Uvidí Vsetín Stanleyův pohár?

Václav Trávníček • 01.06.2008

D e t r o i t, V s e t í n – Legendární Stanley Cup na vsetínském náměstí? To není nereálná myšlenka! Do valašského města by jej mohl v létě přivézt Jiří Hudler, olomoucký odchovanec, který hokejově vyrostl na Lapači a dnes bojuje v dresu Detroit Red Wings ve finále NHL. Jeho Rudá křídla dělí od nejslavnější trofeje jediné vítězství, v noci ze soboty na neděli totiž potřetí přehráli soupeře z Pittsburghu 2:1. Navíc vítěznou branku dal právě Hudler, čtvrtý nejproduktivnější hráč Detroitu v play off. „Myslím si, že Jirka pohár přiveze,“ řekl sportovní ředitel Valašského hokejového klubu Alexej Jaškin. I sám Hudler několikrát zopakoval: Doma jsem ve Vsetíně! Fanoušci šestinásobného mistra i hokejoví labužníci se tak zřejmě mají v létě nač těšit.

Čtvrtý finálový duel přitom nezačal pro Detroit vůbec dobře. Pittsburgh, který všechna dosavadní utkání v play off na domácím ledě zvládl, vstřelil první branku. Účet zápasu otevřel už ve třetí minutě Slovák Marián Hossa, když rychlou kličkou využil přesilovku. To pro hosty představovalo problém, protože Tučňáci si vývoj utkání po prvním vsítěném gólu zatím vždy pohlídali. „Pittsburgh má silný kádr s talentovanými hráči, měli jsme z nich respekt. Věděli jsme, že musíme podat dobrý týmový výkon, abychom je porazili,“ povídal dnes v detroitské webové televizi český útočník Jiří Hudler, jehož chvíle měla ale teprve přijít.

K důležitému obratu zavelel v polovině první části Lidström. Švédský obránce napřáhl na modré a přesnou dělovkou nedal Fleurymu šanci - 1:1. Po vyrovnané druhé třetině přišla chvíle exvsetínského útočníka, jenž nalezl mezeru mezi levou tyčkou a lapačkou pittsburgského brankáře. „Vím, že si Fleury skvěle pokrývá spodní části branky. Proto jsem se snažil vystřelit nahoru. Jsem rád, že to prošlo. Sice to bylo se štěstím, ale beru to,“ komentoval rozhodující moment zápasu Hudler, hrající od druhého finálového utkání ve čtvrté formaci Red Wings.

„Nebyla to střela, kterou bych nemohl chytit,“ litoval brankář Penguins. Pátý gól českého útočníka v letošním play off byl výsledkem skvělé práce spoluhráčů - obránce Brad Stuart udržel puk v pásmu a Hudlerovi ho přistrčil Darren Helm. „Měli jsme jednou nebo dvakrát možnost puk vyhodit,“ mrzela trenéra Pittsburghu Michela Therriena situace, jež předcházela vítězné brance.

⇒ Jiří Hudler před kamerou detroitské webové televize

Hudlerova trefa, už pátá v letošním play off, přiblížila Red Wings na pouhý krůček od poháru. Jeho ziskem by olomoucký rodák završil sezonu snů. Přestože první tři ročníky musel hrát hlavně na farmě, v následujících letech si tvrdě vypracoval svou pozici v týmu. V play-off tak chodí na led i při přesilových hrách. „Doufal jsem, že se mi to podaří. Měl jsem to v plánu. V základní části jsem měl období, kdy jsem asi ve dvaceti zápasech nedal ani gól. Na konci jsem ale udělal pár bodů. Vše jsem chtěl načasovat k play-off a snad se to povedlo,“ uvedl autor třinácti branek a 29 asistencí v základní části.

Detroit patří mezi favority NHL každoročně, od roku 2002 se mu ale do finále ale postoupit nepovedlo. V této sezoně ale klub vysoké ambice potvrzuje. Podle Hudlera i jeho českého spoluhráče Dominika Haška navíc není na tým od počátku sezony vyvíjen takový tlak jako často v minulosti. „Je to ale i tím, že mančaft má od začátku zdravé sebevědomí. Hodně kluků už si tím prošlo. Je tady spousta hráčů, kteří mají například tři Stanley Cupy, “ uvedl Hudler. Ten může už příští týden oslavit zisk svého prvního poháru. A třeba ho přivézt ukázat do Vsetína na náměstí. Chybí k tomu „maličkost“ – počtvrté porazit Pittsburgh.

⇒ Hudler v objetí s Niklasem Kronwallem. Budou mít detroitští hráči důvod k radosti i po pátém finálovém duelu?

Dosavadní čeští vítězové Stanleyova poháru:

Rok     Klub         Hráč

1984    Edmonton     Jaroslav Pouzar
1985    Edmonton     Jaroslav Pouzar
1986    Montreal     Petr Svoboda
1987    Edmonton     Jaroslav Pouzar
1989    Calgary      Jiří Hrdina
1990    Edmonton     Petr Klíma
1991    Pittsburgh   Jaromír Jágr, Jiří Hrdina
1992    Pittsburgh   Jaromír Jágr, Jiří Hrdina
1995    New Jersey   Robert Holík
1999    Dallas       Roman Turek
2000    New Jersey   Patrik Eliáš, Petr Sýkora, Robert Holík
2001    Colorado     Milan Hejduk, Martin Škoula
2002    Detroit      Jiří Fischer, Jiří Šlégr, Dominik Hašek
2003    New Jersey   Patrik Eliáš, Richard Šmehlík
2004    Tampa Bay    Pavel Kubina, Stanislav Neckář
2006    Carolina     František Kaberle, Josef Vašíček

⇒ Detroit má po šesti letech šanci zopakovat si finálové oslavy. A může u toho být i Jiří Hudler.

Dnes v 17:30 | Muži
HC Dukla Jihlava