Valachy čeká dvojzápas s Vrchlabím, složí reparát za Šumperk?

Jan Tajzler • 08.01.2021

Historický okamžik přichází hned na úvod roku 2021, zatím se kluby Vsetína a Vrchlabí nikdy v soutěžním utkání nepotkaly. Premiéra vzájemných soubojů se odehraje v sobotu od 16:00 na Lapači a odveta na sebe nenechá dlouho čekat, již v pondělí se totiž bude zápas opakovat tentokrát pod vrcholky Krkonoš. Vrchlabí je letos zatím příjemným překvapením Chance ligy, jako nováček sídlí na 3. pozici tabulky. Naopak Vsetín má po nezdaru v Šumperku motivaci odčinit ztrátu. Podaří se Valachům novoroční premiéra na Lapači?

Nováčkovi se mimořádně daří, uspěje i na Lapači?

Vrchlabí patřilo v loňském ročníku 2. ligy mezi největší favority na postup do Chance ligy, strastiplným play-off si však procházet z již známých důvodu nemuselo. Klub má úzkou spolupráci s extraligovými Pardubicemi a v dosavadním průběhu základní části se prezentuje nad očekávání. Z posledních pěti utkání padli hráči Stadionu pouze jednou, když v souboji nováčků těsně nestačili na Kolín (2:3). Jinak je to celkem jízda, důkazem budiž úspěšná trojdílná domácí série, ve které byli svěřenci trenéra Baďoučka stoprocentní, když postupně porazili Litoměřice (5:2), Třebíč (4:2) a v novoroční premiéře si vyšlápli také na přerovské Zubry (5:2). Výsledkem je 3. místo v tabulce se ziskem 31 bodů a čtyřbodovým náskokem na sobotního soupeře ze Vsetína.

Tým nováčka v letošním ročníku táhne Martin Heřman, jenž je s bilancí 7+10 nejproduktivnějším hráčem mužstva. Pouze o jediný kanadský bod za Heřmanem je velká letní posila z Prostějova a prvoligovým fanouškům velmi dobře známý Tomáš Nouza (4+12). Pozici nejlepšího střelce týmu sdílí společně s Heřmanem ještě další dva borci a to expřerovský Matouš Kratochvíl (7+6) a Ondřej Chrtek (7+3).

V čem tkví kouzlo nováčka? Je to přesně ten problém, který vsetínské hokejisty dlouhodobě trápí a to efektivita v zakončení. Vrchlabí je hned po Kladnu druhým nejlepším týmem soutěže, co se týče procentuální úspěšnosti střelby, i proto je tým z pod Krkonoš třetím týmem s největším počtem vstřelených branek. Spolehnout se může také na své brankáře, v tomhle ohledu je Vrchlabí dokonce nejlepší v lize, když oba brankáři vychytali svému týmu úspěšnost přes 93%. Další statistickou zajímavostí je fakt, že Vrchlabí v letošní sezoně čelilo nejvíce oslabením ze všech týmů, bránit se muselo v 90 případech a co se týče ubráněných oslabení, je 5. nejlepší. Výše zmíněná fakta jasně dokazují, že Stadion se spoléhá na kompaktní týmový výkon.

Jak už jsme zmínili výše, Vrchlabí se může opřít o své maskované muže. Nejvíc prostoru dostal zatím Jakub Soukup, jehož úspěšnost zákroků je na úrovni 92,73 procent a průměr obdržených branek na zápas činí 2,38. Díky spolupráci s Pardubicemi mohou ve Vrchlabí využít také služeb Milana Kloučka, jenž v loňském ročníku významně přispěl k postupu českobudějovického Motoru, ve Vrchlabí zatím odchytal 5 zápasů s procentuální úspěšností 94,08 a průměrně inkasoval pouze 1,97 branky na zápas. K dispozici má Stadion ještě Olivera Štěpánka.

Obranné řady Vrchlabí drží zkušený a extraligou protřelý bek Tomáš Linhart (3+3). Mezi nejvytíženější hráče Baďoučkova výběru patří Ján Niko, k tomu všemu přidal ještě navrch 5 asistencí. Vrchlabí zamíří na Lapač v sobotu, kde se bude snažit navázat na formu z přelomu roku.

Podaří se Vsetínu do třetice porazit nováčka?

Valaši nezažili povedený vstup do nového roku, když na ledě posledního Šumperka prohráli 2:6. Vsetínu se celkově závěr a přelom roku příliš nepovedl, z posledních pěti utkání uhráli pouze 5 bodů a s tím rozhodně trenéři Srdínko s Jenáčkem nemohou být spokojeni. Na rozdíl od Vrchlabí Vsacany stále trápí efektivita v zakončení, v této disciplíně dokonce uzavírají tabulku soutěže.

Vsetínu se zatím nedaří v letošní sezoně proti nováčkům, v Kolíně padl 0:3 a aktuální zkušenost ze Šumperka také nepřinesla potvrzení role favorita ze strany zelenožlutého celku. Do toho všeho se započítává bídná venkovní bilance, i díky které jsou Vsetínští momentálně až na 7. místě tabulky. Na druhou stranu tabulka Chance ligy je opravdu nabitá, stačí dvě vítězství a Valaši se znovu mohou vrátit do elitní čtverky, stejně tak však hrozí i riziko propadu v tabulce.

Souboj Vsetína s Vrchlabím startuje v sobotu již v 16:00 na Lapači, hned v pondělí bude následovat odveta pod vrcholky Krkonoš rovněž v 16:00. Obě utkání můžete sledovat prostřednictvím přímého přenosu na hokejkatv.cz nebo po očku číst reportáž na onlajny.com.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Gába – Jenáček, Smetana, Hryciow, Bartko, Kudělka, Štach, Ondračka – Březina, Pechanec, Gorčík – Půček, J. Kloz, Kucharczyk – Babka, R. Vlach, Gajarský – Hořanský, Šilhavý, Vítek.

Vrchlabí: Soukup – Linhart, Oliva, Kajínek, Niko, Jirků, Bučko, J. Moník – Chalupa, Heřman, Nouza – Machač, M. Kratochvil, Zeman – Hozák, Urban, Mrňa – Formánek, Pochobradský, F. Moník.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov