V KAPKA resortu probíhá mezinárodní turnaj s kanadskou účastí

Patrik Kopáč • 13.04.2023

Od středy až do neděle bude v KAPKA resortu probíhat turnaj mládežníků pořádaný i trenérem deváťáků a páťáků VHK Miroslavem Barusem. Do zbrusu nového resortu ve Lhotě u Vsetína byly kromě domácího celku Valachů a dalších českých celků pozvány i dva výběrové týmy a dokonce i celek z Kanady.

Otevírací zápas turnaje se jako jediný odehrál ve středu mezi domácím Vsetínem a Caprisun týmem, který Valaši vyhráli v poměru 6:3. Dnes, zítra a v sobotu se hrají zápasy během celého dne od 9:00 do 21:00 hodin, proto kdo se přijde podívat a povzbudit, má o program postaráno. V sobotu večer a po většinu neděle pak následují zápasy o umístění.

"Je to turnaj, který jsme připravili pro ročníky 2009 a 2011. Máme tady velice kvalitní týmy jako Sparta Praha, Třinec, Zlín, Vsetín, výběrové české celky Overseas Stars a CapriSun, ale i dva kanadské týmy z P3 Hockey akademie, které budou bojovat za obě věkové kategorie. Takže si myslím, že můžeme vidět zajímavé zápasy a hlavně i pro nás nezvyklé srovnání s kanadsko-americkým hokejem. Kluci ze zámoří již dnes ukázali, že jejich hokej je nepříjemný a pro české hráče je to skvělá zkušenost, se kterou mohou dál pracovat," uvedl trenér Miroslav Barus.

"P3 Hockey je hokejová akademie z Kanady, která vychovává zámořské hráče v různých aspektech. Součástí jejich týmu je zde mimo jiné i skaut z kanadské juniorské ligy WHL (Western Hockey League), který se setká i s trenéry Vsetína a proškolí je v tom, co skauti ze zámoří hledají, na co se zaměřují atd., takže si zde i trenéři přijdou na své," dodal někdejší útočník Vsetína a dvojnásobný mistr extraligy.

ROZHOVOR S TRENÉREM KANADSKÝCH TÝMŮ RYANEM HILDERMANEM:

Ryane, jak se to stalo, že se výběrový tým z Kanady ocitl v malé obci v České republice na hokejovém turnaji?
Minulé léto jsme se potkali na našem turnaji se zástupci týmu Overseas Stars u nás v Kanadě ve městě, které se velikostí podobá Vsetínu. Tam jsme se začali bavit o možnosti vycestovat do Česka a nyní jsme tady a jsme za to moc rádi.

Přišli jste jenom kvůli tomuto turnaji, nebo se chystáte i jinam?
Celý zájezd jsme pojali jako takovou "hockey tour". Od 2. dubna, kdy jsme přicestovali, jsme absolvovali exhibiční zápasy v Praze, Bratislavě, Vídni a dalších větších městech na okolí s tím, že tento trip končíme právě tímto kvalitně obsazeným turnajem. Strávíme tu tedy dohromady přes dva týdny.

Jak jste si v zápasech doposud vedli?
Řekl bych, že kvalitativně šlo v exhibičních zápasech o dost vyrovnané zápasy. Tady na turnaji jsou pak ještě o něco kvalitnější týmy, než doposud, obzvláště u našeho mladšího týmu. Některé celky hrají i se staršími hráči, proto je to pro nás dobrý test. Celý tento trip se snažíme zlepšovat každým zápasem a je jenom dobré, že můžeme narazit na vyšší kvalitu protihráčů, posouvá nás to.

Je ještě pořád cítit ten rozdíl mezi kanadsko-americkým hokejem, který se vyznačoval tvrdostí a přímočarostí, a evropským, který býval vždy spíš technický?
To bývalo dříve. Postupem času se to už docela srovnalo. Zamořští hráči se naučili hrát více technicky, evropský se zas víc přizpůsobili kanadsko-americkému stylu. V dnešní době je již hokej všude po světě velice rychlý a technický, dobře se na to kouká.

Zbyl vám kromě hokeje čas i na poznávání okolí?
Určitě. Téměř nikdo z nás zde ještě nikdy předtím nebyl, takže se snažíme klukům ukázat i věci kolem, poznat kulturu a podobně. Každý z hráčů má zde minimálně jednoho rodiče, takže něco děláme týmově a něco pak zas individuálně dle chuti každého z nás, jelikož každý má jiné preference.

A jak se vám tady líbí?
Milujeme to tady. Zatím to byl krásný výlet a každý z nás si to užívá. Máte tady krásné historické města, moc se nám líbili. Zde v KAPKA resortu je o nás pak výborně postaráno, je to moderní zařízení, řekl bych, že v celé Albertě snad nemáme lepší. Navíc tím, že pocházíme z městečka u Calgary, kde je hodně hornaté prostředí, je nám Vsetín hodně blízký, protože je to rovněž takový mix městského života a venkova. I cesta sem přes kopce byla úplně něco jiného, jako mezi městy, které jsme doposud navštívili. Určitě se sem někdy rádi vrátíme.

FOTOGALERIE: