Valaši míří na Rona Cup. Turnaj slibuje zápasy s Francouzi a Slováky

Helena Hegeďová • 16.08.2017

Po dvou přípravných zápasech čeká vsetínské hokejisty další štace. Hned třikrát se v rámci Rona Cupu představí na ledě zimního stadionu Pavla Demitru v Trenčíně. Na mezinárodním turnaji s letitou tradicí se Vsetín střetne s francouzským týmem z Mylhúz a zástupci slovenské extraligy – domácí Duklou Trenčín a Žilinou. Turnaj začne ve čtvrtek 17.8., vítěze pak budeme znát v sobotu 19.8.

Historie turnaje sahá do roku 1994, kdy se jej zúčastnily dva české a dva slovenské celky. Domácí Dukla tehdy za sebou nechala Košice, Olomouc i Pardubice a z prvního ročníku turnaje na svém ledě si odnesla první místo. Jen o rok později se na Rona Cupu poprvé objevily žlutozelené barvy. Do Trenčína přijel z českých zástupců kromě Zlína také klub HC Petra Vsetín. Druhý ročník se nesl ve znamení vysokých výher, s přehledem vyhrály Košice, naopak Vsetínští zůstali bez bodu. V dalším ročníku se Vsetínu podařilo získat dva body za remízu s Košicemi a Litvínovem. Poslední místo však neopustil. Vsetínští vyhráli Rona Cup pouze jednou, a to v roce 1997.

Pátý ročník zaznamenal hned několik změn. Počet účastníků se rozšířil na šest a poprvé do bojů na trenčínském zimním stadionu zasáhli Finové. Od prvního zásahu do soutěže až do roku 2006 vynechali Valaši jen v roce 1999, medailové úspěchy si připsali v letech 2002 a 2004, kdy skončili na druhém místě.

V letech 2013-14 se turnaje účastnil i slovenský celek U20, který v sezóně běžně odehraje jeden zápas s každým ze slovenských extraligových celků. Mladíci si i v této konkurenci vedli dobře, hlavně v roce 2014, kdy obsadili třetí místo.

Minulý ročník se datuje do roku 2015, v loňském roce se turnaj poprvé za svou dlouhou historii nekonal. Před dvěma lety vybojoval první místo PSG Zlín a soutěže se mimo jiné zúčastnil celek z kazašské hokejové ligy.

Letos čeká stěny trenčínského zimního stadionu 23. ročník Rona Cupu, Memoriálu Pavla Demitru. Šest týmů je rozděleno do dvou skupin, každé mužstvo ze skupiny A odehraje jeden zápas proti každému mužstvu ze skupiny B. Na vsetínské bojovníky tak čeká Scorpions de Mulhouse, Dukla Trenčín a MsHK Žilina. Na stejné soupeře narazí ještě další dva celky ze skupiny B, a to HC Oceláři Třinec (Třinečtí se mohou pyšnit třemi tituly z tohoto turnaje) a ETOILE NOIRE de Strasbourg, další zástupce Francie.

Scorpions de Mulhouse

Zápas: 17. 8. ve 12:00
Mylhúzy leží na francouzském území nedaleko hranic s Německem a Švýcarskem. Místní hokejový klub hrál vloni ve druhé nejvyšší soutěži – Division I, kterou vyhrál a nyní se po čtyřech letech opět vrací do Ligue Magnus, francouzské nejvyšší soutěže. (FOTO: scorpionspictures.com)

HK Dukla Trenčín
Zápas: 18. 8. v 19:00
Trenčín patří k tradičním hokejovým městům. Místní Dukla vychovala nejednu ikonu slovenského hokeje a pravidelně se pohybovala mezi nejlepšími celky extraligy. V minulém roce se ale klubu nedařilo, v lednu jej navíc zasáhla smrt trenéra a generálního manažera Jána Kobezdy. Dukla zakončila základní část na devátém místě a spolu s Liptovským Mikulášem putovala do play-out, ve kterém se jí nakonec podařilo extraligu udržet.

Trenčín už má za sebou i dva přípravné zápasy – nejprve v gólově bohatém utkání s Havířovem vyhrál 6:5 po prodloužení, následně však v samostatných nájezdech nestačil na Olomouc. (FOTO: hkdukla.sk)

MsHK Žilina

Zápas: 19. 8. v 15:30
Stejně jako Trenčín, i Žilina je týmem z nejvyšší slovenské soutěže. Na rozdíl od druhého slovenského účastníka Rona Cupu ale nepatří žlutozelený tým mezi sběratele cenných kovů. V roce 2006 si Vlci dokráčeli pro mistrovský titul, hned v dalším ročníku však skončili na úplném chvostu tabulky a od té doby je po základní části místo play-off vždy čekalo play-out, kde se museli porvat o setrvání v soutěži. V ročníku 2015/2016 přišlo pro fanoušky příjemné překvapení v podobě čtvrtfinále. Loni se Vlkům dařilo už v základní části a skončili čtvrtí s šestibodovým náskokem na pátý Zvolen, který se jim podařilo vyřadit ve čtvrtfinále. Osudným se však stal Žilině klub z Nitry, stejně jako v minulém ročníku, jenž byl po základní části druhý a v semifinále si vedl lépe. I přesto se klub z více jak osmdesátitisícového města radoval, po 11 letech vybojovali žilinští hokejisté medaili, tentokrát bronz. (FOTO: Facebook MsHK Žilina/Silvia Turcerová)