Vstupenky online

Valašský hokejový klub vzdá hold historii a představí třetí sadu dresů. Jako jediný v republice

Redakce • 24.11.2009

Valašský hokejový klub připravil pro fanoušky opravdové překvapení. V derby proti Bobrům z Valašského Meziříčí, jehož dějištěm bude 2. prosince vsetínský stadion Na Lapači, nastoupí hráči Vsetína ve speciální třetí sadě dresů. Šestinásobný mistr extraligy tak bude jediným českým klubem, který bude mít k dispozici slavnostní řadu, tolik typickou pro týmy zámořské NHL. „Chceme tím potěšit fanoušky a zároveň vzdát hold historii vsetínského hokeje,“ řekl Václav Trávníček ze společnosti eSports.cz, která dresy připravila. Jejich barva akcentuje bohatou vsetínskou minulost: bude vínově červená.

Asi každý, kdo se zajímá o hokej, slyšel o vsetínských titulech v devadesátých letech, i o ostudném vyloučení šestinásobného šampióna z extraligy. Opravdoví fanoušci ale dobře vědí, že vsetínský hokej neexistuje jen posledních dvacet let, ale už od roku 1904. Ve Vsetíně si hokejovou tradici hýčkají a důležitá data historie připomínají, jako tomu bylo například loni, kdy Valaši sehráli soutěžní utkání ve slavnostních bílých dresech proti pozdějšímu vítězi soutěže ze Šumperka. Utkání v retrodresech Zbrojovky Vsetín, jak se klub dlouhá léta jmenoval, mělo připomenout 40 let od prvního postupu do II. hokejové ligy. Právě tímto datem se totiž Vsetín odrazil za svými pozdějšími úspěchy.

Letos nechal Valašský hokejový klub vyrobit dresy nové, speciálně pro zvláštní a slavnostní příležitosti. Půjde o tzv. třetí sadu, kterou bude moci používat i do budoucna. „V zámořské NHL jde o docela běžnou záležitost. Tamní kluby mají kromě tradiční světlé a tmavé varianty ještě jednu sadu dresů, takzvanou třetí, kterou používají při zvláštních příležitostech,“ vysvětlil Václav Trávníček. „Po úspěchu s loňskými retrodresy jsme se rozhodli vytvořit také naši třetí sadu. Nechceme nikoho napodobovat, ale vzhledem k naší pestré historii máme celou řadu událostí, které si zaslouží připomenout a celou řadu zápasů, které jsou pro nás, byť ve druhé lize, výjimečné. Proč jejich význam nepodtrhnout právě speciálními dresy?“

Barva dresů? Vínově rudá

Dresy tak byly vyrobeny. A jejich barva je temně rudá. „Zbrojovku Vsetín jsme si připomenuli v minulém roce, tentokrát jsme zabrousili ještě více do minulosti. V roce 1904 byl ve Vsetíně založen bruslařský klub, pod kterým byl ‚schován‛ i lední hokej. A právě tuto skutečnost si chceme zápasem v těchto dresech připomenout. Dresy tudíž nejsou bílé či červené zbrojovácké, ale vínově červené, až dohněda. Něco jako dresy Colorada Avalanche v NHL. Záleží na každém, jak odstín bude vnímat,“ prozradil jednatel VHK Stanislav Pavelec.

„Na rozdíl od loňského pátrání po podkladech ke zbrojováckému dresu jsme letos měli pozici mnohem těžší. Z období, které nás zajímalo, už bohužel nelze nalézt očitého pamětníka a veškeré fotografie, kterých je navíc zoufale málo, jsou pouze černobílé. Dá se však předpokládat, že dresy byly temně rudé,“ potvrdil Trávníček.

Během let se technologie výrobu dresů měnila. V období do konce padesátých let byly hokejové dresy vlastně pletenými svetry. Vlákna byla v té době pouze přírodní a o jejich užitných vlastnostech si netřeba dělat iluze. Způsob výroby diktoval vlastně i výsledný design, protože se jednalo o jednobarevné dresy, které měly vpletené různé jinak barevné proužky. Čísla a jméno klubu se našívaly z tuhé plátěné tkaniny na povrch dresu, jmenovky se dostaly na řadu až o mnoho let později. Takovéto svetry se v průběhu zápasu nasáknutím vlhkosti a potu různě natahovaly a tak se vyráběly mnohem těsnější a víc “na tělo” než je tomu dnes. To také v sobě neslo potřebu šněrování u krku, aby si hokejista takový pulóvr vůbec dokázal přetáhnout přes hlavu. Tento pravěk v hokejovém oblečení dnes připomíná jiný prvek. Jsou jím štulpny vyráběné pletením, byť je tomu dnes z polyesterových vláken s příměsí 3% elastanu.

Dnešní technologie výroby dresů umožňuje vyrobit v podstatě jakýkoliv barevný design. „My jsme ale chtěli vyrobit dres vzhledu, jaký by byl možný v 30. až 40. letech minulého století popsaným způsobem. Temnou rudou barvu dresu jsme doplnili jednoduchou bílou jmenovkou, jednoduchými modrými a bílými pruhy a také olemovanými čísly. Na hrudi pak naši hráči ponesou speciálně navržené logo grafika Martina Hořanského, upomínající na více než stoletou historii vsetínského hokeje. Předesíláme, že si neděláme ambice na repliku nějakého historického dresu, to je myslím jasné. Snažili jsme se v téhle ‚volné tvorbě‛ o vzdání holdu všem, kteří se na bohaté historii hokeje na Vsetíně podíleli,“ řekl Trávníček.

Premiéra v derby proti Bobrům

Třetí sadu dresů Vsetín poprvé odzkouší 2. prosince v domácím zápase s Valašským Meziříčím. Půjde o regionální derby, které se loni pyšnilo návštěvností téměř pěti tisíc diváků. Ve Vsetíně očekávají vysokou návštěvu i letos a připravují bohatý program. „Jistě víte, že jedním z našich partnerů je pivovar Radegast a ten projevil zájem o doprovodný program během tohoto zápasu. Vyplní nám obě dvě přestávky a má nachystáno více zajímavostí a překvapení. Takže doufám, že se tento zápas stane oslavou hokeje v našem městě, ale taky v celém našem regionu. Proto jsme i vybrali zápas právě s Valmezem a tak už jen zbývá, aby se naši kluci představili v celé kráse a i oni přispěli svým výkonem k tomu, abychom společně vytvořili příjemnou atmosféru a hezký zážitek,“ přál si Pavelec, podle kterého si budou moci fanoušci o vzácný dres i zasoutěžit. „Počítáme s tím, že tři dresy půjdou jako ceny do soutěže. Věřím, že mezi lidmi bude zájem mít ve vlastnictví takovou trofej,“ poznamenal bývalý extraligový obránce. Nejen pro něj bude středeční derby sportovním svátkem. „Je moc příjemné, že si tímto způsobem dokážeme zavzpomínat a připomenout historická období vsetínského hokeje. Vnímám to jako úctu a poklonu všem, kteří se podíleli na rozvoji jak ledního hokeje, tak vůbec sportu ve Vsetíně obecně,“ podotkl Pavelec.

Utkání Vsetína s Valašským Meziříčím, ve kterých domácí hokejisté obléknou premiérově slavnostní třetí sadu dresů, proběhne ve středu 2. prosince na vsetínském zimním stadionu Na Lapači. Úvodní buly bude vhozeno v 17:30.