Vsetín poprvé favoritem. Zvládnou Valaši domácí dvojzápas s Pelhřimovem a Prostějovem?

Václav Trávníček • 12.10.2008

V s e t í n – Jakoby vyhlíželi první vítězství. Takový výraz v obličejích mají prostějovští hráči na fotografii. Jestřábi, kteří na jaře sestoupili z první ligy, mají totiž na kontě pouze jeden bod a jsou suverénně poslední. O dvě místa v tabulce nad hanáckým klubem se zase pohybuje Pelhřimov. Poprvé v této sezóně tak budou hráči Valašského hokejového klubu pasováni na favority: V neděli v pět hodin přivítají celek z města proslulého krematoriem, ve středu v šest zase paběrkující svěřence kouče Chlustiny. Zvládnou-li Vsetínští tato dvě utkání během čtyř dnů na výbornou, mají šanci se posunout v tabulce výrazně nahoru. Stane se tak?

Nedělní večer ve znamení duelu s Pelhřimovem

Po reorganizaci druholigové soutěže se hokejisté Pelhřimova dostali do nezáviděníhodné situace. Díky své geografické poloze to budou mít za většinou soupeřů na Moravu a do Slezska ze všech týmů nejdál a stráví tak mnoho hodin v autobuse. Vedení klubu se dokonce rozhodovalo, zda do soutěže vůbec nastoupit, nakonec ale převážilo odhodlání získat dostatek prostředků na náročný ročník druholigové soutěže. Oporami týmu by měli být brankář Jirkův, který přišel z Blanska, zkušení obránci Kuchyňa a Meloun nebo útočníci Tecl, Anderle a Pelán. Mezi příchozími jsou i dva Kanaďané, Stefan Wonfor a Martin Kloucek. Novým trenérem je zkušený Ladislav Kolda.

Jeho svěřenci však zatím v soutěži příliš neoslnili. Z osmi odehraných utkání mají na kontě sedm bodů – na domácím ledě dokázali porazit pouze Šternberk a v prvním kole se postarali o překvapení v Opavě, kde zvítězili 4:1. Hned v dalších kolech však přišlo tvrdé vystřízlivění – kromě zmiňovaného duelu se Šternberkem a jednoho bodu v Novém Jičíně si Pelhřimovští nepřipsali do tabulky vůbec nic. V porovnání se Vsetínem, na který vyšel losem objektivně těžký start, celek z Vysočiny nepřesvědčil. Hlad po vítězství však v Pelhřimově pořád mají, kouč Kolda pro klubové stránky prohlásil, že proti Vsetínu chce v neděli bodovat. „Je to pro nás další důležité utkání. Doma proti Hodonínu jsme nepodali špatný výkon a je potřeba na něj navázat. Pokud se nám to povede, není nereálné ve Vsetíně bodovat. Zdůrazňovat, že body bychom potřebovali jako sůl, je zbytečné,“ řekl.

Zápasy Spartaku Pelhřimov v letošní sezóně:

Opava - Pelhřimov 1:4 (0:0, 1:4, 0:0)
Pelhřimov - Šumperk 1:3 (0:0, 1:3, 0:0)
Nový Jičín - Pelhřimov 5:4sn (1:1, 0:2, 3:1 - 0:0)
Pelhřimov - Valašské Meziříčí 3:5 (2:1, 0:2, 1:2)
Velké Meziříčí - Pelhřimov 5:3 (1:1, 1:1, 3:1)
Pelhřimov - Šternberk 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Přerov - Pelhřimov 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
Pelhřimov - Hodonín 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Poslední utkání se Vsetínem:

Zatím nikdy. V neděli půjde o první duel Vsetína s Pelhřimovem v historii.

Jestřábi přiletí ve středu. Z posledního místa

Poslední Jestřábi zažívají pád na to nejspodnější dno. Z týmu, který ještě loni před Vánoci bojoval o play off první ligy a těšil se ze spolupráce s extraligovým Třincem nebo Zlínem, nezbyl na jaře kámen na kameni. Kádr se novému kouči Aloisi Chlustinovi rozpadl pod rukama, po sestupu do třetí nejvyšší soutěže vyvstaly na Hané dokonce otázky, zda budou vůbec Jestřábi dál existovat. Na povrch vyšly dluhy (tedy vsetínským fandům záležitost ne zcela neznámá) a dlouho se spekulovalo o tom, že Prostějov licenci prodá – k nejžhavějším kandidátům a zájemcům o odkup druhé ligy mělo údajně patřit třeba Uherské Hradiště.

Hokej nakonec v hanáckém městě zůstal, avšak v letošní sezóně se neprofiluje tak, jak by to fanoušci očekávali. Chlustinův výběr zatím všechna utkání prohrál – Velkému Meziříčí podlehl 9:1, od brněnské Techniky dostal dokonce desetibrankový příděl. Zdá se, že kalich hořkosti si Prostějovští vypijí až do dna. Pokud tedy nechytnou druhý dech, což se může stát klidně ve středu proti Vsetínu. Unesou Valaši pozici favorita?

Z pohledu vsetínského fanouška je určitě zajímavou informací, že prostějovskému klubu začal před nedávnem vypomáhat bývalý juniorský gólman Vsetínské hokejové Martin Štefl, jenž působí v brněnské Kometě. Jeho středeční start na Lapači tedy není vyloučen, ale je podmíněn souhlasem aktuálně vedoucího celku 1. ligy. Prostějovští Jestřábi měli zájem i o ex-vsetínské Erika Hrňu s Martinem Podešvou, kteří na Hané hostovali v loni. Jejich zaměstnavatel – Třinec – je však příležitostně uvolňuje do Havířova.

Poslední utkání se Vsetínem:

Naposledy se oba týmy utkaly v sezóně 1993-94, a ze čtyř zápasů dokázal Prostějov tehdy vybojovat jediný bod za remíru 1:1. Další tři zápasy už byly víceméně jasné: 7:2, 4:1 a 6:1 pro Vsetín. V kádru Prostějova byl tehdy jako junior současný obránce Sparty Praha Marek Černošek.

Zápasy HK Jestřábi Prostějov v letošní sezóně:

HK Jestřábi Prostějov HC TJ Šternberk 2:3 sn
SHK Hodonín HK Jestřábi Prostějov 6:2
HK Jestřábi Prostějov VSK Technika Brno 4:10
HC Uničov HK Jestřábi Prostějov 7:1
HK Jestřábi Prostějov SKLH Žďár nad Sázavou 3:5
HC Slezan Opava HK Jestřábi Prostějov 3:1
HK Jestřábi Prostějov HC Nový Jičín 0:3
HHK Velké Meziříčí HK Jestřábi Prostějov 9:1

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Plšek - Fabián, Šimek, Gajdošík, Novák, Marek, Zavrtálek, Sznapka, Mikeš, Štraub, Tesařík, Černý, Matula, Vaněk, Ašer, Klabačka, Staša, Farda, Plachtovič

Pelhřimov: Kaiseršot - Sláma, Vácha, Meloun, Spudil, Kloucek, Wonfor - Kočan, Anderle, Pelán - Heřman, Plachý, Tecl - Šejnoha, Lazorišák, Hadrava - Votápek