Trenér Jurík o situaci v juniorském hokeji: Ještě jsem se s něčím takovým nesetkal

Helena Hegeďová • 06.09.2019

Vsetínským juniorům se blíží začátek sezóny. Zatím to vypadá, že do ní naskočí domácím zápasem s Litomyšlí ve druhém kole juniorské extraligy. „Jeden den jsme v nejvyšší soutěži, druhý den nejsme,“ popisuje trenér Juraj Jurík situaci z pohledu svého a z pohledu týmu. „Musíme mužstvo co nejlépe připravit na první mistrovský zápas. Ve které soutěži to bude, to necháme na našich funkcionářích,“ dodává, protože Valaši chtějí hrát nahoře v jakékoliv soutěži, do které nastoupí.

Trenére, jak hodnotíte přípravu a odehrané zápasy?
Myslím si, že přípravné zápasy nám splnily to, co jsme od nich očekávali. V první části nás čekal turnaj v Přerově, kdy jsme po kondičním cyklu šli do herní praxe spojené. Ten nám ukázal kluky v zátěži a postupem času jsme začali pracovat na nějaké týmovosti a herních situacích, což jsme se pak snažili přenést do zápasů. Myslím si, že to, co jsme trénovali, se v těch zápasech ukazovalo a s průběhem přípravy jsme spokojení.

Odehráli jste hodně vyrovnaných zápasů s nájezdy, jak to vnímáte?
Ze začátku mají ta mužstva hodně síly. Kluci jsou z letní přípravy nabušení a ty zápasy byly spíš bojovnější než hokejovější. Postupem času se týmová sehranost zlepšovala. Je pravda, že v zakončení nájezdů se nám moc nedařilo a budeme na tom muset zapracovat.

Bylo ještě něco, s čím jste měli problém?
Trošku jsme se potýkali s tím, že se nám mužstvo po loňské sezóně rozpadlo. Kádr byl na začátku daleko užší, pracovali jsme s kluky, co tady zůstali, a zkoušeli jsme taky kluky z dorostu. Zatím jsme natvrdo přivedli jen Michaela Vavříka a určitě se ještě budeme snažit ten tým do začátku soutěže nějakým způsobem posílit jak na postu obránce, tak na postu útočníka.

Měnilo se mužstvo i během přípravy?
Ne, to ne. Jak už jsem říkal, z Poruby nám přišel Michael Vavřík, za což jsme rádi, a měli jsme tady pár kluků na nějakých try-outech, ale zatím tady nikdo nezůstal natrvalo. Kostra týmu spěje až k tomu prvnímu mistrovskému zápasu.

Jak tedy vypadaly tréninky?
Kostra trénování, co se týká metodiky, zůstala z loňska. Bylo to zaběhlé a věříme tomu, že co se nám osvědčilo loni, se nám osvědčí i letos. Trénovali jsme klasicky, jak se přes léto trénuje. Věnovali jsme se i suché přípravě, síle, chodili jsme do tělocvičny, do posilovny. Pak jsme vždycky mívali hodinu a půl ledu, nějaká kompenzační cvičení, takže ten tréninkový cyklus se od loňska vůbec nezměnil. Akorát jsme to museli trošku uzpůsobit početnosti kádru.

V minulém rozhovoru jste říkal, že pokud by hrál Vsetín vyšší soutěž, tak je tu možnost, že by se někteří hráči vrátili. Je to na začátku září a v současné situaci stále aktuální?
V dnešní den nedokážu říct, co je a co není možné. Byla by to jen spekulace, protože kluci už jsou někde zabudovaní. Až taková situace nastane, tak to budeme řešit. V dané situaci je opravdu těžké říct, jestli by byli ochotni se vrátit, nebo ne. Zatím je pro nás jasné, že 15. září začínáme extraligu. Kdyby se to rozhodnutí nějakým způsobem změnilo, tak bychom určitě začali pracovat na tom, jestli by se kluci chtěli, nebo nechtěli vrátit. Myslím, že v takovém případě by tam nějaké možnost určitě byla.

Platí tedy, že fanoušci mají přijít příští neděli na domácí zápas…
Dneska je pátek 6. září a pro mě, ještě jednou opakuji dnes v pátek, protože za chvíli to může být jinak, je směrodatné, že první mistrák hrajeme 15. září doma s Litomyšlí. Takže ano, zatím to tak je.

Jak vnímáte události uplynulých dvou dnů?
Je to těžké. Jeden den jsme v nejvyšší soutěži, druhý den nejsme. Nám trenérům to zůstává pořád stejné. Musíme mužstvo co nejlépe připravit na první mistrovský zápas. V které soutěži to bude, to necháme na našich funkcionářích.

Co celkově od této sezóny očekáváte?
Abych to řekl sám za sebe, tak v profesionálním hokeji se pohybuji přes třicet let a ještě jsem se s něčím takovým nesetkal. Je to pro mě nová věc plná spekulací, takže se nechám překvapit.

Aktuálně se tedy pojďme bavit o juniorské extralize – je to pro vás nová soutěž, noví soupeři. Jaké to podle vás bude?
Budou to všechno bojovné týmy, které nám nedají nic zadarmo. Ti hráči k tomu budou muset přistoupit daleko víc zodpovědně a nejdřív se těm mužstvům vyrovnat v bojovnosti a pak si myslím, že hokejovost může být na naší straně. Zůstane nám tady ještě Havířov a Přerov, takže ta skupina bude hodně vyrovnaná. Hlavně si myslím, že to pro ty kluky bude nová věc, s kterou se budou muset vypořádat. Nebudeme jako hrát jako loni z pozice, že můžeme překvapit, ale letos na ně bude daleko větší tlak, že zápasy budou muset rozhodnout a vyhrávat.

Jaké jsou tedy týmové cíle?
Určitě hrát dobrý hokej. V jakékoliv soutěži, do které nastoupíme, hrát nahoře a dělat radost divákům a hlavně vypěstovat nějaké kluky pro A-tým.

Když zmiňujete A-tým, jak je to s juniory, kteří s prvním týmem trénují a hráli i přípravné zápasy? Budou v něm nastálo, nebo budou hrát i mezi juniory?
Kluci trénují s A-týmem, jestli bude potřeba, budou mít výkonnost a trenéři je budou uplatňovat, tak priorita je samozřejmě první tým. Potom je tam nějaká výpomoc u nás v juniorce.

Jak je to na druhé straně s hráči s dorostu? Trénoval někdo s vámi, případně přešli do juniorky někteří hráči z loňského dorostu?
Během léta s námi trénovali Standa Kunst, Štěpán Jurek, Boris Babeliak a začal i Honza Půček, ale ten potom odešel do Boleslavi. Nějaký prostor kluci dostali, ale je jasné, že prvořadou prioritou je pro ně dorost. Tam musí prokázat svou kvalitu a potom nemají zavřené dveře ani k nám, určitě bychom je chtěli postupem času posunout do juniorky, zapracovat je, aby mohli hrát v juniorech.

Jak to vypadá na postu gólmana?
Tak my tu teď máme brankářskou dvojici Málek - Tkadlec. Určitě jsme rádi, že se Kuba Málek rozhodl zůstat na Vsetíně. Myslím si, že brankářský post je nyní ten, ve kterém nás nejmíň tlačí bota.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov