V každém utkání chci podat co nejlepší výkon, hlásí David Gába. Proč má na masce Ivo Pešata?

Redakce • 28.08.2021

Ještě dvě přípravná utkání a vsetínským hokejistům odstartuje nová sezona. V úvodním kole Valaši vyzvou na domácím ledě Kadaň. „Jaký každý rok bude důležité chytit začátek. Věřím, že si zápasy budeme užívat společně s fanoušky, kteří konečně mohou na stadion,“ říká brankář David Gába, který v pátek se svými spoluhráči představil příznivcům zelenožlutých barev nové dresy. Pro sedmadvacetiletého rodáka z Písku půjde již o čtvrtou sezonu na Lapači.

Jak jste si užil páteční křest dresů a co na nové úbory říkáte?
Bylo to příjemně strávené odpoledne s našimi fanoušky. Moc jsem si ho užil, stejně jako nad všichni, kteří se křtu zúčastnili. Nové dresy se mi líbí, jsou hezké jako každý rok. U těch letošních mě potěšila zelená varianta, ještě jsem si je po křtu speciálně prohlížel.

Někteří hráči mívají dres velikostně nepatrně upravený, aby jim co nejlépe seděl. Je to i váš případ?
Nic speciálního nemám, ale vždycky se snažím mít dres co možná nejširší. Brankařská vesta je o něco větší než u hráčů v poli. Proto mám radši, když je mi dres trochu volnější, abych se v něm mohl lépe pohybovat.

Na sezonu se chystáte i s novou maskou. Jaké motivy jste pro ni zvolil?
Na masce je dominantní logo klubu a zelenožluté barvy. Na zadní straně mám iniciály svých nejbližších a na boku obrázek Ivo Pešata. Je to legenda vsetínského hokeje, pamatuji si jej z povídání a z různých videí na internetu. Se Vsetínem získal šest extraligových titulů, což se podaří málokterému brankáři. V nejslavnější éře dělal dvojku Romanu Čechmánkovi, ale když nastoupil, chytal jako bůh. Připadá mi, že je trošku historií zapomenutý, tak jsem mu chtěl tímto vzdát malou osobní poctu.

Sezona startuje už 11. září, kdy na domácím ledě přivítáte Kadaň. Co od nového ročníku Chance ligy očekáváte?
Jaký každý rok bude důležité chytit začátek. Věřím, že si zápasy budeme užívat společně s fanoušky, kteří konečně mohou na stadion. Letošní herní model je krutý, poslední čtyři mužstva padají a páté nejhorší hraje baráž s vítězem 2. ligy. Když se soutěž nechala takhle nabobtnat, tak chápu, že se teď bude drasticky škrtat. Strašák v podobě padáku tam je veliký, každopádně věřím, že tyto starosti mít nebudeme. Od prvního kola bude každý bod důležitý, všichni do toho budou od začátku šlapat.

V základní části loňské sezony jste měl nejlepší statistiky ze všech brankářů soutěže. Zároveň vám někteří experti vyčítali nevyrovnanost výkonů. Dal jste si v tomhle ohledu nějakou metu do budoucna?
Samozřejmě bych si rád tato čísla udržel a ideálně je ještě vylepšil. Rád bych si také udržel zmiňovanou výkonnost, která se mnohým expertům nelíbí. Chci se posunout a zlepšovat. V každém utkání chci podat co nejlepší výkon. Od toho se odvinou čísla i umístění týmu v tabulce.

V prosinci vás v rámci D+D Real Winter Hockey Games čeká utkání pod širým nebem proti Vrchlabí. Těšíte se?
Těším se stejně jako celá kabina. Řekněme si, kdo má možnost zahrát si soutěžní utkání pod otevřeným nebem? Jako malí jsme si chodili hrát na rybník, ale tohle bude velká premiéra. Pro nás to bude samozřejmě super zpestření, stejně tak pro fanoušky. Myslím, že si to všichni maximálně užijeme.

Zmínil jste fanoušky, kteří mohou znovu do ochozů. Hraje to pro vás osobně velkou roli?
Rozhodně. Když se bavím s klukama z jiných mužstev, tak ta prohrávají 0:2, ještě než se vhodí první buly. Soupeřům se na Lapači před našimi fanoušky nehraje lehce. Bude to pro nás velká výhoda a snad z toho nebudeme nervózní, když jsme minulý rok hráli bez fanoušků. Každý hráč to má trochu jinak, já osobně fanoušky na tribunách velice vnímám a užívám si to. Je super pocit, když lidi fandí a hrajeme dobrý zápas.

Mimochodem, připravíte si nějakou novinku na případnou děkovačku?
Za minulou sezonu jsem z toho trošku vypadnul. Ale samozřejmě nějaká show s fanoušky být musí, tak se nechejme překvapit. Buď to bude spontánní, nebo ještě něco vymyslíme.

Nová sezona bude vaše čtvrtá v zelenožlutém dresu. Dá se tedy říct, že jste na Valašsku spokojený?
Osobně určitě ano, navíc si tady zvykla rodina. Jediné mínus je, že za babičkami to máme nějakých tři sta padesát kilometrů. Jinak se nám tady maximálně líbí, na Valašsku jsme spokojení. Když je volno, věnuji se rodině. Malou dceru můžu vzít třeba na hřiště, na Vsetíně nebo v jeho okolí je pořád co dělat.

Jak si zvykáte na nově upravená pravidla, kdy například nemůžete bez puku do rohu kluziště?
Zatím jsem měl možnost si zvyknout ve dvou zápasech. Občas mě to omezovalo. Do rohu, kam nově nesmím, bych za jiných okolností několikrát jel. Ale budeme to mít všichni stejné. Nedá se svítit, budeme bojovat. Osobně se mi tohle pravidlo nelíbí. Mám rád, když může gólman obecně pracovat s hokejkou a rozehrát.

Bude to nyní o větší komunikaci v defenzivě?
Samozřejmě. Asi to pro obránce bude nyní složitější, pro puky si budou muset jezdit sami. Kolikrát byli zvyklí, že jim gólman pomůže. S kolegou Kubou Málkem jsme se bavili o tom, že se celý život snažíme rozehrávat, a teď nám to zakážou. Nevím, proč se neustále vymýšlí něco nového. Nejsem si jistý, že je to ku prospěchu.

Příští týden máte na programu poslední dva přípravné zápasy. V úterý hostíte Šumperk, ve čtvrtek Trenčín. Je v kabině cítit, že se blíží Chance liga?
Ano, na trénincích se jde čím dál víc do systému, nacvičujeme věci, které bychom chtěli v sezoně praktikovat, a podobně. I v kabině je cítit, že se sezona blíží. Těšíme se, až to celé zase začne, a konečně i s fanoušky na tribunách.