Vsetín je výzva. Chci klubu pomoci postoupit, říká Vladimír Luka

Václav Trávníček • 18.12.2016

Vsetínští fanoušci si jej pamatují hlavně ze strhujících bitev loňského finále, kdy hájil barvy Frýdku-Místku. Nyní nastává změna. Zkušený útočník Vladimír Luka se rozhodl rvát za klub z Lapače. „Jednání Vsetína bylo profesionální, navíc cítím, že tady všichni vědí, co chtějí. Jsem tu, abych pomohl k postupu a těším se na fanoušky,“ hlásí střelec a osobnost soutěže. Za sebou má už první start v zelenožlutém dresu – Luka v sobotu přispěl bodem k vítězství nad Opavou 4:1.

Jak s odstupem času vzpomínáte na jarní finále mezi Vsetínem a Frýdkem-Místkem, jehož dres jste tehdy oblékal?
Celá finálová série byla výborná. Když jsme za stavu 2:1 pro Vsetín přijeli s Frýdkem-Místkem na Lapač a já uviděl v ochozech ty davy fanoušků, napadlo mě: ejhle, tohle bude peklo. A taky že bylo. Přišla spousta lidí, byly tam emoce, zkrátka finále se vším všudy.

Emoce jste u vsetínských fanoušků vzbuzoval i vy sám. Jak se s tím dá poprat?
K hokeji emoce patří. Mně to neuráží, naopak mě to kolikrát dovede vyhecovat. S pár lidmi ve Vsetíně jsem se o tom už před časem bavil. Když na mě někdo z hlediště něco křičí, tak prostě křičí, s tím nic neudělám. Každý může mít nějaký názor. Jestli jsem pro někoho to, co na mě volá, brát mu to nebudu (úsměv).

V nyní již prvoligovém Frýdku-Místku jste začal i tuto sezonu, ale pak jste se najednou objevil v barvách Nového Jičína. Co se přihodilo?
Vlastně ani sám nevím. Frýdečtí trenéři se mnou potom ani moc nekomunikovali, něco jsem probral jen s Honzou Peterkem (sportovní manažer Třince – pozn.). Možná jsem dával málo gólů, nevím. Pak mi Frýdek řekl, že mě nechce úplně ztratit, a domluvili mi angažmá v Novém Jičíně. Nebýt toho, třeba jsem byl na Vsetíně už o měsíc dřív.

Jak se vlastně zrodil váš příchod na Lapač?
Jednoho dne mi zavolal trenér Jirka Dopita, spolu se sportovním manažerem Radimem Tesaříkem se mě ptali, co a jak. Nebudeme si nic nalhávat, mluvil jsem i s konkurenční Porubou. Ale po utkání Nový Jičín – Vsetín jsem si se zástupci vsetínského klubu sednul a jít hrát na Lapač mi přišlo jako výzva. Jednak kvůli fanouškům, ale i kvůli sobě. Navíc mi jednání Vsetína přišlo profesionální. Přišlo mi, že Vsetín jde za jedním cílem, kdežto v Porubě to na mě působilo jako „zkusíme – uvidíme.“

Do Poruby zamířil váš kamarád a loňský spoluhráč z Frýdku-Místku Martin Piecha. Nelákal vás k sobě?
Popravdě řečeno mě lákal. To byla jedna věc, která připadala v úvahu. Ale jak jsem řekl, ve Vsetíně mi to dávalo větší smysl, proto jsem se domluvil tady. Chci klubu pomoct do WSM Ligy, lákají mě zápasy play-off a těším se na fanoušky.

Je velká kaňka na kráse, že nemůžete zasáhnout do případné kvalifikace o WSM Ligu?
Nemůžu, ale s tím vědomím jsem na Vsetín šel. V Novém Jičíně jsem měl hostování do 16. prosince, termín pro účast v kvalifikaci je 15. prosinec. Proto chci Vsetínu co nejvíce pomoct v zápasech play-off. Zároveň ani nezatracuji myšlenku, že se s tím na hokejovém svazu bude dát ještě něco udělat, vždyť jde o jeden den, o jednu minutu dělící půlnoc od rána.

Je pro vás Vsetín úplně nové prostředí, nebo některé spoluhráče znáte z předchozích angažmá?
Hrál jsem s Filipem Čechem, znám Kubu Čuříka. S dalšími kluky se pomaličku seznamuji. Myslím, že všechno bude v pohodě.

Hned v prvním zápase na ledě Opavy jste si připsal jeden bod, zafungovala chemie v týmu?
Trenér mě dal do lajny s Filipem Čechem a Adamem Hořanským, který dal dva góly. Je to mladý kluk, lítá po ledě. Byl to povedený zápas. V Opavě se každému hraje blbě, ani rozhodčí se tentokrát příliš nepředvedli. Na první zápas to bylo dobré, jsem spokojený.

Už ve středu vás čeká derby ve Valašském Meziříčí, kde se soupeřům rovněž hraje těžko a utkání zpravidla nekončí velkým rozdílem. Co od tohoto duelu očekáváte?
Beru ho jako každý jiný zápas. Když jsem byl v Karviné a měli jsme hrát s Havířovem, taky jsem to nějak neprožíval. Ale jasně, ze Vsetína je to do Valmezu patnáct minut, asi přijede tradičně hodně fanoušků. No a jestli tam doteď nebyly moc přesvědčivé výsledky? No tak ve středu už bude (směje se).

A jak se těšíte na svoji premiéru ve vsetínském dresu na Lapači?
Ta bude 28. prosince proti Šumperku. Bude po Vánocích, tak doufám, že se během svátků moc nepřejím (směje se). Těším se opravdu hodně, sám jsem na to zvědavý. Četl jsem nějaké komentáře, jestli jsem přišel kvůli penězům nebo kvůli čemu. Je to nesmysl. Ať si na mě každý křičí, co chce. Já jsem chtěl být někde, kde budu hrát hokej, budu platný a v něčem mančaftu pomůžu. To Vsetín splňuje bezezbytku.

Úvodní foto: SK Karviná