Vstupenky online

Tým mělo táhnout více hráčů. Junioři? Nepochopitelné, říká po sezoně trenér Jiří Dopita

Redakce • 30.03.2019

Na lavičce Vsetína po boku Luboše Jenáčka odtrénoval již třetí sezonu a opět byla o něco úspěšnější než ta předchozí. Jiří Dopita bude trenérem Vsetína i v sezoně následující a v rozhovoru vysvětluje, proč znovu přijal nabídku Valachů. Nechybí ani hodnocení uplynulé sezony, ve které Vsetín dokráčel až do semifinále Chance ligy. Stejně jako vedení klubu se i trenér Jiří Dopita ztotožňuje s tím, že sezona byla úspěšná. Přečtěte si rozhovor, kde přišla řeč i na vyloučení juniorů z extraligy.

Trenére, pár dní po vyřazení v semifinále, jaké jsou vaše pocity ze sezony?
Bezprostředně po vyřazení jsem byl zklamaný. Nyní s odstupem času si myslím, že sezona byla úspěšná. Byla zase o kousek lepší než ta loňská, takže jsem se sezonou spokojený. Samozřejmě to mohlo být lepší, ale i horší. Z kádru, který jsme měli, ne všichni hráči naplnili předsezónní očekávání. I vzhledem k tomu ji tedy hodnotím jako úspěšnou.

V čem bylo to, že vás Motor porazil 4:1 na zápasy a ve čtyřech utkáních jste ani nedokázali skórovat?
V takových sériích rozhodují kolikrát maličkosti. Objektivně řečeno, České Budějovice byly lepší a postoupit si zasloužily. Spousty sil nám vzalo čtvrtfinále s Prostějovem. Kdybychom ho ukončili dříve, možná by semifinále bylo napínavější.

Vy, vzhledem k vaší kariéře, jste byl vždy tahounem týmu v rozhodující části sezony, tedy playoff. Myslíte si, že i proto Vsetín do baráže nepostoupil? Že takový lídr ve vyřazovací části proste chyběl?
S vedením jsme se o tom bavili. Byli jsme však strašně rádi, že vzhledem k loňské sezoně, kdy se až v posledním kole postoupilo do playoff a byli jsme rychle vyřazeni, jsme si mohli letos hráče vyzkoušet, jak se v playoff chovají. Někteří hráči se jevili velice dobře a někteří to očekávání tahounů, lídrů prostě nesplnili. Není jednoduché najít takového hráče, lídra, aby tým na sebe natáhl. Myslím si však, že už se to pro nás začíná nějak rýsovat a pokud se nám podaří sestavit tým, jaký chceme, tak by to mohlo být příští rok zase lepší. Papírově bylo těch hráčů, co to měli táhnout, více, ale tu roli prostě nesplnili.

V základní části jste skončili na druhé pozici. Očekával jste, že tým je schopen skončit tak vysoko?
Představy a papír ukazují nějakou jednu stránku. Člověk dle soupisky, co má k dispozici, si samozřejmě nějaký cíl dává. Já jsem věřil, že třetí, maximálně čtvrté místo, je pro nás hratelné. Nakonec to bylo druhé místo, což bylo výborné. Na druhou stranu minimálně půlku sezony táhla tým jedna pětka, občas se přidala i nějaká jiná, ale jinak to bylo převážně jen o nich. Ne všichni hráči splnili očekávání a možná i proto některým klíčovým hráčům v playoff trochu došel dech. I vzhledem k tomu si myslím, že sezona dopadla velice dobře.

Tým dokázal čtyřikrát v řadě obrat o všechny body suverénní Jihlavu. Naopak však dokázal prohrát třeba na domácím ledě s Benátkami nad Jizerou. Byla ve vašich očích soutěž více vyrovnaná?
Asi jo. Pokud pominu Kadaň, tak si myslím, že byl schopen hrát každý s každým. Zápasy s Jihlavou nám sedly, ale v utkáních u nich jsme měli štěstí. Zachytali nám výborně gólmani, ale neplatilo to jen v Jihlavě. Chytali dobře celou sezonu. Byli jsme s brankáři spokojeni, a to včetně playoff. Jak říkám, zápasy v Jihlavě byly pro nás hodně šťastné, jelikož mohly skončit obráceně. Soutěž byla mimo Kadaň opravdu vyrovnaná a velmi kvalitní.

Lize dominovala formace Rob-Pechanec-Jonák. Hráli spolu od prvního přáteláku až do konce sezony. Vycítil jste okamžitě, že těm třem by to mohlo klapat? Nerozmýšlel jste se někdy v průběhu sezony, že byste je zkusil rozdělit?
Všechny tyto hokejové věci samozřejmě konzultujeme společně s Lubošem Jenáčkem. Víťa Jonák hrával spolu s Lubošem Robem už v Motoru, takže se znali, a Tonda Pechanec k nim sedl výborně. Ta lajna se podařila sestavit a nebyl důvod do toho sahat.

Vloni jste bojovali s postem gólmana, kde se protočilo hned několik jmen. Letos šlo prakticky jen o dva muže. Byl jste v tomto ohledu spokojený?
Gólmani chytali celou sezonu výborně. Střídali se poměrně často a byli oba v zápřahu. Letos si na brankáře opravdu stěžovat nemůžeme. Byli velkou oporou a očekávání splnili.

V sezoně dostali hodně prostoru i mladí hráči. Jakub Jenáček, Tom Ondračka, Daniel Klímek a Lukáš Jindra. Co vám ukázali jejich výkony? Mají na to, aby další sezonu dostali prostoru ještě více?
Je vždy otázkou, jaké tým má ambice. Vsetín bude mít vždy vysoké ambice. Je to na hráčích. Kuba Jenáček se s tím letos popral velice dobře. Tom Ondračka je ve věku, kdy těch příležitostí dostane příští sezonu více. Na Danovi Klímkovi a dalších klucích bude záležet, jak se o to poperou. Šanci samozřejmě dostanou. Bude to na nich, aby se stali platným článkem týmu.

V sezoně jste sledoval i zápasy juniorů. Co říkáte na nové změny?
S juniorkou je to složité. Pánové na svazu se rozhodli, tak jak se rozhodli, a vzali Vsetínu soutěž. Je to pro mě nepochopitelné. Těch akademií v soutěži je moc, a ne všechny jsou kvalitní. Když si vezmeme příklad Jihlavy, ta měla už dvakrát spadnout. Jednou jí udělili licenci, stali se akademií. Poté měli padat znovu, ale kvůli Karlovým Varům se soutěž rozšířila. Zase se udrželi díky rozhodnutí svazu. Letos také hráli ve skupině o záchranu, takže nevidím důvod, proč by takové týmy měly mít akademii. Týmy, které třeba nemají takové podmínky jako akademie, jsou lepší a soutěž jim stejně seberou. Příkladem budiž Havířov, který mládež dělá velice dobře. Jen kvůli tomu, že je v Česku Mistrovství světa U20, tak se rozhodnou, že jim seberou soutěž. Akademie by měly mít prestiž, výkonnost a měl by být na ně vyvíjen větší tlak. To, že někomu mohou zlikvidovat mládež, nikoho nezajímá. Beru, kdyby týmy sestoupily sportovní cestou, ale tohle nemá se sportem nic společného.

Souhlasíte s tím, že si členové Výkonného výboru či APK hájí vlastní zájmy?
Všechno tomu nasvědčuje. Kdyby těm lidem šlo o sport a o hokej celkově, tak takové rozhodnutí udělat nemůžou. To je podobné, jako když jsem už v sezoně mluvil o Litoměřicích. Já nemám vůbec nic proti Litoměřicím. Mají krásný zimák a dělají to dobře. Nevidím však důvod, proč by se měli nazývat nějakou Duklou, když jí vůbec nejsou. Mně šlo o to, že zlomové situace hráli starší hráči. Ať už to byly přesilovky, konce zápasů nebo důležité momenty. Sezením na střídačce a díváním se na led se hokej nikdo nenaučí. V Dukle ti hráči musí ty situace hrát na ledě, učit se je řešit a rozvíjet se. Pokud je nebudou dělat na ledě, tak se stejně nic nenaučí. Znovu opakuji, že nemám nic proti Litoměřicím. Jde o ten systém a pojmenování Dukly, kdy oni říkají, že to dělají výborně, ale já říkám, že to tak výborné rozhodně není.

Jaký bude program A-týmu v nadcházejícím období?
Hráči mají nyní volno. Ve středu jsme měli s každým schůzku a zhodnotili jsme si sezonu. Jestli dotyčný naplnil očekávání nebo nenaplnil. Spousta hráčů skončilo a my teď máme nějakou dobu na to, abychom zase poskládali tým, který v našich očích bude zase minimálně o ten stupínek lepší. Znovu se sejdeme 29. dubna a začneme letní přípravu. Ta bude trvat devět týdnů.

Z vedení klubu již víme, že budete na lavičce Vsetína pokračovat. Rozmýšlel jste se nebo jste věděl, že chcete zůstat a něco s týmem ještě dokázat?
V prvé řadě musí být zájem z klubu. Že klub projevil zájem jsem samozřejmě rád. Na Vsetíně jsem spokojený, hrál jsem tu léta jako hráč a lidi tady kolem znám. Rád tady budu trénovat dál. Další věc, která je pro mě velice důležitá, je to, že klub má velké ambice a chce se posouvat neustále dál. To je pro mě jedna z rozhodujících věcí, která mě na Vsetíně drží.