívaným vyjede v zelené sadě dresu. Utkání Valachů s Pražany startuje v 17:00.

Partner utkání:

Zelené dresy a vystoupení krasobruslařky

Fanoušci, kteří navštěvují domácí utkání, doposud neměli možnost vidět hokejisty VHK ROBE Vsetín v zelené sadě dresů. Proto Valaši výjimečně nastoupí doma v sobotu právě ve venkovní variantě. Návštěvníci duelu se Slavií Praha se zároveň mohou o 1. přestávce těšit na vystoupení krasobruslařky Vanesy Černochové! Vanese je deset let a je velkou fanynkou vsetínského hokeje.

Slavia chce upevnit postavení v desítce

Pražský klub se po nepříliš výrazných výkonech konečně rozehrál a v novém roce 2023 ještě nepoznal přemožitele. Slavia dlouho sídlila na 13. místě tabulky a zdálo se, že se sešívaným nepovede navázat na loňskou sezonu, kdy ve čtvrtfinálové sérii trápili právě favorita ze Vsetína. Nyní se ale zdá, že tradiční český klub si vyřazovací část nenechá ujít. Svěřenci trenéra Tvrzníka postupně přetlačili Frýdek-Místek (2:1), Šumperk (7:2), ve Zlíně pak excelovali, když Berany znemožnili před vlastním publikem vítězstvím 4:0 a vzrůstající formu Pražanů odnesl v Edenu i Prostějov, který si odvezl debakl 0:5.

Jakoby vzedmutí Slavie bylo jen otázkou času, tým je ofenzivně laděný, ze všech týmu Chance ligy vyšle na branku nejvíc střel za zápas, průměrně téměř 34 střel, navíc jsou Pražané disciplinovaným týmem, s celkovým počtem 316 trestných minut se jedná o třetí nejslušnější celek soutěže. Aktuálně je sešívaný tým usazen na 10. místě, ale ztráta na 7. Frýdek-Místek je pouze dvoubodová, Pražanům se navíc podařilo výrazně odskočit od rizika sestupu, o postup do předkola se však nejspíš ještě strhne ve zbývajícím průběhu základní části tuhý boj.

Slavii v letošní sezoně táhne Lukáš Žejdl, útočník obohacen o zápasy v nejvyšší soutěži nasbíral 24 kanadských bodů za 13 branek a 11 asistencí. Vsetínská obrana se bude muset mít na pozoru i před Janem Kernem (8+12), stejný počet branek pak zaznamenali i další útočníci Jaroslav Brož (8+10) nebo Robin Všetečka (8+9).

Z obránců umí mimořádně podpořit útočnou činnost sešívaných Karel Klikorka, s bilancí (5+17) se jedná o druhého nejproduktivnějšího hráče pražského týmu a třetího obránce v rámci produktivity Chance ligy. Po návratu Vladimíra Rotha zpět do Třince se v hlavním městě spoléhají na zkušenosti Dušana Žovince (3+6), působí zde také Šimon Szathmáry (3+4).

Branku Pražanů střeží v drtivě většině případu Roman Málek s procentuální úspěšností zákroků na hodnotě 91.76, průměrně pak ve 32 duelech inkasoval 2.39 branek na zápas. V Edenu však vyjednali také střídavé starty Josefa Kořenáře z pražské Sparty, ten přispěl k vynulování prostějovských Jestřábů a jeho start není vyloučen ani v sobotním utkání na Lapači.

Vsetín potřebuje zlepšit produktivitu

Valašským tým se po skvostné sérii čítající 11 vyhraných zápasů v řadě trochu zasekl. Vsetín v novém roce vyhrál pouze jednou, když porazil na domácím ledě Prostějov 4:1. V posledních třech duelech však vítězství neslavil, navíc skóroval pouze dvakrát. Středeční šlágr v Třebíči přitom nebyl ze strany vsetínského mužstva úplně špatný, jenž svěřenci trenéra Weintritta mají problém s koncovkou. Utkání na Vysočině nápadně připomínalo pondělní duel s Přerovem, kdy zejména ve druhé třetině mohli Vsacané získat zápas na svou stranu, ale nestalo se tak.

Valachům se přestalo dařit i v přesilových hrách, těch měli ve třech utkáních proti Litoměřicím, Přerovu i Třebíčí dostatek, ale prosadili se pouze jednou proti Zubrům, naopak v Třebíčí skóroval ve vlastním oslabení pouze Šimon Jenáček. Vsetínu stále schází kapitán Vít Jonák, jeho návrat se očekává při nejlepším až po únorové reprezentační přestávce. Na Vysočinu s týmem neodcestoval ani Riku Sihvonen, naopak prostor dostali mladí hráči, už 6. zápas v dresu mateřského Vsetína odehrál obránce Filip Krajčík a vůbec poprvé nastoupil za seniorský tým v rámci Chance ligy dorostenec Adam Kolářek. Premiéru v brankovišti si pak odbyl Tomáš Vošvrda. Trenéři mají k dispozici také Romana Přikryla, který se po pauze vrací do tréninku.

Speciálně v sobotu vyjede Vsetín na domácím ledě v zelené sadě dresů, která v letošní sezoně slouží pro venkovní duely. Cílem domácího mužstva bude zlomit sérii tří porážek v řadě a pokusit se znovu o dostat na čelo tabulky. V letošní sezoně se v obou vzájemných duelech s Pražana radovali Valaši. Na domácím ledě porazili Slavii 4:0, utkání v Edenu nabídlo přestřelku, kterou však Vsacané zvládli a udolali sešívané v poměru 5:4. Podaří se vsetínským hokejistům porazit soupeře z hlavního města i do třetice? Odpovědi začnou přicházet v sobotním podvečeru, úvodní buly je naplánováno na 17:00.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Vošvrda – Smetana, Krajčík, O. Němec, Jenáček, Říha, Ondračka – Jenyš, Berzinš, Rob (C) – Klímek, Klhůfek, Berger – Hořanský, Štefka, Š. Bláha – Lichanec, Vítek, Pětník – Koláček.

Slavia Praha: Kořenář – Klikorka, Hejda, Žovinec, Křepelka, Barák, Szathmáry, Němeček – Všetečka, Žejdl, Kulda – Šmerha, Kern, Brož – Mrňa, Labuzík, Strnad – Stehlík, Havrda, Simon.