Vstupenky online

VIDEO: Je potřeba neusnout na vavřínech a pracovat na sobě dál, uvědomuje si Jakub Málek po draftu

Redakce • 04.08.2021

Jakub Málek. Jméno devatenáctiletého brankáře VHK ROBE Vsetín obletělo v polovině letních prázdnin celý hokejový svět. Na draftu NHL 2021 si jej coby třetího Čecha a celkově 100. hráče v pořadí vybral tým New Jersey Devils. Co všechno předcházelo okamžiku, který je událostí nejen pro kariéru talentovaného gólmana? Podívejte se na video, přečtěte si rozhovor s trenérem gólmanů VHK Romanem Peschoutem a mrkněte na přehled všech hokejistů, kteří kdy byli ze Vsetína do NHL draftovaní.

Jaké byly vaše hokejové začátky?
Začínal jsem v Kroměříži ve čtyřech letech jako hráč v poli. Zezačátku není moc rozebrané, kdo by šel do brány. Rok a půl jsem hrál v poli. Potom jsme neměli gólmana, tak jsem to šel zkusit. I proto, že taťka dřív chytával. Zkusil jsem to a už jsem u toho zůstal. Mezi třemi tyčemi mě to bavilo, cítil jsem se tam dobře, a to byl základ. Rozhodnutí, že jsem zůstal v bráně, nelituji.

Vybavíte si své dětství spojené s hokejem?
Začátky byly určitě zajímavé, hodně jsme jezdívali po turnajích. Kroměříž je malý klub, tam jsme toho moc nenahráli, většinou jenom s okolními kluby. Na turnajích jsme ukazovali, že máme velmi kvalitní tým a kvalitní kluky, kteří to mohli dotáhnout daleko. Jenom je škoda, že se to ne každému povedlo.

Jak se uskutečnil váš příhod do Vsetína?
Na Vsetín jsem přišel coby druhoročák v mladším dorostu. Bylo to shodou okolností, přes pana trenéra Hlobila, který tady dlouhá léta působil, a trénoval nás v Kroměříži. Nevěděl jsem, co od toho čekat, šel jsem poprvé do nového. Hrozně jsem se na to těšil a pár kluků odtud jsem i znal. Proti Vsetínu jsme odmalička hrávali, spoustu jsem tu toho najezdil.

Dá se říct, že v mládeži jste to měl pestré. Každá sezona na Lapači byla jiná…
Přesně tak. Každý rok jsme měli od každého něco, dá se říct. V mladším dorostu jsme zachraňovali extraligu, o rok výš v juniorce hráli play-off. Hrozně jsem si to užíval, každý rok byl něčím speciální. Myslím, že s mládeží se tady pracuje výborně. I klukům z Kroměříže jsem to říkal: pojďte radši na Vsetín, než do Zlína, protože tady je výborné zázemí. Díky tomu, jak to tady chodí, jsem se mohl vypracovat takhle vysoko.

Jakou roli ve vašem vývoji sehrál trenér gólmanů VHK Roman Peschout?
Roman Peschout mi pomohl hodně. Přišel do klubu, když jsem byl v juniorce, a hrozně nám pomohl. Pracoval s námi a nebýt jeho, nevím, jestli bych teď byl v A-týmu. Dokázal nás připravit jak po mentální, tak po hokejové stránce. A za to jsem mu vděčný.

Vybavíte si první start za A-tým v sezoně 2018/2019?
Svůj první zápas za A-tým jsem si odbyl v Třebíči, střídal jsem Janka Šelepněva. Dá se říct, že to byl křest ohněm, ale hrozně moc jsem si to užil. Měl jsem tam i pár zákroků, což bylo super. Dostal jsem sice dva góly, ale mě to vůbec nevadí. Jakákoliv zkušenost je taky zkušenost.

Jak vypadá vaše příprava na zápas? Je něčím specifická?
Mám velmi specifickou přípravu na zápas. Vlastně už od chvíle, kdy se probudím, to mám až do zápasu nalajnované. Ale musím říct, že jsem se to naučil tak, že když něco zapomenu nebo něco neudělám, tak mě to naopak neshodí, jak třeba některé brankáře, kteří jsou třeba taky pověrčiví. Ale dokážu si tam i něco najít, nebo si něco přidám. Co mi prostě v tu chvíli udělá radost, to udělám. Říkám si i spoustu motivačních řečí. V brance, i předtím, než vkročí na led.

Co pro vás vlastně znamená hrát hokej za Vsetín?
Hrát za Vsetín pro mě znamená čest. Protože všichni známe vsetínskou historii. Šest titulů, to je neuvěřitelný, ještě jako nováček. Takže hrát tady je něco úžasného a já si toho moc vážím, že můžu nastupovat za A-tým tady na Vsetíně.

V polovině prázdnin jste uspěl na draftu NHL, když si vás coby 3. Čecha v pořadí vybralo New Jersey Devils. Měl jste informace, že se něco chystá?
Tušil jsem, že něco bude. Měl jsem informace, že bych mohl být draftovaný v nějakém pátém až sedmém kole. Takže jsem to do té doby ani moc nesledoval, jenom tak po očku, co kamarádi. Jel jsem zrovna z Finska a první, kdo mi to volal, byl Marek Zapletal. Jsi draftovaný, řekl mi úplně v klidu. Já tomu samozřejmě nevěřil, ale najednou se mi rozdrnčel telefon. Agent, kamarádi, rodina, všichni mi psali a volali. Byl to nádherný moment.

Kam pro sebe v kariéře draft řadíte?
Draft pro mě znamená určitě hodně. Je to první krůček k tomu, abych se dostal do NHL, která je sen každého malého kluka. Je to určitě pěkné, ale hlavně neusnout na vavřínech. Je potřeba dál na sobě pracovat, jet dál, a neohlížet se za tím. Nemyslet na to, že je člověk draftovaný.

Jak se stavíte k nadcházející sezoně?
V příští sezoně bych měl být na Vsetíně. Mám tady ještě rok smlouvu. A potom se uvidí, kam povedou moje kroky. Asi bych chtěl možná už zkusit to zámoří, ale uvidíme. Ambice pro novou sezonu jsou jasné. Se Vsetínem je to určitě postup do extraligy, o který se tady snažíme už řádku let. A chtěl bych se probojovat na mistrovství světa dvacítek.

Přehled hráčů draftovaných ze Vsetína do NHL:

RokPořadíHráč (pozice)OdkudKlub NHL
1997197.Petr Kuboš (obránce)Vsetín, A-týmMontreal Canadiens
1997241.Jan Srdínko (obránce)Vsetín, A-týmNew Jersey Devils
1998123.Jiří Dopita (útočník)Vsetín A-týmNew York Islanders
2000171.Roman Čechmánek (brankář)Vsetín, A-týmPhiladelphia Flyers
2000278.Martin Paroulek (útočník)Vsetín, A-týmColumbus Blue Jackets
2001167.Michal Blažek (obránce)Vsetín, A-týmDallas Stars
200235.Ondřej Němec (obránce)Vsetín, A-týmPittsburgh Penguins
200258.Jiří Hudler (útočník)Vsetín, A-týmDetroit Red Wings
2002123.Robin Kovář (útočník)Vancouver Giants, WHLEdmonton Oilers
2002246.Josef Vávra (útočník)Vsetín, juniorkaOttawa Senators
2003248.Josef Hrabal (obránce)Vsetín, juniorkaEdmonton Oilers
2004188.Jan Zapletal (obránce)Vsetín, juniorkaTampa Bay Lightning
2006104.David Květoň (útočník)Vsetín, A-týmNew York Rangers
2007169.Radim Ostrčil (obránce)Vsetín, A-týmBoston Bruins
201141.Dmitrij Jaškin (útočník)Slavia PrahaSt. Louis Blues
2015205.Miroslav Svoboda (brankář)TřinecEdmonton Oilers
2021100.Jakub Málek (brankář)Vsetín, A-týmNew Jersey Devils


Úspěch na draftu NHL? Kuba Málek je jiný povahově i svým stylem, vysvětluje trenér Roman Peschout

Jejich cesty se protnuly před třemi lety. Brankář Jakub Málek působil ve vsetínské juniorce, když se novým trenérem gólmanů na Lapači stal Roman Peschout (na snímku vlevo). Od té doby spolupracují na denní bázi. Dnes devatenáctiletý talent se probojoval do A-týmu VHK a v půlce prázdnin dokonce uspěl na draftu NHL, když si jej jako 3. Čecha v pořadí vybralo New Jersey. „Přál jsem Kubovi, aby se mu to povedlo. I za práci, kterou odvádí,“ raduje se Peschout.

Jak jste prožíval letošní draft NHL?
Po očku jsem draft sledoval. S ohledem na předchozí kontakty s různými kluby NHL jsem byl napnutý, jestli to Kubovi vyjde. Ve finále mě předběhl vedoucí mužstva, který mi napsal, že Kubu vybralo New Jersey. Jsem moc rád, že se to povedlo.

Jaká byla vaše první reakce?
Měl jsem obrovskou radost. Přál jsem Kubovi, aby se mu to povedlo. I za práci, kterou odvádí. Hned jsem mu gratuloval, protože udělal jeden z nejdůležitějších kroků. Samozřejmě jsem mu nezapomněl dodat, že těch kroků ho od téhle chvíle čeká mnohem víc. Zatím je na prvním stupínku.

Zkuste popsat, jak probíhaly kontakty se zámořskými kluby?
První kontakty proběhly už v předchozí sezoně. Bylo asi pět nebo šest týmů, které se na Kubu ptaly. Loni draft nevyšel. Řekli jsme si, že se nic neděje a pracujeme dál. Postupem času se kontakty oživily, Kubovi se dařilo, a začalo se o něj zajímat daleko více klubů. Jejich zástupci se zajímali o to, jaký Kuba je, jak pracuje na ledě, na suchu, jak vychází se spoluhráči. V první fázi mluvili zástupci klubů se mnou a s trenéry A-týmu. Ve druhé už kluby volaly přímo Kubovi. Musím říct, že mu to nijak neuškodilo v koncentraci na tréninky nebo zápasy. Bere věci tak, jak jsou. A nezamýšlí se nad tím, co může, nebo nemusí být.

Sledovali skauti klubů NHL nějaká utkání i naživo?
V této době to bylo trošku složitější, ale jezdili se dívat. Měli to z první ruky. Já do klubů NHL posílal videa z tréninků i ze zápasů včetně nějakých reportů. Kuba se zkrátka čím dál víc dostával do povědomí skautů. A dopadlo to.

Čím Jakub Málek zámořské skauty podle vás zaujal?
Kuba je povahově i stylem chytání jiný. Dává do chytání něco ze svých specifických věcí. To samé jeho povaha. Kuba je svůj a jde si za tím. Je mu jedno, jestli toho dosáhne tak, nebo tak, prostě si jde za tím, co chce. To je asi to nejvíc, co mu pomohlo.

Velké plus jsou také vztahy mezi vsetínskými gólmany, že?
Musím to zaklepat. Podařilo se dát dohromady tři kluky, kteří jsou jako bráchové. Pomáhají si, stojí při sobě. Pro mě jako pro trenéra je to nejlepší, co může být. Vzájemně si pomáhají, aby se zlepšovali, a podporují se. A to jak při zápasech, tak při tréninku. Jsem za to strašně rád.

Jak číst informaci, že na draftu uspěl gólman z klubu, který nemá statut akademie?
Můj osobní názor je ten, že je úplně jedno, zda klub má, nebo nemá akademii. A jestli hraje extraligu, nebo první ligu. Je to především o tom, jak dokáže s hráči pracovat od žákovských kategorií až po A-tým. A to nezaručí žádné razítko, ale přístup. Jsem přesvědčen, že se nám to daří a jsme na nějaké cestě. Samozřejmě může se to zlepšovat, posouvat. Důležité je vědět, co se dá zlepšit a vylepšit. Myslím, že to se na Vsetíně ví. Tím se zlepšují podmínky jak pro hráče v mládeži, tak v A-týmu.

Může být příklad Jakuba Málka inspirací pro další mladé hráče v klubu?
Rozhodně. Věřím, že to, co se povedlo, bude motivace pro ostatní kluky. Nemyslím tím jenom brankáře, ale i hráče v poli. Úspěch můžete dokázat i z rodinného klubu bez statusu akademie nebo nejvyšší soutěže. Věřím, že to mladším klukům pomůže.

Na draftu NHL uspěl v minulosti i Jakub Škarek, váš svěřenec z bývalého angažmá v Jihlavě. Vidíte něco, co tyto dva gólmany spojuje?
Určitě je to pracovitost. Kuba Škarek i Kuba Málek jsou pracovití a přemýšlí o sportu. V tom jsou si hodně podobní. Co se týče stylu chytání, podobnost tam je, ale ne zase až taková. Že by byli úplně stejní, to určitě ne.

banner pod článkem
×
Dnes v 17:00 | Muži
VHK ROBE Vsetín
HC Slovan Ústí nad Labem
×
Dnes v 18:15 | Dor.
AZ Heimstaden Havířov
VHK ROBE Vsetín