Vstupenky online
PRODEJ VSTUPENEK A PERMANENTEK ZDE! | Počet prodaných permanentek: 1617 (25.9.)

Trenéři VHK nabírali zkušenosti na stáži ve Finsku. Dostali jsme se k informacím, jaké jsme chtěli, líčí nadšeně

Redakce • 10.08.2022

Mládežničtí trenéři VHK ROBE Vsetín absolvovali vzdělávací stáž ve finském klubu SaiPa Lappeenranta. Šestice Jiří Weintritt, Miroslav Barus, Radim Kucharczyk, Daniel Tesařík, Lubomír Štach a Dominik Gerža strávila v zemi tisíců jezer čtyři dny. Během této doby Valaši navštěvovali tréninky, komunikovali s trenéry. A poznávali finské know-how na úspěch. „Chtěli jsme zjistit, jak hokej dělají v zemi, jejíž seniorské i mládežnické výběry představují světovou špičku,“ vysvětlil Miroslav Barus, hlavní trenér vsetínských deváťáků.

Lappeenranta leží na jihovýchodě Finska, tamní SaiPa je účastníkem nejvyšší soutěže. Její žlutočerný dres bude v nové sezoně oblékat český útočník Nicolas Werbik. Stejně jako v minulosti Adam Zbořil, Filip Pyrochta nebo Tomáš Duba. Právě přes bývalého gólmana a juniorského mistra světa, jenž nyní v klubu působí jako trenér, se celá anabáze uskutečnila. „Oslovili jsme Tomáše, který nám stáž zajistil, a to naprosto fantasticky. Dostali jsme se přímo k trenérům, mohli jsme dokonce chodit na led. Potkávali jsme se zejména s trenéry kategorie U13 až po juniorku,“ popisuje Miroslav Barus, který se svými kolegy poznával místní zvyklosti.

„Všichni byli vstřícní, přistupovali k nám velice otevřeně. Odpověděli nám na všechno, na co jsme se zeptali. Nikdy jsme neslyšeli: Tohle je naše know-how, to vám nepovíme. Právě naopak. Bylo to hodně o komunikaci,“ pochvaluje si hlavní trenér vsetínských deváťáků. Co jej oslovilo nejvíc a v čem nyní spatřuje pilíře finského úspěchu? Odpovědi se dají zjednodušit do třech slov: přístup, podmínky, konkurence. „Suchá příprava v Lappeenrantě funguje tak, že trenér nachystá trénink a řekne hráčům, co mají dělat. Nechodí je kontrolovat, protože jim důvěřuje, a nechává to na nich. Jednou za dva měsíce provede testy, na základě kterých pozná, zda se hráč posunul. Vzhledem k tomu, že je tam konkurence, nikdo nic neošidí. Jsou tak prostě naučení,“ oceňuje.

Dominik Gerža, trenér vsetínských mládežnických gólmanů, si všiml stejného faktoru. „Co se týče stavby cvičení, v tom jsme na tom hodně podobně. Největší rozdíl je právě v přístupu. Na hráče nikdo netlačí. Trenér tam není nějaký motivátor, ale ten, kdo vám ukáže co a jak. Kluci jsou sami sobě hnacími motory. Důležitou roli hraje škola, která hráčům vytvoří podmínky. Kdo ve škole nefunguje, dostane od klubu stopku,“ vykládá a připomíná, že členský příspěvek pro hráče (mimo ty se smlouvou v A-týmu) je 350 euro měsíčně plus podíl na zaplacení autobusu na venkovní zápasy. Mimo výjimečné hráče nedostane nikdo ani hokejku. Je zkrátka na každém, kolik je toho pro hokej schopen udělat.

Pětadvacetiletého trenéra zaujal také princip začleňování hokejistů z mladších kategorií mezi starší. „Pokud jde kluk z kategorie U18 hrát za U20, trenér nižší kategorie se toho druhého trenéra vždy zeptá, jestli kluk bude hrát v prvních dvou lajnách. Jestliže chtějí hráče posunout, měl by zápas skutečně hrát, a nenaskočit jen do několika střídání. Stejné je to u gólmanů. Nebojí se postavit mladého kluka. I když mu zápas třeba nevyjde, nebojí se mu dát šanci příště znovu,“ popisuje Gerža. A Miroslav Barus dodává: „Pro Lappeenrantu není hlavní vyhrát titul, priorita je vychovat hráče. To znamená důraz na školu a výchovu. Vyplácí se jim to, vždyť každý rok někoho posunou do A-týmu, nároďáku nebo do NHL.“

Podle informací, které vsetínští trenéři ve Finsku načerpali, tvoří mládežnickou základnu Lappeenranty 850 hráčů. „Když mají problém, který pro ně přestavuje počet pětadvacet hráčů v ročníku, neváhají se spojit s menším městem vzdáleném patnáct minut. Rázem jich je v této kategorii padesát a udělají skupiny A a B. Neustále vytvářejí takové prostředí, ve kterém se hráči mohou zlepšovat,“ líčí zkušený trenér vsetínských deváťáků.

V českých luzích a hájích občas slýcháme, že hokejový potěr by si měl především hrát. Tak, jak je to prý běžné například ve Skandinávii. Setkali se Valaši s něčím takovým v Lappeenrantě? „Není to o hraní. Všichni na ledě dělají cvičení, jen nad nimi nikdo nestojí a neříká, jak má položit kterou nohu. Trenéři to hráčům přirozeně ukážou, dají jim návod, ale pak je nechají, ať si na to přijdou sami,“ vysvětluje Barus a přidává další poznatek týkající se bruslení: „Kupříkladu kategorie U15 chodí v dubnu, květnu a červnu třikrát týdně na led, kde má speciální trénink na bruslení. Není to o nějaké speciální technice, oni jezdí klasická silová bruslení. Kategorie U18 takto trénuje 45 minut a 15 minut hraje,“ líčí.

Pro pointu je potřeba doplnit, že jde o bruslení na malém prostoru, které představuje velkou zátěž. „Není to o tom, že by se šli hráči vybruslit. Je to vlastně hodinový intenzivní trénink, který jedou v létě třikrát týdně. Úměrně tomu například U13 jde na led dvakrát týdně a bruslí třicet minut. Ostatně na trénink kladou Finové větší důraz, než na samotný zápas. A to napříč kategoriemi. I v den zápasu mají ráno intenzivní hodinový trénink,“ objasňuje Gerža.

Pro člověka z České republiky je jistě zajímavé, že SaiPa má momentálně k dispozici čtyři stadiony s ledovou plochou. Spojuje je otevřený prostor o velikosti fotbalového hřiště, pod kterým je nainstalované chlazení. „V říjnu tam nastříkají led. V jedné části budou hrát hokej s míčkem, v jiné části plochy postaví další kluziště s mantinely a plexiskly. Kromě toho po městě vyroste dalších patnáct přírodních ledových ploch, které jsou volně přístupné, a to nepočítám jezero, kvalitní stravování na zimním stadionu a zmíněné propojení se školou a podporu města,“ vypočítává Barus. „A místní trenéři toto tréninkové prostředí hodnotí jako na finské poměry sotva průměrné,“ doplní Jiří Weintritt, šéftrenér mládeže VHK.

On i jeho kolegové se z Finska vrátili plní dojmů. A už nyní uvažují, kterými prvky by mohli obohatit výchovu vsetínské mládeže. „Díky klubu jsme mohli vyrazit na stáž, díky Tomáši Dubovi to bylo do Lappeenranty. Dostali jsme se k takovým informacím, které jsme chtěli. Bylo to skvělé. Kdyby se nám například příští rok podařilo spojit s více kluby a cestovat mezi nimi, bylo by to naprosto úžasné. Určitě by se to vyplatilo,“ má jasno Miroslav Barus.

banner pod článkem