Valaši poprvé na Lapači, přijedou extraligové Vítkovice

Jan Tajzler • 06.08.2018

Po více než pěti měsících se na Lapači představí opět domácí tým VHK ROBE Vsetín. Příznivci valašských hokejistů se navíc mohou těšit na atraktivního soupeře. Na Lapači si totiž najdou cestu extraligové Vítkovice, vsetínský Lapač tak po devíti letech přivítá tým, hrající českou nejvyšší soutěž. Naposledy se na Lapači v rámci letní přípravy 2009 představil Zlín. První domácí přípravné utkání proti vítkovické Rideře odstartuje na Lapači ve středu od 18:00.

Vsetín a Vítkovice spolu svedly několik velkých bitev v rámci české nejvyšší soutěže. Největší historický milník mají tyto dva moravské kluby společný v roce 1997, kdy se Vsetín střetl ve finálové sérii playoff právě s Vítkovicemi a proti ostravskému týmu tehdy zkompletoval zlatý hattrick, na který zatím v systému playoff žádný jiný z českých týmu nedosáhl.

HC VÍTKOVICE RIDERA

Vítkovický hokej letos vstupuje do jubilejní 90. sezony ve své historii. S předchozím ročníkem se ve Vítkovicích loučili se smíšenými pocity. Ostravané dokázali zaznamenat velký progres v rámci základní části, kdy skončily pouze o horší skóre na 4. místě za rivalitním Třincem. Vítkovičtí sice získali možnost domácího prostředí pro start extraligového čtvrtfinále, ve kterém na ně čekala brněnská Kometa. Jak už dnes víme, pozdějšího mistra se však Petrovým svěřencům nepodařilo ani přibrzdit. Bitvu mezi severem a jihem Moravy ovládl klub z Brna, když Vítkovicím ukončil sezonu nejkratším možný způsobem a sérii ovládl 4:0 na zápasy.

▻▻▻Vstupné na přípravné zápasy: 60 Kč na stání / 80 Kč na sezení

Ostravané se však netají tím, že práce na jejich kádru je koncepční a rok od roku chtějí budovat kádr, který by v budoucnu opět mohl pomýšlet na finálové účasti, tak jako tomu bylo v ročnících 2010 nebo 2011, kdy Vítkovice pokaždé zůstaly těsně pod vrcholem. Letošní změny zatím byly minimální. Ostravu opustilo trio obránců, zkušený Karol Sloboda zamířil do Banské Bystrice, na Slovensko odešel i Lukáš Klok, jenž však bude hájit barvy bratislavského Slovanku v KHL, třetím odchozím se stal Patrik Urbanec, jenž si hledá nové angažmá. Z útočných řad se poroučeli Petr Kolouch (Olomouc) a Milan Bartovič (Trenčín).

V kolonce posil zatím Vítkovice evidují čtyři nové tváře. Podobně jako vloni se trenér Petr domluvil s útočníkem z Plzně, po Jakubu Lvovi se letos ze západu Čech na sever Moravy stěhuje Jan Schleiss. Odchody v obraně má zalepit duo z Jihlavy, konkrétně Švéd Eric De La Rose a Petr Šidlík. Cílem Vítkovic je přivést minimálně ještě jednoho zkušeného obránce, námluvy s klubovým odchovancem Romanem Polákem nedopadly, zkušený obránce pokračuje v NHL, kde se domluvil na angažmá v týmu Dallas Stars.

Vítkovice mají za sebou první přípravný zápas, který odehráli v nedalekém Havířově. Proti Azetu museli Ostravané až do prodloužení, kde díky brance Romana Szturce zvítězili 3:2. Druhé přípravné střetnutí čeká na ostravský tým den před utkáním ve Vsetíně, v domácí Ostravar aréně vyzvou Slovan Bratislava, je tedy otázkou, v jaké sestavě se modrobílí představí na Lapači.

VHK ROBE VSETÍN

Valaši se těší na domácí premiéru. Proti atraktivnímu soupeři se určitě prvoligový tým Vsetína bude chtít vytáhnout. Velkou výzvou bude utkání pro hráče, kteří bojují o místo v sestavě. Před vsetínskou kulisou se poprvé představí hned několik hráčů, kteří si určitě budou chtít po utkání vychutnat vítěznou děkovačku.

Vsetín zahájil zápasovou část přípravy v ostravské Porubě. Utkání nepřineslo zrovna brankové hody, ale svým průběhem rozhodně nenudilo. Vsetínští měli možnost si pořádně otestovat hru v oslabení, celkem se bránili šestkrát. Valachy významně podržel brankář Jan Šelepněv, jenž v první přípravě dostal přednost před Davidem Gábou, uvidíme, kdo z maskovaných mužů se postaví do branky proti Vítkovicím.

Na ledě prvoligového nováčka z Poruby se na první branku čekalo až do 51. minuty, jako první se prosadili domácí. Vsetín však dokázal najít odpověď a v 57. minutě srovnal Martin Podešva. Utkání dospělo do prodloužení, kde o pomyslném bodu navíc pro Vsetín rozhodl Ondřej Kopta.

Do utkání v Porubě vůbec poprvé za Vsetín nastoupila i útočná posila Roman Rác, jenž byl v zápase hodně vidět, ale přispět do bodového výčtu se mu nakonec nepodařilo. „Musím přiznat, že jsem se cítil výborně. To, co mě může ale trápit je, že jsem mohl opravdu dát tak pět gólů. O to ale teď ani moc nejde. Je důležité, abychom natrénovali a v přípravných zápasech pořádně makali a dostali se do formy na ligu. Postupně budeme jistě nějaké herní situace trénovat. Zatím jsme je totiž moc netrénovali, takže to byla spíš taková improvizace,“ hodnotila slovenská akvicize své první vystoupení v zelenožlutém dresu.

Vsetín bude proti Vítkovicím hrát své druhé přípravné utkání, dá se předpokládat, že přednost znovu dostanou mladí hráči, kteří se na Lapači perou o místo v sestavě. Zda se fanoušci dočkají i startu dalších posil je zatím otazníkem, který možná ještě stále řeší trenerský tandem - Jiří Dopita a Luboš Jenáček. Utkání proti extraligovému soupeři odstartuje na vsetínském Lapači ve středu od 18:00.

Sestavy v posledním utkání:

Vítkovice: Dolejš – Trška P. Trška D., de la Rose, Krenželok, Hrbas, Štěpánek, Šidlík, Černý – Szturc, Stránský, Zdráhal – Kucsera, Lev, Schleiss – Olesz, Pytlík, Dej – Baláž, Jáchym, Toman.

Vsetín: Šelepněv – Mikuš, Ondračka, Mäkinen, Rudl, Teper, Jenáček, Holomek, Hryciow - Theoret, Kucharczyk, Kopta - Kuronen, Rác, Březina - Šilhavý, Podešva, Vávra - Vítek, Jindra, Hořanský.

Zdroj foto: www.hc-vitkovice.cz