Úspěch na draftu NHL? Kuba Málek je jiný povahově i svým stylem, vysvětluje trenér Roman Peschout

Redakce • 03.08.2021

Jejich cesty se protnuly před třemi lety. Brankář Jakub Málek působil ve vsetínské juniorce, když se novým trenérem gólmanů na Lapači stal Roman Peschout (na snímku vlevo). Od té doby spolupracují na denní bázi. Dnes devatenáctiletý talent se probojoval do A-týmu VHK a v půlce prázdnin dokonce uspěl na draftu NHL, když si jej jako 3. Čecha v pořadí vybralo New Jersey. „Přál jsem Kubovi, aby se mu to povedlo. I za práci, kterou odvádí,“ raduje se Peschout.

Jak jste prožíval letošní draft NHL?
Po očku jsem draft sledoval. S ohledem na předchozí kontakty s různými kluby NHL jsem byl napnutý, jestli to Kubovi vyjde. Ve finále mě předběhl vedoucí mužstva, který mi napsal, že Kubu vybralo New Jersey. Jsem moc rád, že se to povedlo.

Jaká byla vaše první reakce?
Měl jsem obrovskou radost. Přál jsem Kubovi, aby se mu to povedlo. I za práci, kterou odvádí. Hned jsem mu gratuloval, protože udělal jeden z nejdůležitějších kroků. Samozřejmě jsem mu nezapomněl dodat, že těch kroků ho od téhle chvíle čeká mnohem víc. Zatím je na prvním stupínku.

Zkuste popsat, jak probíhaly kontakty se zámořskými kluby?
První kontakty proběhly už v předchozí sezoně. Bylo asi pět nebo šest týmů, které se na Kubu ptaly. Loni draft nevyšel. Řekli jsme si, že se nic neděje a pracujeme dál. Postupem času se kontakty oživily, Kubovi se dařilo, a začalo se o něj zajímat daleko více klubů. Jejich zástupci se zajímali o to, jaký Kuba je, jak pracuje na ledě, na suchu, jak vychází se spoluhráči. V první fázi mluvili zástupci klubů se mnou a s trenéry A-týmu. Ve druhé už kluby volaly přímo Kubovi. Musím říct, že mu to nijak neuškodilo v koncentraci na tréninky nebo zápasy. Bere věci tak, jak jsou. A nezamýšlí se nad tím, co může, nebo nemusí být.

Sledovali skauti klubů NHL nějaká utkání i naživo?
V této době to bylo trošku složitější, ale jezdili se dívat. Měli to z první ruky. Já do klubů NHL posílal videa z tréninků i ze zápasů včetně nějakých reportů. Kuba se zkrátka čím dál víc dostával do povědomí skautů. A dopadlo to.

Čím Jakub Málek zámořské skauty podle vás zaujal?
Kuba je povahově i stylem chytání jiný. Dává do chytání něco ze svých specifických věcí. To samé jeho povaha. Kuba je svůj a jde si za tím. Je mu jedno, jestli toho dosáhne tak, nebo tak, prostě si jde za tím, co chce. To je asi to nejvíc, co mu pomohlo.

Velké plus jsou také vztahy mezi vsetínskými gólmany, že?
Musím to zaklepat. Podařilo se dát dohromady tři kluky, kteří jsou jako bráchové. Pomáhají si, stojí při sobě. Pro mě jako pro trenéra je to nejlepší, co může být. Vzájemně si pomáhají, aby se zlepšovali, a podporují se. A to jak při zápasech, tak při tréninku. Jsem za to strašně rád.

Jak číst informaci, že na draftu uspěl gólman z klubu, který nemá statut akademie?
Můj osobní názor je ten, že je úplně jedno, zda klub má, nebo nemá akademii. A jestli hraje extraligu, nebo první ligu. Je to především o tom, jak dokáže s hráči pracovat od žákovských kategorií až po A-tým. A to nezaručí žádné razítko, ale přístup. Jsem přesvědčen, že se nám to daří a jsme na nějaké cestě. Samozřejmě může se to zlepšovat, posouvat. Důležité je vědět, co se dá zlepšit a vylepšit. Myslím, že to se na Vsetíně ví. Tím se zlepšují podmínky jak pro hráče v mládeži, tak v A-týmu.

Může být příklad Jakuba Málka inspirací pro další mladé hráče v klubu?
Rozhodně. Věřím, že to, co se povedlo, bude motivace pro ostatní kluky. Nemyslím tím jenom brankáře, ale i hráče v poli. Úspěch můžete dokázat i z rodinného klubu bez statusu akademie nebo nejvyšší soutěže. Věřím, že to mladším klukům pomůže.

Na draftu NHL uspěl v minulosti i Jakub Škarek, váš svěřenec z bývalého angažmá v Jihlavě. Vidíte něco, co tyto dva gólmany spojuje?
Určitě je to pracovitost. Kuba Škarek i Kuba Málek jsou pracovití a přemýšlí o sportu. V tom jsou si hodně podobní. Co se týče stylu chytání, podobnost tam je, ale ne zase až taková. Že by byli úplně stejní, to určitě ne.

Přehled hráčů draftovaných ze Vsetína do NHL:

RokPořadíHráč (pozice)OdkudKlub NHL
1997197.Petr Kuboš (obránce)Vsetín, A-týmMontreal Canadiens